Staročeská kachna s kopřivovou nádivkou

Kachna domácí je domestikována z kachen divokých pocházejících z Eurasie (označení pro souvislou pevninu na Zemi zahrnující světadíly Evropu a Asii) a Severní Ameriky. I když výraznější chovatelský rozvoj kachen domácích v českých zemích je datován až od druhé poloviny dvacátého století, s kachnou v domácí kuchyni, zejména ve vesnickém prostředí, se setkáváme ještě o něco dříve. Zatímco v Kanadě, Americe a posléze i v Anglii jsou mistři v pečení daleko většího ptáka – krůty a krocana, my v Čechách a na Moravě vynikáme při úpravách menších ptáků vcelku, jako je husa či kachna.

Při přípravě kachny se samozřejmě můžeme inspirovat kulinářskými skvosty ze zahraničních kuchyní (kde se však zaměřují nejvíce pouze na vybrané části této drůbeže) anebo zůstat u české klasiky, která představuje ty nejlepší recepty na starém kontinentě, hlavně co se týká kachny pečené vcelku.
Jedním z nich je zajisté i jarní staročeský recept na pečenou kachnu nadívanou kopřivovou nádivkou. Lehká žemlová nádivka s kopřivami, jejíž částí vyplňujeme vnitřek kachny a zároveň ji dopékáme jako součást přílohy je sám o sobě kulinářský výtvor hodný uznání. Samotnou kachnu v tomto receptu jednoduše dochucujeme pouze ingrediencemi, které měly osvědčené již naše prababičky – solí, kmínem, česnekem a medem. Ze staročeského postupu na dopékání kachničky, aby měla krásnou kůrčičku, vyplývá, že naši předci měli dávno znalosti o potírání masa při pečení, který až daleko později dostalo odborný název glazování či spíše glazírování.

Natrhané mladé kopřivové listy samozřejmě využijeme i k přípravě přílohy ve formě kopřivového špenátu. Druh další knedlíkové přílohy, pro českou kuchyni nezbytnou, záleží na nás. A že je z čeho vybírat…

Suroviny:

(4 i více porcí)

  • Kachna celá cca 2,6kg (bez drobů)
  • Sůl
  • Kmín celý a drcený
  • Česnek
    cca 10 středně velkých stroužků
  • Pivo světlé cca 3dl
  • Med 2 lžíce
  • Pepř barevný, čerstvě mletý
  • Olej (řepkový, slunečnicový) dl
  • Kopřivová nádivka

 

Na nádivku:

  • Rohlíky (housky),
    alespoň den staré 6ks
  • Slanina (špek) 200g
  • Máslo 70g
  • Vejce 6ks
  • Sůl ½ lžičky
  • Pepř černý mletý 1 lžička
  • Muškátový květ 1 špetka
  • Mléko 250ml
  • Lístky z mladých kopřiv 3 hrsti
  • Hladkolistá petržel (lístky libečku)
    2 hrsti
  • Strouhanka

Postup:

Oloupané stroužky česneku nakrájíme na tenké plátky a větším, širším nožem utřeme s ½ lžičky soli.
Kachnu (zmrazenou předem pozvolna rozmrazíme) důkladně (i zevnitř) omyjeme a osušíme papírovou utěrkou. Případné zbytky perutí opálíme. Z křídel odsekneme koncové části (perutě se při finálním dopékání připalují). Celou kachnu včetně dutiny řádně prosolíme (sůl vtíráme rukou) a okmínujeme drceným i celým kmínem. Solí, ani kořením nemusíme šetřit! Zvenku kachnu potřeme polovinou utřeného česneku. Takto ochucenou kachnu necháme alespoň hodinu (i déle) odpočinout.

Mezitím připravíme marinádu na potírání a nádivku.

Do misky dáme 2 lžíce medu, 1 dl oleje, druhou polovinu utřeného česneku, maličko přisolíme (2 špetky postačí, sůl máme již v česneku a kachna je dostatečně prosolena), opepříme čerstvě mletým barevným pepřem, přilijeme 1dl světlého piva a vše metličkou důkladně promícháme.
Marinádu zatím odložíme stranou, budeme ji potřebovat až v závěrečné fázi pečení kachny.

Slaninu (špek) nakrájíme na cca centimetrové kostičky a na pánvi při občasném zamíchání orestujeme dorůžova, odstavíme a necháme zchladnout.
V kastrůlku rozehřejeme máslo a necháme též zchladnout.
Lístky mladých kopřiv vložíme do cedníku a propláchneme horkou vodou (zbaví se tím žahavosti), necháme odkapat a nahrubo překrájíme.
Petrželku nebo lístky libečku též nahrubo překrájíme.
Alespoň den staré rohlíky (housky) nakrájíme na kostičky velké přibližně 2-3 cm a přendáme do velké mísy. K rohlíkům přidáme orestované kostičky slaniny (pouze s malou částí vyrestovaného tuku), rozpuštěné máslo, vyklepnutá vejce a mléko. Dochutíme půl lžičkou soli, lžičkou černého mletého pepře a špetkou muškátového květu. Vše dobře promícháme (nejlépe rukama), dle potřeby můžeme nádivku přihustit trochou strouhanky a necháme chvilku nasáknout rohlíky. Nakonec do nádivky vmícháme překrájené lístky kopřiv a petrželku (libeček).

Dutinu ochucené kachny naplníme nádivkou (co se do ní vejde) a otvor spíchneme špejlemi (malými jehlami na ptáčky) nebo sešijeme režnou nití. Ze zbylé nádivky vytvoříme koule, které v rukách co nejvíce utemujeme, obalíme ve strouhance a zatím odložíme do chladu.
Naditou kachnu vložíme (hrudí dolů) do velkého pekáče (vybavení pekáče nízkým roštem je výhodou). Podlijeme světlým pivem (cca 2 dl postačí). Žádná voda není potřeba, kachna pouští dostatek tuku! Přiklopíme poklicí (nebo druhým dílem pekáče) a vložíme do středu předehřáté trouby. Doba pečení v zakrytém stavu se podle velikosti kachny pohybuje okolo dvou hodin. Nic nezkazíme, nařídíme-li si troubu třikrát, vždy na 45 minut, a kachnu přelijeme tvořícím se výpekem. Po třetí třičtvrtěhodince kachnu dopékáme již bez přiklopení.
Nyní přidáme do pekáče ke kachně koule ze zbylé nádivky a nezaklopené dále pečeme společně. Pro vytvoření chutné a křupavé kůžičky na kachně je nutné potírání připravenou medovo-česnekovou marinádou (potíráme i nádivku) kombinovanou s přelitím výpekem. Pečení bez poklice trvá ještě cca 40 minut. Doporučujeme nastavit časovač na 8 minut, kachnu rychle přelít šťávou, potřít marinádou, vrátit do trouby a tento proces opakovat pětkrát. V polovině dopékání kachnu otočíme a vytváříme křupavou kůžičku i z druhé strany. Výsledkem by měla být voňavá měkká kachnička s dozlatova vypečenou kůžičkou a výbornou šťávou (samozřejmě spojenou s vypečeným kachním sádlem) s upečenou nádivkou.

Pečenou kachnu porcujeme velkým ostrým nožem nebo nůžkami na drůbež. Servírujeme společně s vnitřní kopřivovou nádivkou, podléváme nebo přeléváme šťávou z pekáče.
Máme více možností příloh, ale proč nevyužít jarní kopřivové listy k rychlému zhotovení kopřivového špenátu? Volba druhu knedlíků je na nás, tentokrát podáváme s bramborovými knedlíky, samozřejmě ještě doplněné plátky nádivky z upečených koulí. Vhodné přílohy jistě naleznete v kapitole „Přílohy“.

Fotogalerie:

 

error: Kopírování obsahu je zakázané