Pečené vykostěné krůtí stehno v jalovcovo-medové marinádě (se slaninovými bramborami a špenátem)

Krůta (krocan) domácí je domestikovaným potomkem krocana divokého. Její domovinou je střední Amerika a Mexiko. Tohoto velkého ptáka chovaly (převážně na maso, které je pokládáno za jedno z nejchutnějších, má nízký obsah tuku, ale vysoký obsah bílkovin, hořčíku, draslíku a vitamínů ze skupiny B) indiánské kmeny dávno před objevením amerického kontinentu Evropany (např. Olmékové, Aztékové, Mayové, Močikové, Inkové a další).

Do Evropy se krůty a krocani dostali prostřednictvím španělských dobyvatelů krátce po objevení Ameriky (začátkem šestnáctého století) a jejich chov se zde rychle rozšířil. V českých zemích se krůty začaly chovat poměrně pozdě, až v 18. nebo počátkem 19. stol., a komerční chov krůt pro maso byl zaveden až po roce 1945.
Zatímco se v některých státech celé krůty (hlavně krocani, kteří dosahují dvojnásobné jateční hmotnosti) staly kulinářskou doménou spojenou s různými svátky (v USA a Kanadě krocan nadívaný a pečený vcelku na svátek „Den díkůvzdání“, ve Velké Británii jako vánoční pokrm), u nás se tato velká drůbež využívá ve stavu děleném na jednotlivé části (velký krocan určitého plemena může vážit jako malé prase, které také málokdy kupujeme vcelku).

S jednotlivými částmi krůty se daleko lépe pracuje a nabízejí nám mnoho kulinářského uplatnění. Tak, jako vykostěná krůtí stehna bez kůže použitá v našem receptu, jehož základem k dokonalosti je naložení tužšího krůtího stehna na dostatečně dlouhou dobu do patřičných ingrediencí, které maso dochucují i křehčí…

Suroviny:

(5-7 porcí)

  • Vykostěné krůtí stehno bez kůže 2ks
    (celkem cca 1,5kg)
  • Sůl
  • Marináda
  • Rajče 2 větší
  • Pivo světlé cca 2dl
  • Mouka hladká cca 1 lžíce

 

Na marinádu:

  • Jalovec celý 2 lžičky
  • Kmín celý 1 lžička
  • Pepř černý celý 1 lžička
  • Med 2 lžíce
  • Citronová kůra a šťáva
    (z poloviny středního citronu)
  • Sůl ½ lžičky
  • Olej (řepkový nebo slunečnicový) cca 1,5dl

Postup:

Vykostěné krůtí stehno bez kůže omyjeme pod tekoucí vodou a osušíme papírovou utěrkou. Z obou stran dostatečně prosolíme (čerstvě namletá mořská či himálajská sůl je nejlepší) a necháme sůl trochu vstřebat (cca půl hodinky).

Připravíme marinádu.
Do hmoždíře dáme jalovec celý (2 lžičky), kmín celý (1 lžička), pepř černý celý (1 lžička) a koření rozdrtíme na jemno (čerstvě nadrcenému koření se nevyrovná žádá směs z pytlíku). Koření přesypeme do misky, přidáme nastrouhanou citronovou kůru (pouze žlutou část) a šťávu z poloviny citronu. Osolíme (1/2 lžičky), přidáme med (2 lžíce), zalijeme olejem (cca 1,2dl) a promícháme (olej zůstává na povrchu, to je v pořádku).

Ve vhodné nádobě (nejlépe uzavíratelné) krůtí maso naložíme do připravené marinády s olejem. Uzavřeme (nebo přikryjeme alobalem či potravinářskou fólií) a necháme v lednici marinovat 1-2 dny (delší doba marinování je pro krůtí stehno důležitá).

Slupku rajčat na opačné straně bubáka nařízneme do kříže a na cca 2 minuty spaříme ve vroucí vodě. Přendáme zchladit do studené vody, sloupneme slupku, vykrojíme bubáky a rajčata nakrájíme na plátky.
V misce metličkou rozmícháme hladkou mouku s trochou vody tak, aby se netvořily hrudky (připravíme tak záklechtku k dohuštění šťávy).
Troubu rozpálíme na 180 °C.

Marinovaná krůtí stehna zarolujeme a zpevníme potravinářským provázkem. Vložíme do kastrolu vhodného do trouby, přihodíme plátky oloupaných rajčat (pro chuť i barvu šťávy), zalijeme pivem (cca 1,5 cm po dně), přiklopíme poklicí a dáme péci do středu předehřáté trouby.
Zakryté maso pečeme 1 hodinu. Odklopená stehna dále pečeme při stejné teplotě za občasného otočení a přelévání vznikající šťávou (ke konci pečení častěji) doměkka (ještě cca hodinu a čtvrt).
Měkké maso vyndáme ze šťávy, zabalíme do alobalu a ponecháme v teple do podávání.
Šťávu v kastrole na sporáku přivedeme k varu a při míchání mírně zahustíme připravenou záklechtkou. Dle potřeby dochutíme solí a za občasného zamíchání necháme šťávu velmi mírným varem provařit cca 15 minut.

Před servírováním zbavíme srolovaná krůtí stehna provázku a porcujeme na širší plátky. Podáváme přelité pivní šťávou.
Jako přílohy jsme dnes ke krůtě zvolili slaninové brambory a listový špenát na slanině s vejcem (recepty v kapitole „Přílohy“).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané