Zeleninový vývar

Zeleninový vývar je z vývarů nejméně náročný na přípravu (i časově).
Přitom se výborně uplatní v dalším kuchyňském zpracování. Zvláště při přípravě masitých pokrmů, kde samotné vyvaření masa, případně jeho šťáva je již daná, velice vhodně nahrazuje vývary masové. A pro vegetariánskou kuchyni je téměř nenahraditelný.
Tak proč jej nemít po ruce v mrazáku?

Zeleninu na polévku není třeba přesně odvažovat, měl by jí být dostatek, chceme-li mít kvalitní, silný vývar I s druhy zeleniny můžeme do jisté míry improvizovat, podle toho, co máme k dispozici.
Stejně, jako u všech vývarů, však dbáme na pozvolné táhnutí surovin těsně pod bodem varu. Nejedná se nám o svěžest zeleniny, ale naopak o vytažení všech jejich látek do vývaru. To umožní pouze čas, i když kratší než u vývarů masových…

Suroviny:

  • Kořenová zelenina:
    mrkev 2 větší (cca 400g)
    petržel cca jako mrkve
    celer cca jako petržele
  • Cibule 2 středn
  • Pórek 1 menší (světlou část)
  • Řapíkatý celer 2 stonky
  • Rajče 2 menší
  • Libeček nebo velkolistá petržel,
    celerová nať apod. 1-2 větší stonky
  • Pepř černý cca 10 kuliček
  • Nové koření 3 kuličky
  • Bobkový list 1ks
  • Sůl 1 lžička
  • Voda cca 3l + na případné dolití

Postup:

Oškrábanou kořenovou zeleninu, pórek a řapíkatý celer nakrájíme na větší kusy.
Cibule (odstraníme pouze vrchní část slupky) a rajčata rozpůlíme.
Takto připravenou zeleninu (kromě listnaté) vyskládáme na plech vyložený pečícím papírem a dáme zapéci do trouby rozpálené na 180 °C na 30 minut.

Zapečenou, krásně rozvoněnou zeleninu přendáme do hrnce se studenou vodou. Přidáme listnatou zeleninu (libeček, velkolistou petržel, celerovou nať apod.), celý černý pepř, nové koření, bobkový list, osolíme a přivedeme k varu. (Chceme-li zvýraznit chuť a vůni koření, dáme celý pepř a nové koření nasucho na rozpálenou pánvičku zprudka restovat, za stálého pohybu kuliček. Jakmile začnou praskat, stáhneme pánev z plotny. Kuličky můžeme ještě mírně namáčknout, třeba v hmoždíři a dáme vařit k zelenině.)
Ztlumíme sporák a vývar vaříme, tedy spíše táhneme velmi pomalu těsně pod bodem varu alespoň hodinu a půl, ale nic nezkazíme, táhneme-li vývar dvě hodiny i déle. I u zeleninového vývaru platí, čím déle jej vaříme, tím je jeho chuť silnější. Navíc se postupně redukuje, což je výhodné pro skladování (povolit vývar vodou můžeme vždycky). Bod varu si nejlépe udržíme regulováním teploty sporáku a podle potřeby částečným zaklopením poklicí. V případě, že se nám tekutina příliš zredukovala, dolijeme během vaření vařící vodu (z varné konvice).

Hotový vývar scedíme přes jemné síto, zeleninu co nejvíce vymačkáme, ale nepasírujeme.
Pokud vývar zrovna nepoužíváme k přípravě dalších pokrmů, necháme jej co nejrychleji zchladnout. Nějakou omezenou dobu vydrží v lednici (zakrytý).
Pro pozdější využití je dobré si vývar zamrazit do menších nádob.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané