Znojemské roštěnky

Hovězí roštěnou můžeme připravovat různými způsoby. Pečením vcelku zhotovujeme roastbeef. Roštěná je vhodná též na rychlou tepelnou úpravu (steaky, medailonky, nudličky apod.). Při těchto úpravách musíme dbát na kvalitu masa (vysoký roštěnec) i na způsob tepelného zpracování. Roštěnou nesmíme nikdy zcela propéci, maso musí být „médium“. Po překročení tohoto stavu rychle ztuhne. Pokud se nám to v naši kuchyni stane, máme pouze jedinou možnost na opravu. Tou je, nechat tuto ne zrovna nejlevnější část hovězího, vydusit doměkka. A to je vlastně další varianta přípravy roštěné.

Na dušené roštěnky můžeme použít i nižší, levnější roštěnec. Při dušení masa v základu se nabízí mnoho variant chutí pro vznikající šťávu či omáčku (na slanině, s houbami, se zeleninou, pikantní, tmavou nebo smetanovou…). Sterilované okurky dávají podle české (spíše moravské) tradice jasný název pokrmu. A protože se jedná o specialitu pouze s několika málo dochucujícími ingrediencemi, o to více dbáme na kvalitu nakládaných okurek, které určují chuť celého jídla. Používáme okurky, které nám opravdu chutnají, nejlépe z domácí produkce (recept na nakládané okurky ve znojemském nálevu najdete v kapitole „Domácí polotovary“).

Suroviny:

(4 porce)

  • Hovězí roštěná 4 plátky
    po cca 200g
  • Cibule 4 větší
  • Hovězí vývar cca 1,5 l (případně voda)
  • Sterilované okurky 4ks do omáčky
    + 2ks na zdobení
    (recept v kapitole „Domácí polotovary“)
  • Lák z okurek cca 1dl
  • Sůl
  • Pepř černý čerstvě mletý
  • Kmín drcený
  • Hořčice plnotučná cca 2 lžíce
  • Sádlo cca 3 lžíce

Postup:

Opláchnuté a osušené plátky roštěné (vysoké cca 1,5cm) lehce naklepeme (nezapomeneme předem naříznout blanky na okrajích, aby se roštěnky při dušení nekroutily). Větší plátky můžeme přepůlit. Z obou stran osolíme, opepříme, ochutíme drceným kmínem a lehce potřeme plnotučnou hořčicí.
Oloupanou cibuli nakrájíme na kostičky.
Okurky (větší podélně překrojené) pokrájíme na plátky.

V kastrolu (hrnci) s větší plochou dna rozpálíme sádlo. Přihodíme cibuli, kterou za stálého míchání na vyšším stupni sporáku restujeme dozlatova.
Nyní na cibuli vkládáme jednotlivé plátky masa vedle sebe, které z obou stran krátce zatáhneme. Maso okamžitě pouští šťávu, roštěnky se smršťují a cibulka mezitím ještě více ztmavne. Poté maso zalijeme horkým vývarem (vodou) tak, aby bylo sotva ponořené.
Zakryjeme poklicí, přivedeme k varu ztlumíme sporák a pozvolna dusíme zprvu cca 30 minut. Přidáme nakrájené okurky (část si ponecháme na zdobení), dolijeme vývar (cca 4-5 cm nad maso) a dále přiklopené, na středním stupni sporáku dále dusíme do změknutí masa, přičemž občas promícháme a zkontrolujeme stav tekutiny (dle potřeby doléváme vývar nebo vodu).
V průběhu dušení přilijeme i trochu láku z okurek.
Dobu dušení nelze přesněji určit (záleží od druhu roštěné, cca 2 hodiny). Roštěnec je stále tuhý, ale v jistém bodě náhle změkne. Tento bod zlomu musíme ohlídat a odklopením poklice případně zredukovat tekutinu do správné konzistence omáčky (šťávy). Žádné zahušťování není potřeba! Dostatečnou hustotu omáčky nám zajišťuje větší množství cibule a zmíněné zredukování tekutiny, takže vytváříme krásnou přírodní šťávu.

Nyní omáčku dochutíme hořčicí, případně dosolíme a připepříme (nebývá ani potřeba, u tohoto pokrmu platí přísloví, že někdy méně znamená více) a necháme ještě krátce provařit.

Znojemské roštěnky podáváme společně s vydušenou omáčkou a při servírování dozdobujeme čerstvě nakrájenými plátky okurek.

Výbornou přílohou k dušeným roštěnkám na znojemský způsob je rýže, ale můžeme zvolit třeba vhodný knedlík, těstovinu, některou bramborovou přílohu nebo stačí i dobrý čerstvý chléb…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané