Chřestová polévka se smetanou a medvědím česnekem

I když existuje na 300 odrůd chřestu, v praxi rozlišujeme chřest hlavně podle barvy na bílý a zelený (případně fialový). Barva nezávisí na odrůdě, ale na způsobu pěstování. Pod zemí je stonek (pazoch) chřestu vždy bílý, nadzemní část vlivem světla a fotosyntézy nejprve zfialoví a posléze, delším působením světla zezelená Aby se zabránilo přístupu světla, vrší se při pěstování nad sazenice chřestu půda. Bílé pazochy je vždy nutné před zpracováním řádně oškrábat a dřevnaté konce stonků odlomit (můžeme vyvařit ve vývaru). Míra dřevnatosti hodně závisí na stáří, resp. mladosti chřestu. Čerstvé pazochy jsou skutečně bílé, nikoli nahnědlé.

Medvědí česnek je vytrvalá léčivá bylina s podzemní 4-6 cm dlouhou cibulí. Sbírají se však především listy. Na našem území jsou rozšířeny dva poddruhy medvědího česneku – pravý (v Čechách) a ukrajinský (v severovýchodních Čechách a na Moravě). Medvědímu česneku se nejlépe daří ve vlhčích, živinami bohatších listnatých a smíšených lesích, hlavně luzích, spíše na stinných místech, často kolem potoků, ale i na vlhkých loukách. Pozor, listy medvědího česneku jsou podobné listům jedovaté konvalinky, při promnutí listu mezi prsty nás jemná česneková vůně neomylně o správnosti sběru upozorní. Jemnost medvědího česneku se projevuje nejen ve vůni, ale i v chuti (na rozdíl od klasického česneku setého). I proto je v našich kuchyních tak oblíbený.

Na jaře se chřestová sezóna prolíná s dobou růstu listů medvědího česneku, a tak neváháme využít spojení této čerstvé zeleniny a byliny na přípravu lahodné smetanové polévky. Obě tyto ingredience jsou vyhlášeny svými léčivými účinky a tepelné zpracování by mělo být co nejkratší (u medvědího česneku minimální či žádné), a to i v případě přípravy polévky. Tím se však recept na „Chřestovou polévku se smetanou a medvědím česnekem“ neobejde nejen bez smetany, ale hlavně bez kvalitního, předem připraveného vývaru. Právě druh použitého vývaru (zeleninový, různý masový) ovlivňuje ráz této polévky…

Suroviny:

(4 porce)

  • Chřest bílý 1 svazek (cca 500g)
  • Máslo cca 2 lžíce
  • Cibule (šalotka) 2 středně velké
  • Vývar (masový nebo zeleninový) cca 1l
  • Medvědí česnek 1 hrst listů
  • Smetana (min. 31%) 200ml
  • Vaječný žloutek 3ks
  • Sůl
  • Čerstvě mletý barevný pepř
  • Muškátový květ 1 špetka
  • Citronová šťáva na dochucení
  • Jarní cibulka (zelená část) na zdobení
  • Máslové krutónky z bílého pečiva

 

Na máslové krutonky

  • Toastový chléb
    (nebo jiné bílé pečivo) cca 4 plátky
  • Rozpuštěné máslo na potření

Postup:

S předstihem si připravíme máslové krutonky.
Troubu zapneme naplno na funkci „horní gril“.
Plátky toastového chleba překrájíme na čtverečky cca 2-3 cm velké a vyskládáme na plech vyložený pečícím papírem. Mašlovačkou potřeme rozpuštěným máslem. Vsuneme do trouby na horní příčku těsně pod spirály grilu. Grilujeme dokud krutonky nezačnou zlátnout (neustále hlídáme, od trouby neodcházíme). Zlatavé krutonky jednotlivě otáčíme a potíráme i z druhé strany a grilujeme opět dozlatova.
Hotové postupně odebíráme.

Stonky chřestu opláchneme pod tekoucí vodou, necháme odkapat a odlomíme spodní konce (cca 3 cm), které bývají dřevnaté a prasknou vždy v části, kde chřest začíná dřevnatět  (dáme na cca 15 minut vyvařit do předem zhotoveného vývaru).
Jednotlivé pazochy bílého chřestu škrabkou pečlivě oloupeme (kromě horních špiček). Odřízneme špičky + 1-2 špalíčky (cca 2cm) z každého stonku a odložíme zvlášť pro finální doplnění do polévky.
Zbytek chřestu nakrájíme též na kousky.
Oloupanou cibuli nakrájíme na drobné kostičky.
Listy medvědího česneku nahrubo natrháme.

Do misky vyklepneme vaječné žloutky (z chlazených vajec se žloutky oddělují lépe), přilijeme smetanu, ochutíme špetkou muškátového květu a barevným, čerstvě mletým pepřem (zatím raději nesolíme, vývar může být částečně slaný) a metličkou prošleháme.

Z vývaru vyndáme (např. cedníčkem) vyvařené konce dřevnatého chřestu, které vymačkáme a vyhodíme.
Do vývaru dáme na 5 minut povařit (mírným varem) zvlášť odložené špičky a špalíčky chřestu. Cedníčkem opět vyndáme, okamžitě propláchneme studenou vodou a ponecháme jako vložku do hotové polévky.
Vývar doplníme vodou do původního množství (na cca 1 litr).

Po dně hrnce zahřejeme máslo. Vložíme kostičky cibule, které na nižším stupni sporáku za častého míchání restujeme dosklovata. Přilijeme vývar, vhodíme poslední kousky chřestu, přivedeme k varu a středním vaříme cca 12 minut. Na poslední tři minuty přidáme povařit natrhané listy medvědího česneku.
Odstavíme z plotny (sporák zatím nevypínáme) a tyčovým mixérem rozmixujeme. V závěru mixování postupně přilijeme rozšlehanou smetanu se žloutky.
Polévku vrátíme na sporák a za stálého míchání 1-2 minuty mírným varem provaříme (delším provařováním by se polévka mohla začít srážet).
Během provařování dochucujeme solí, pepřem a na závěr (po odstavení polévky ze sporáku) citronovou šťávou.

Při podávání do polévky vkládáme zvlášť uvařené špičky a špalíčky chřestu, doplňujeme máslovými krutonkami a zdobíme jemně nakrájenou zelenou částí jarní cibulky.
Polévku můžeme servírovat teplou, ale výborná je i vlažná.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané