Vepřová kotleta na cikánský způsob s hříbky

Houbaření je bezpochyby český národní sport. Procházkou v lese za účelem sbírání hub se aktivně věnuje mnohem více lidí, nežli třeba fotbalu či hokeji. Nasvědčuje tomu i prostý fakt, že o víkendu v lese poblíž Prahy v době vrcholící houbařské sezony potkáte více lidí, nežli to samé ráno na Karlově mostě. Jestliže po několikahodinovém prolézání lesních houštin máme hřibovitými plody pokryté sotva dno košíku, tak nezoufejme. Provětrali jsme se na čerstvém lesním vzduchu a nabrali energii na přípravu obědu, ke kterému nám těch pár „hnědáků“ bohatě postačí.

V české kuchyni se často setkáváme s názvem „Cikánská“. Je to velmi otevřený název pro recepty pokrmů využívající „snadno dostupné“ suroviny (i ostré či pikantní). Základem bývá maso, které doplňujeme zeleninou (cibulí, rajčaty, paprikami, chilli papričkami či feferonkami) a nezřídka i lesními plody – houbami…

Suroviny:

(2 porce)

  • Vepřový kotlet s kostí cca 200g 2
  • Pepř barevný, čerstvě mletý
  • Sůl
  • Slanina (špek) 100g
  • Cibule 2 menší
  • Česnek 2 velké stroužky
  • Paprika bílá 1ks
  • Chilli paprička cayenne nebo jalapeňo
    (středně pálivá) 1ks
  • Cherry rajčátka (červená, žlutá) cca 12ks
  • Hřibovité houby čerstvé
    nebo mražené cca 200g
  • Světlé pivo na podlití cca 0,5l

Postup:

U svého řezníka si necháme useknout dvě široké kotlety. Maso doma opláchneme pod tekoucí vodou a osušíme papírovou utěrkou. U kosti nařízneme (jako bychom chtěli do poloviny kost odříznout). Maso nenaklepáváme. Kotlety z obou stran dobře prosolíme a opepříme čerstvě mletým barevným pepřem.
Slaninu nakrájíme na přibližně půl centimetru široké plátky.
Oloupané cibule rozkrojíme na čtvrtiny.
Rajčátka překrojíme na půl.
Očištěné stroužky česneku plochou stranou nože namáčkneme a nakrájíme na plátky.
Papriku zbavenou jádřince nakrájíme na silnější kolečka, chilli papričku na tenká kolečka (semínka necháváme pouze chceme-li mít pokrm výrazněji ostrý).
Očištěné houby nakrájíme na větší kousky (mražené předem nerozmrazujeme).
Troubu rozpálíme na 220 °C.

Na pánev vyskládáme plátky špeku, které na středním stupni sporáku restujeme pouze do doby, dokud nepustí sádlo po dně pánve. Slaninu přendáme do pekáče a na rozpáleném tuku krátce z obou stran osmahneme okořeněné kotlety (cca půl minutky z každé strany) a odstavíme z plotny.

Ke slanině do pekáče přidáme veškeré nakrájené suroviny (cibuli, rajčátka, česnek, papriku, chilli papričku, houby). Navrch položíme kotlety, podlijeme pivem (cca 2 cm po dně pekáče), zakryjeme poklicí (druhým dílem pekáče nebo alobalem) a dáme péci do středu předehřáté trouby. Zakryté pečeme hodinu (po půlhodince kotlety otočíme), poté odklopené dalších cca 40 minut, přičemž kotlety průběžně přeléváme tvořící se šťávou a dle potřeby obracíme tak, aby se nepřipalovaly. Ze stěn pekáče seškrabáváme výpek (šťáva dostává tmavší barvu). Šťávu necháme zredukovat na malé množství. Pivo můžeme dolít pouze v případě zcela vypečené tekutiny. Výsledkem je měkounké maso, které téměř odpadává od kosti a zeleninová šťávička s měkkými hříbky.

Kotlety servírujeme společně se šťávou, s veškerou zeleninou, slaninou a houbami.
Vhodnou přílohou je dušená či pečená rýže, nebo brambory na různý způsob.
My jsme dnes zvolili kaši z batátů. Jejich nasládlá chuť k pikantní kotletě na cikánský způsob výborně ladí…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané