Pečená kachna (převážně v celku) na různé způsoby je bezesporu jednou z domén české i moravské kuchyně, zvláště, doplňujeme-li tento pokrm některou z mnoha variant knedlíků a zelí. To nám dává jistou nálepku konzervativního způsobu přípravy této drůbeže. Kachna však zdaleka není pouze českým ptákem. S její kuchyňskou úpravou se setkáváme snad po celém světě (připomeňme čínské varianty příprav kachny, francouzské kachní speciality a další) a jsou to většinou přípravy kachen z jejich jednotlivých dílů.
Jedna z nejvyhledávanějších kachních částí (kromě stehen a jater) jsou prsa.
Je mnoho světoznámých receptů na kuchyňskou úpravu kachních prsíček a ještě více receptů se jistě ukrývá v receptech domácích. Jeden z nich, náš originální, nyní předkládáme.
Marináda vždy určuje směr daného pokrmu, u kterého si zvolíme i druh jeho tepelné úpravy. Právě marinování masa je takřka nezbytné u rychlé (minutkové) přípravy masitých pokrmů. Některé ingredience při marinování nejen maso dochucují, ale i křehčí (sůl, med, citronová šťáva), olej naopak zabraňuje přílišnému vysoušení (uvolňování vody z masa).
Tepelná úprava steaků z jakékoli drůbeže (stejně jako u vepřového masa) podléhají zcela odlišným zásadám, nežli u hovězího masa a některé zvěřiny. Nemáme zde tak širokou volbu různého stupně propečení. Hotové maso v žádném případě nesmí být krvavé a z masa nesmí při zmáčknutí vytékat nic jiného, než čirá šťáva. Známý výraz medium rare (midium ré) je zde nepatřičný.
Přesto kachní prsa připravujeme do barvy uvnitř růžové. A to je potřeba vědět, jak na to…