Zeleninové lečo s vejci a klobáskou

S názvem „lečo“ se běžně setkáváme. Tento obecný název je však často velice zavádějící a můžeme si jej vykládat několika způsoby.

V každém obchodě s potravinami se setkáváme se sklenicemi čí konzervami obsahující slovo „lečo“. To je přímo mystifikující označení pro konzervované pochybné výrobky (ať jako polotovar, nebo dokonce jako hotové jídlo třeba s párkem nevalné jakosti). Tyto produkty (zmíněný polotovar nám zajisté znehodnotí s láskou připravovaný pokrm) musíme jednoznačně vyškrtnout ze seznamu dostupných surovin k domácímu vaření (je to ještě horší, nežli použití bujónu v kostce, nebo zakoupení hotové tatarky).

Zbývá domácí lečo, které připravujeme ze dvou odlišných důvodů.
Buď tímto způsobem zavařujeme nadúrodu zeleniny z naší zahrádky (zejména rajčat a paprik) nebo cíleně vaříme výborný zeleninový pokrm, který může mít více variant (např. doplněním kvalitní uzeninou, bylinkami, kořením, zahuštěním vejci apod.). Netřeba zde jistě dodávat, že zvláště chuť rajčat z domácí produkce nelze srovnat s kupovanými (bohužel ani na trzích).

Při přípravě leča mějme vždy na paměti, že cibule a papriky vyžadují nepoměrně delší dobu tepelné úpravy nežli rajčata. Ta však vždy musíme zbavit tuhé slupky, kterou nerozvaříme .
Dobrá klobása slouží k lepší chuti leča a vejci pokrm zahušťujeme do chtěné konzistence…

Suroviny:

(4-6 porcí)

  • Papriky (různé druhy, v našem případě
    slovenská bílá a červená kapie) 1kg
  • Rajčata (červená i žlutá) 1kg
  • Cibule 2 větší
  • Jarní cibulka 2ks
  • Feferonka čerstvá 1ks
  • Kvalitní klobáska 400g
  • Sůl
  • Pepř černý nebo barevný,
    (čerstvě mletý)
  • Kmín drcený
  • Sádlo 2 lžíce
  • Bylinky
    (bazalka, hladkolistá petržel,
    libeček apod.)
  • Vejce 6ks
  • Voda na případné podlití

Postup:

Při přípravě leča musíme rajčata vždy oloupat! Jejich tuhou slupku nikdy nerozvaříme, naopak, dužina prochází pouze krátkou tepelnou úpravou.
Rajčata zbavíme bubáka a z druhé strany nařízneme slupku do křížku. V hrnci přivedeme vodu do varu, odstavíme, vložíme rajčata a necháme na 3 minuty spařit. Poté (nenecháváme spařovat déle) rajčata přendáme na chvilku do ledové vody. Oloupeme a rozkrájíme na větší kousky (malé na polovinu, větší třeba na čtvrtky).

Omyté a osušené papriky zbavíme jadřince a nakrájíme na kousky (ne příliš drobné, tak 2x3cm).
Oloupanou cibuli nakrájíme na větší kostičky.
Klobásku oloupeme (pokud to jde) a pokrájíme na širší kolečka.
Feferonku nakrájíme na drobné kousky (pro výraznější pikantnost můžeme ponechat semínka).
Jarní cibulku nakrájíme na kolečka (zelenou část oddělíme zvlášť).
Čerstvé lístky bylinek nasekáme.
Vejce rozklepneme do misky.

Přesto, že vaříme zeleninový pokrm je lepší použití sádla, které dodá leču lepší šmak nežli rostlinný olej.
Ve větším hrnci nebo kastrole rozpustíme sádlo, na kterém zpěníme cibuli (pouze dosklovata, nesmí zezlátnout). Přidáme nakrájené papriky, osolíme, opepříme a okmínujeme několika špetkami drceného kmínu. Za občasného míchání necháme papriky pozvolna dusit ve vlastní šťávě (kterou díky soli bohatě pouští) do částečného změknutí (nejprve cca 20 minut). Nyní přihodíme nakrájenou klobásku, feferonku a světlou část jarní cibulky.
Dále dusíme do úplného změknutí zeleniny (ještě cca 15 minut). V případě potřeby podlijeme trochou vřící vody. Nyní měkké papriky doplníme oloupanými rajčaty a společně ještě chvilku podusíme.
Tekutinu zredukujeme na menší množství. Vlijeme vejce, přidáme zelenou část jarní cibulky a nasekané bylinky.
Za stálého míchání chviličku dovaříme do ztuhnutí vajec, lečo odstavíme a podáváme.

Vhodnou přílohou jsou vařené brambory v páře. Lečo se však nejčastěji podává pouze s pečivem, které namáčíme do zeleninové šťávy…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané