Zavařená rajčata ve vlastní šťávě

Rajčata, i když z botanického hlediska mohou být zařazována jako ovoce, z drtivé většiny vnímáme jako zeleninu. Ale nejde o to, zdali rajčeti říkáme ovoce či zelenina. Jde o to, že není rajče, jako rajče, a to se ani nemusíme pouštět do vyjmenovávání rozličných rajčatových odrůd, různých tvarů, velikostí i barev. Jde především o kvalitu a chuť. A na tu jsme mi Češi a Moravané fajnšmekři.

Myslíme, že většina lidí mám dá zapravdu, že koupit dobré rajče v obchodě, ale i v tržnici je problém, přestože máme na výběr. Celoročně máme k dispozici rajčata z produkce velkokapacitních skleníků (je jedno, zda tuzemské či zahraniční). Zde záleží na kategorii zboží (jsou tři). Zatímco „komerční“ skleníková rajčata známe jako plody bez chutě a vůně, pro nejvyšší „eko“ jakost musíme sáhnout hodně hluboko do peněženky, takže tyto rajčata obvykle nekupujeme na kila. Sezonní dovozová rajčata z jižních zemí též často nedopovídají našim představám. Turecká či španělská sladká rajčata zkrátka nemají ten správný říz, na který jsme zvyklí u plodů z našich středoevropských zahrádek.
Právě poctivé rajče z české zahrádky je k nezaplacení. K nezaplacení doslova, protože legální prodej přebytků sezonní zeleniny (třeba na zmíněných trzích) byl lidem bez dané živnosti byrokraticky znemožněn. Přesto je domácí pěstování rajčat u nás velice oblíbené a my, kteří tuto možnost nemáme, býváme vděčni za darovaná rajčata z nadúrody svých příbuzných či známých.

Máme mnoho možností, jak domácí úrodu rajčat zúročit, ale ne vždy máme dostatek času na zhotovení třeba domácího kečupu, rajčatového pyré či protlaku nebo rajčatové omáčky (recepty v kapitole domácí polotovary), přesto potřebujeme dozrávající rajčata urychleně zpracovat. Proto přinášíme recept, jak různé druhy rajčátek z domácí zahrádky rychle zavařit, nasucho, bez nálevu tak, abychom získali sterilovaná rajčata ve vlastní šťávě pouze mírně dochucená k pozdějšímu využití…

Suroviny:

  • Rajčata (různé druhy)
  • Cibule (středně velké) nebo šalotka
    dle potřeby
  • Česnek (menší stroužky) dle potřeby
  • Sůl
  • Oregano sušené (sušená bazalka)
  • Sušené chilli papričky (v mlýnku mleté)

Postup:

Sklenice (případně i víčka) sterilizujeme horkou vodou (párou, horkým vzduchem v troubě), tím zničíme mikroorganismy, které zapříčiňují kažení potravin. Praktické je k sterilizování použít přímo zavařovací hrnec, kdy vodu využijeme rovnou k zavařování. Sterilizované sklenice nevytíráme, ale necháme pouze oschnout. Do sterilizovaných sklenic již rukou nesaháme.
Zavařováním, tedy sterilováním potraviny konzervujeme pro delší skladování.

Rajčata (nejlépe různých odrůd a barev) dobře omyjeme teplou čistou vodou. K zavařování rajčat jsou nejvhodnější malé odrůdy (cherry), které kombinujeme s rajčaty středně velkými. Ty překrajujeme, abychom ve sklenici získali „vlastní rajčatovou šťávu“.
Oloupanou cibuli nakrájíme na silnější kolečka.
Oloupané stroužky česneku překrojíme na poloviny. Česnek dává naloženým rajčatům specifickou chuť, ale komu vadí, může česnek zcela vynechat.

Sterilizované sklenice plníme celými malými rajčátky, která doplňujeme překrájenými rajčaty většími (hlavně ty uvolňují potřebnou šťávu). Prokládáme kolečky cibule. Do každé sklenice (o obsahu cca 650 ml) přidáme jednu nebo dvě poloviny menšího stroužku česneku.
Nakonec přisypeme ½ lžičky soli a špetku sušeného oregana. Výborná je i sušená bazalka, která k rajčatům velmi dobře ladí. Bylinky můžeme použít jednotlivě nebo zkombinovat dle chuti (chce to vyzkoušet co komu vyhovuje). Lehkou pikantnost rajčátek docílíme špetkou mletých sušených chilli papriček (není nutné).
Papírovou utěrkou řádně otřeme okraj sklenice (i víčka zevnitř) a zavíčkujeme.

Zavařujeme částečně ponořené ve vodě (nejlépe v zavařovacím hrnci) při teplotě 80 °C cca 30 minut. Sklenice necháme po vyndání z hrnce do druhého dne dnem vzhůru. Takto zavařená rajčata „nasucho“, bez láku působením soli (která je zároveň přírodním konzervantem) časem pustí „vlastní šťávu“ (tím samozřejmě ztrácí na objemu, ale pouze částečně). Uchováváme v temnu, pokud možno v chladnějším prostředí.

Zavařená rajčata ve vlastní šťávě využijeme po celý rok k přípravě různých pokrmů. Skvěle se hodí do salátů, jsou výborná i jen tak, jako příloha.
Recept na jednoduché uchování rajčat z domácí úrody máme léta ověřený a to včetně trvanlivosti. Zapomenutá sklenička z minulé sezony ve spíži je toho dokladem…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané