Slávky na víně s kořenovou zeleninou

Slávka jedlá (Mytilus edulis) je jedlý mořský mlž (mušle) z čeledi slávkovitých. Tento mlž má lesklou modročernou schránku připomínající kapku a oranžové maso, které je pružné, pevné a netučné s vysokým obsahem bílkovin, vitaminů a minerálních látek. Dorůstá do délky 5–12 cm. Slávky se vyskytují ve všech mořích – preferují poloslanou vodu na mělčinách v blízkosti ústí řek, jednotlivé druhy jsou obvykle specifikované pro určitou oblast. Přizpůsobivost těchto měkkýšů (nevadí jim, ani když se při odlivu na čas octnou na suchu) a snadné rozmnožování je přímo předurčuje k farmovému chovu přirozenou cestou. Toho je využíváno po celém světě.

Slávky sice lze konzumovat v syrovém, lépe řečeno živém stavu, ale jejich zvláštně kořenitá, až mírně nahořklá chuť vybízí ke krátké tepelné úpravě. Pak jsou v mnoha receptech opravdovou delikatesou.
Slávky se vaří zásadně živé, jiná možnost není. V mraženém podání je možné slávky zakoupit bez mušlí a jsou vždy již předvařené.
Jestliže se se slávkami po výlovu dobře a šetrně zachází, vydrží v chladu až 6 dnů po výlovu naživu. Nesmí však před touto dobou nebo během této doby přijít do styku se „sladkou“ vodou. Naopak, před dopravou do vnitrozemí se čistí v mořské vodě. Nesnášejí také velké teplo ani mráz.
Jen pevně uzavřené, tj. živé a čerstvé slávky mají maso vhodné ke konzumaci!
V současné době jsou díky rychlé distribuci čerstvé slávky dostupné nejen ve specializovaných rybích obchodech, ale i v supermarketech s oddělením čerstvých ryb. Prodejcům však stejně mnoho času k prodeji tohoto čerstvého zboží nezbývá.
Kritérium při nákupu je jasné: pouze pevně uzavřené schránky slávek.
Cena slávek se liší spíše nežli původem (u nás nejbližšími mořskými lokalitami – středomoří nebo severní chovy, např. Dánsko), kvalitou očištění před distribucí.

Způsobů na úpravu a využití slávek je mnoho. V našem receptu sázíme na osvědčenou kombinaci kořenové zeleniny s cibulí, česnekem a vínem.
Nezapomínáme na pravidlo při přípravě slávek: před vařením musí být schránky pevně uzavřené (jsou živé), po tepelné úpravě musí být naopak všechny mušle otevřené (ostatní vyhodit)…

Suroviny:

(2 porce)

  • Slávky 1kg
  • Cibule bílá nebo šalotka cca 50g
    (oloupaných)
  • Mrkev cca 50g (oškrábané)
  • Kořenová petržel cca 50g (očištěné)
  • Česnek 2 menší stroužky
  • Suché víno bílé nebo růžové 2dl
  • Olej (slunečnicový nebo řepkový)
  • Pepř černý nebo barevný,
    čerstvě mletý
  • Sůl
  • Cukr třtinový ½ lžičky
  • Citronová šťáva 2 lžíce
  • Hladkolistá petržel 3 hrsti
  • Voda nebo zeleninový vývar
    (na podlití) cca 3dl

 

Postup:

Základní a velmi důležitý krok před tepelnou úpravou čerstvých (živých) slávek je jejich očištění. Záleží na tom, v jakém stavu slávky zakoupíme. To poznáme hlavně podle ceny, která u dobře očištěných slávek (ve slané vodě) je až dvojnásobná. Vyšší investice se však vyplatí. Odpadá tím několikahodinové namočení mušlí ve vodě (pro zbavení písku) a drhnutí kartáčkem (pro zbavení zbytků řas). U kvalitně předčištěného produktu stačí slávky na hodinku namočit do studené vody a poté pod tekoucí vodou propláchnout.
Zkontrolujeme pevné uzavření jednotlivých mušlí. Pokud se mírně pootevřená lastura ani při poklepání neotevře, je slávka již neživá a musíme ji vyhodit!

Oloupanou cibuli (šalotku) nakrájíme najemno (co nejdrobnější kostičky).
Očištěnou kořenovou zeleninu (mrkev a petržel) nastrouháme najemno.
Stroužky česneku oloupeme k prolisování.
Hladkolistou petržel nasekáme najemno.

Ve větším kastrole rozpálíme po dně olej. Vhodíme nastrouhanou kořenovou zeleninu a na vysokém stupni sporáku za častého míchání restujeme cca 3-4 minuty. Přihodíme jemně nakrájenou cibuli s trochu třtinového cukru. Dále za častého míchání cca 2 minuty restujeme (cibulku dosklovata, cukr začne mírně karamelizovat). Přidáme prolisovaný česnek, necháme krátce rozvonět (cca ½ minuty, aby nezhořkl) a podlijeme horkou vodou nebo zeleninovým vývarem. Přiklopíme, sporák ztlumíme a základ dusíme přibližně půl hodiny tak, aby byla zelenina téměř rozvařená. Poklici odklopíme a zbytek tekutiny necháme téměř vyvařit.
Základ zalijeme vínem, přivedeme opět k varu a přidáme očištěné uzavřené slávky. Promícháme, zaklopíme poklicí a na středním stupni sporáku dusíme přibližně 5 minut. Po dvou minutách dušení kastrolem často razantně pohybujeme (aby se slávky lépe otvíraly). Odklopíme, dochutíme solí, čerstvě mletým pepřem, citronovou šťávou a vmícháme nasekanou petrželku. Mušle, které se během této krátké tepelné úpravy neotevřou vyhodíme! Šťávu necháme krátce zredukovat a odstavíme ze sporáku.

Slávky na víně s kořenovou zeleninou servírujeme v hlubokém (polévkovém) talíři nebo v mělké misce společně s velmi chutnou šťávou. Mušle (schránky měkkýše) poslouží při konzumaci i jako příbor k oddělování masa.
Podáváme s bílým pečivem (vekou, toustovým chlebem apod.), které namáčíme do skvělé šťávy…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané