Hermelín je označení pro český sýr s bílou ušlechtilou plísní na povrchu, který je obdobou francouzského sýru camembert. „Přibyslavský camembert“ (tak se český výrobek původně jmenoval), byl jeden z prvních měkkých sýrů s ušlechtilou bílou plísní na povrchu u nás. Vyráběl se v mlékárenském družstvu v Hesově u Přibyslavi. Patentově chráněnou značku „Camembert“ v roce 1946 nahradil výrobek s názvem „Hermelín“. Jméno bylo vybráno s ohledem na podobnost jemného plísňového povrchu s královským hermelínovým pláštěm z bílých hranostajů. Z Hesova u Přibyslavi na Havlíčkobrodsku se výroba hermelínu přestěhovala do Sedlčan na Příbramsko. Vznikl tak název „Sedlčanský hermelín“. Poté, co se firma přestěhovala zpět do Hesova, dnes již vžitý název zůstává.
Tradice nakládání hermelínu je stejně dlouhá, jako historie samotného sýra. Nejen možnost delšího uchování a lepšího rozležení hermelínu byly důvodem k nakládání tohoto skvělého výrobku do oleje. Především, možnost si chuť sýru doladit (často hlavně přiostřit) k obrazu svému vedlo hostinské podnikatele i domácí hospodyňky k této kuchyňské úpravě. Vzniklo tak mnoho receptů na nakládaný hermelín.
V každé domácnosti si můžeme vymyslet originální recept dle své chuti (třeba po bylinkách) a chtěné pikantnosti (třeba díky pepři, chilli či feferonkám) na tuto výbornou pochoutku k pivu či vínu.
Pro jeden originální tip na naložení hermelínu jsme použili (kromě nezbytného divokého koření, cibule a papriček) náš domácí polotovar – ostrou pastu harissu…