Dušená vepřová kýta s hříbkovou smetanovou sladkokyselou omáčkou

Česká kuchyně vyniká, mimo jiné, nepřeberným množstvím omáček a „houbařství” je pro změnu českým národním sportem. Jestliže bychom se soustředili pouze na houbové omáčky, mohli bychom napsat knihu s recepty na pokrmy podle druhů použitých hub, druhů omáček a jejich chutí.
Při pročítání mnoha veřejně prezentovaných receptů na houbové omáčky (v časopisech, na webových stránkách, dokonce i v některých kuchařských knihách) je nám trochu smutno. Důvodem je časté používání bujónové kostky, jakoby dnešní hospodyňky již neuměly vařit bez tohoto uměle vyrobeného polotovaru, plného syntetické chemie. Korunu všemu dává oblíbené přirovnání „jako od babičky“. Je záhadou, kde se v dobách našich babiček vzaly zmíněné bujónové náhražky.

Houbové omáčky v převážné většině připravujeme jako součást vařeného (dušeného) masa. Tato tepelná úprava poskytuje dostatečný masový vývar potřebný pro dobrou omáčku. Použití předem připraveného vývaru místo vody je pro kvalitu omáčky vždy lepší, ale není nezbytné. Připravujeme-li však maso zvlášť (např. vařené v páře, pečené v troubě nebo restované na pánvi či grilované), je vývar na vyrobení kvalitní omáčky nezbytný. Chceme-li více zvýraznit houbovou chuť omáčky, zajisté použijeme sušené houbové koření, nikoli houbový bujón v kostce.

V našem receptu jsme zvolili vepřovou kýtu, kterou dusíme společně s hřibovitými houbami (pravé hřiby jsou samozřejmě nejlepší, ale ne podmínkou). Čerstvé, vlastnoručně nasbírané houby jsou vždy výhodou (můžeme si je pokrájet na větší kusy, protože při vaření hodně ztratí na objemu), ale za vděk jistě vezmeme i mraženými koupenými hříbky. Doménou naší omáčky je smetanové vyladění a dochucení do dokonalé sladkokyselé chutě, přičemž nepoužijeme ani kapku octa.

Suroviny:

(4-5 porcí)

  • Vepřová kýta cca 800g
  • Slanina (špek) 150g
  • Cibule 2 velk
  •  Sádlo nebo olej (slunečnicový, řepkový)
    2-3 lžíce
  • Hřibovité houby (čerstvé nebo mražené)
    350-450g
  • Kmín celý (drcený)
  • Sůl
  • Pepř černý celý cca 15 kuliček
  • Nové koření cca 5 kuliče
  • Bobkový list 2ks
  • Sušené houbové koření (nemusí být)
  • Vývar (hovězí, drůbeží, zeleninový) nebo
    voda cca1l + na dolití
  • Smetana (min. 31%) 200g
  • Zakysaná smetana 100g
  • Mouka hladká cca 2 lžíce
  • Mléko cca 1dl
  • Citronová šťáva
  • Cukr krupicový
  • Pepř černý, čerstvě mletý

Postup:

Špek (slaninu) nakrájíme na hranolky široké cca 1,5 cm.
Oloupanou cibuli nakrájíme na drobnější kostičky.
Čerstvé, očištěné houby nakrájíme na větší kousky. Mražené předem nerozmrazujeme.
Šál vepřové kýty očistíme od zbytečných blan, opláchneme pod tekoucí vodou a papírovou utěrkou osušíme. Ostrým, tenkým dlouhým nožem po směru vlákna na dvou místech propíchneme. Do otvorů vsuneme hranolky slaniny. Kýtu ze všech stran důkladně prosolíme a opeříme
V misce si připravíme záklechtku ze dvou lžic hladké mouky a trochou mléka (do studeného mléka vsypeme mouku a metličkou rozmícháme, časem opět promícháme).

Ve větším hrnci rozpálíme sádlo (olej), na kterém prudce, ale krátce ze všech stran orestujeme prošpikovanou kýtu. Takto zatáhnuté maso vyndáme stranou a do rozpáleného výpeku vsypeme cibuli, kterou za průběžného míchání (stále na vyšším stupni sporáku) restujeme dozlatova. Vhodíme veškeré houby (mražených raději větší množství – více ztrácí na objemu). Houby začnou pouštět vodu, takže se cibulka nepřipálí. Okořeníme lžičkou drceného kmínu (nejlépe v hmoždíři čerstvě nadrceném), vložíme orestovanou kýtu a zalijeme vývarem tak, aby maso bylo z větší části ponořené. Osolíme lžičkou soli, přidáme kuličky černého pepře a nového koření i bobkový list (divoké koření můžeme uzavřít do čajového sítka, ale někomu koření v omáčce nevadí), houbovou chuť můžeme zvýraznit špetkou sušeného houbového koření, zaklopíme poklicí a dusíme středním varem do změknutí masa (cca 2 hodiny). Ke konci dušení kontrolujeme stav tekutiny, dle potřeby doléváme vývar (vodu) nebo naopak odklopením poklice tekutinu zredukujeme (obsah tekutiny cca do poloviny masa).

Měkké maso vyjmeme, zabalíme do alobalu a dáme na teplé místo, např. do mírně předehřáté trouby, kde počká na dodělání omáčky. Maso můžeme též nechat zcela vychladnout (studené se lépe porcuje) a před podáváním ohřát (např. v mikrovlnce).

Vřící vývar s houbami za stálého míchání zahustíme připravenou záklechtkou do hustší konzistence omáčky, kterou následně zjemníme smetanou. Omáčku provařujeme za průběžného míchání na nízkém stupni sporáku (20min.) a zároveň provádíme finální dochucení. Dochucujeme trochou zakysané smetany, cukrem, solí a citronovou šťávou. Citronová šťáva je mnohem vhodnější nežli ocet, omáčka je lahodnější.
Dochucená omáčka nesmí být mdlé chuti!

Před servírováním vepřovou kýtu krájíme napříč vlákna (objeví se špikování slaninou). Plátky teplého masa přeléváme houbovou omáčkou.
Českou klasickou přílohou k sladkokyselé houbové omáčce jsou bezesporu knedlíky. Ze široké škály knedlíků jsme dnes zvolili knedlíky špekové…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané