Těstoviny jsou potravinový produkt, který se vyrábí z nekynutého a chemicky nekypřeného těsta. První zmínka o nich pochází z 1. století n. l. ve známé Apiciově kuchařské knize (který žil v době císaře Tiberia). Jedná se o starobylou sbírku receptů z doby římské, kde je např. popisována příprava sekaného masa nebo ryb obložených těstovinami „lagana” (předchůdce lasagne). Z toho můžeme usuzovat, že těstoviny (Itali nazývanými „pasta“) pocházejí opravdu z Itálie. A „lasagne“ je opravdu základní těstovinový plát, z kterého můžeme vytvořit další druhy pasty.
V současnosti rozlišujeme mnoho druhů těstovin, a to jak podle druhu mouky, ze které jsou připraveny (pšeničné, semolinové, špaldové, ječné, žitné, z bezlepkové mouky – pohankové, kukuřičné nebo rýžové), jestli jsou do přípravy těsta použity vejce nebo části vajec (vaječné nebo bezvaječné), podle využití (např. polévkové těstoviny), zdali je těsto plněné či nikoli, tak v neposlední řadě podle tvarů pasty. Zvláště u posledních dvou zmíněných druhů těstovin (plněných i neplněných, ručně i strojově vyráběných) si Italové v přidělování názvů libují a nemělo by velký význam snažit se je v české kuchařce vyjmenovávat! A raději se ani nezmiňujeme o regionálních názvech pokrmů z těstovin, po celé Itálii připravovaných.
Nás v tomto receptu zajímá především příprava kvalitního těsta z pšeničné hladké mouky, vaječných žloutků a vody na dobrou základní pastu zvanou lasagne. Z tohoto polotovaru můžeme vycházet pro další těstovinové výrobky a pokrmy, nejen co se italské kuchyně týče…