Kachní prsíčka v citronové marinádě se saturejkou

Pečená kachna (převážně v celku) na různé způsoby je bezesporu jednou z domén české i moravské kuchyně, zvláště, doplňujeme-li tento pokrm některou z mnoha variant knedlíků a zelí. To nám dává jistou nálepku konzervativního způsobu přípravy této drůbeže. Kachna však zdaleka není pouze českým ptákem. S její kuchyňskou úpravou se setkáváme snad po celém světě (připomeňme čínské varianty příprav kachny, francouzské kachní speciality a další) a jsou to většinou přípravy kachen z jejich jednotlivých dílů.
Jedna z nejvyhledávanějších kachních částí (kromě stehen a jater) jsou prsa.

Je mnoho světoznámých receptů na kuchyňskou úpravu kachních prsíček a ještě více receptů se jistě ukrývá v receptech domácích. Jeden z nich, náš originální, nyní předkládáme.

Marináda vždy určuje směr daného pokrmu, u kterého si zvolíme i druh jeho tepelné úpravy. Právě marinování masa je takřka nezbytné u rychlé (minutkové) přípravy masitých pokrmů. Některé ingredience při marinování nejen maso dochucují, ale i křehčí (sůl, med, citronová šťáva), olej naopak zabraňuje přílišnému vysoušení (uvolňování vody z masa).

Tepelná úprava steaků z jakékoli drůbeže (stejně jako u vepřového masa) podléhají zcela odlišným zásadám, nežli u hovězího masa a některé zvěřiny. Nemáme zde tak širokou volbu různého stupně propečení. Hotové maso v žádném případě nesmí být krvavé a z masa nesmí při zmáčknutí vytékat nic jiného, než čirá šťáva. Známý výraz medium rare (midium ré) je zde nepatřičný.
Přesto kachní prsa připravujeme do barvy uvnitř růžové. A to je potřeba vědět, jak na to…

Suroviny:

(2 porce)

  • Kachní prsa (s kůží) po cca 200g 2ks
  • Sůl (himálajská růžová, mořská, alpská)
  • Pepř barevný čerstvě mletý
  • Marináda
  • Voda

 

Na marinádu:

  • Med 1 lžíce
  • Sušená citronová kůra 1 lžíce
  • Sušená saturejka 1 lžíce
  • Citronová šťáva z ½ citronu
  • Olej (slunečnicový, řepkový) cca 0,5dl

Postup:

Kachní prsa opláchneme pod tekoucí vodou a papírovou utěrkou osušíme.
Kůži ostrým nožem prořízneme do čtverečků (dáváme pozor, abychom nezařezávali do masa). Prsa z obou stran posolíme hrubozrnnou solí z mlýnku (sůl jemně vetřeme do masa) a opepříme čerstvě mletým barevným pepřem a necháme pár minut odležet.

Připravíme marinádu.
V misce smícháme lžíci medu, lžíci sušené saturejky, lžíci sušené citronové kůry, šťávu z poloviny citronu a půl decilitru oleje. Marinádu řádně metličkou promícháme. Do menší dózy (nejlépe uzavíratelné) naložíme osolená a opepřená prsa v připravené marinádě. Uzavřeme víkem (nebo zakryjeme potravinářskou fólií či alobalem) a necháme několik hodin (ideálně tak dvanáct) v chladu marinovat.

Troubu rozpálíme na 225 °C.
Na vyšším výkonu sporáku rozpálíme nasucho pánev s nepřilnavým povrchem. Vložíme prsa odkapaná od marinády kůží dolů. Masem nehýbeme. Necháme restovat 2 a ½ minuty, otočíme a prsíčka z druhé strany restujeme stejnou dobu. Takto orestovaná prsa přendáme do menšího pekáčku (vhodný je keramický nebo z varného skla). Přelijeme zbylou marinádou, zakápneme trochou vody (cca 0,5 dl) a vložíme do středu rozpálené trouby. Pečeme 10 minut. Vyndáme a okamžitě prsa jednotlivě zabalíme do alobalu (necháme v teple 8-10 minut).

Veškerý výpek z pekáče přelijeme na čistou pánev a zahřejeme. Kachní tuk, který se odděluje od hnědé šťávy, lžící co nejvíce odebereme (při naklonění pánve).

K servírování kachních prsíček máme dvě možnosti. Prsa šikmo překrojíme nebo krájíme přibližně centimetrové plátky šikmo přes vlákno masa (druhá varianta je pro strávníky výhodnější, v gastronomii bývá nazývaná „dámskou“).
Maso přeléváme šťávou z marinády co nejvíce zbavené kachního sádla.

Jako přílohu doporučujeme bramborovou kaši (třeba doplněnou bylinkami). Hodí se i šťouchané brambory či různá zeleninová pyré (recepty v kapitole „Přílohy“)…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané