Nakládaný hermelín s harissou

Hermelín je označení pro český sýr s bílou ušlechtilou plísní na povrchu, který je obdobou francouzského sýru camembert. „Přibyslavský camembert“ (tak se český výrobek původně jmenoval), byl jeden z prvních měkkých sýrů s ušlechtilou bílou plísní na povrchu u nás. Vyráběl se v mlékárenském družstvu v Hesově u Přibyslavi. Patentově chráněnou značku „Camembert“ v roce 1946 nahradil výrobek s názvem „Hermelín“. Jméno bylo vybráno s ohledem na podobnost jemného plísňového povrchu s královským hermelínovým pláštěm z bílých hranostajů. Z Hesova u Přibyslavi na Havlíčkobrodsku se výroba hermelínu přestěhovala do Sedlčan na Příbramsko. Vznikl tak název „Sedlčanský hermelín“. Poté, co se firma přestěhovala zpět do Hesova, dnes již vžitý název zůstává.

Tradice nakládání hermelínu je stejně dlouhá, jako historie samotného sýra. Nejen možnost delšího uchování a lepšího rozležení hermelínu byly důvodem k nakládání tohoto skvělého výrobku do oleje. Především, možnost si chuť sýru doladit (často hlavně přiostřit) k obrazu svému vedlo hostinské podnikatele i domácí hospodyňky k této kuchyňské úpravě. Vzniklo tak mnoho receptů na nakládaný hermelín.
V každé domácnosti si můžeme vymyslet originální recept dle své chuti (třeba po bylinkách) a chtěné pikantnosti (třeba díky pepři, chilli či feferonkám) na tuto výbornou pochoutku k pivu či vínu.


Pro jeden originální tip na naložení hermelínu jsme použili (kromě nezbytného divokého koření, cibule a papriček) náš domácí polotovar – ostrou pastu harissu…

Suroviny:

(6 porcí)

  • Sedlčanský hermelín (100g) 6ks
  • Sůl (himálajská, mořská)
  • Harissa (recept v kap. „Domácí polotovary“)
  • Cibule 2 středně velké
  • Feferonky nakládané v slanokyselém
    nálevu (tzv. beraní rohy) 6-12ks (dle velikosti)
  • Chilli papričky nakládané v oleji 6-8ks
  • Pepř černý celý 2 lžičky
  • Nové koření celé 1 lžička
  • Jalovec 6 kuliček
  • Bobkový list 3 větší
  • Sušená nakládaná rajčata
    v olivovém oleji cca 6ks
  • Olej (slunečnicový nebo řepkový)
  • Olivový olej
    ze sušených nakládaných rajčat
  • Celerová nať sušená

Postup:

Oloupané cibule nakrájíme na hodně tenká kolečka.
Sušená nakládaná rajčata nakrájíme na drobné kousky.
Hermelíny překrojíme podélně napůl.

Překrojené hermelíny na řezu posolíme. Jednu polovinu sýru na řezu potřeme harissou a poklademe několik koleček cibule. Na řez druhé poloviny hermelínu poklademe nakrájená sušená rajčata a posypeme sušenou celerovou natí.
Obě poloviny spojíme k sobě a znovu posypeme celerovou natí.

Hermelín můžeme naložit do větších, uzavíratelných sklenic. To je na pohled velmi hezké, ale při vyndávání jednotlivých hermelínů velmi nepraktické (proto se naplněný sýr často ještě překrajuje příčně napůl).
Lepší varianta pro nakládání hermelínu je použít plochou uzavíratelnou dózu (kde se sýry vejdou do jedné řady), tím ušetříme olej na naložení a jednotlivé porce včetně ingrediencí se dobře odebírají.

Na dno dózy poklademe část koleček cibule. Vyskládáme naplněné hermelíny a navrch dáme zbytek cibule. Přidáme feferonky (beraní rohy) a chilli papričky.

Kuličky černého pepře, nového koření a jalovce vložíme do suché pánve a na hodně rozpáleném sporáku s krouživým pohybem pánve necháme rozvonět (dokud nezačnou kuličky praskat). Na okamžik necháme zahřát i bobkové listy (pozor, nasucho se rychle pálí).
Rozvoněné koření přidáme do dózy k hermelínům a okamžitě zalijeme olejem (z větší části slunečnicovým či řepkovým, pro lepší chuť přidáme i bylinkami dochucený olivový olej z naložených rajčat). Hermelín i veškeré suroviny musí být v oleji zcela ponořené! Uzavřeme víkem a uskladníme.

Dva, až tři dny můžeme nakládané hermelíny nechat v pokojové teplotě a temnu (dají se již konzumovat), poté je umístíme do chladu (lednička, studený sklep, v zimě lodžie). Takto uskladněné nakládané hermelíny vydrží několik týdnů.
Ideální doba konzumace je po cca 14 dnech…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané