Záhorácký závitek

Záhorácký závitek je pokrm z vepřového bůčku, dalo by se říci, že jde o variantu na české vepřo, knedlo, zelo. K přípravě „Záhoráku“ potřebujeme vysoký a masitý bok (případně prorostlou krkovici). Použití kýty nebo plece není příliš vhodné, potřebujeme maso tučnější. Vedle bůčku je základní ingrediencí kysané zelí. Ani snad nemusíme zmiňovat, že není nad zelí doma naložené.

Charakteristickou chuť pokrmu dodává kmín, česnek a doplňkové uzené. Slanina nemá v kombinaci s bůčkem své místo, proto volíme libovější uzené maso (naopak k masu suššímu bychom použili raději slaninu). Právě nekombinováním mnoha druhů koření vynikne jedinečná chuť tohoto vepřového závitku.
Pomalým pečením docílíme skvělou šťavnatost bůčku (případně krkovičky), stejně tak jako krásného propojení s chutí kysaného zelí. Pokud máme v zásobě (např. v mrazáku) domácí polotovar – vepřovou šťávu, tak ji můžeme použít pro tmavší šťávu na podlití závitků. Pokud ne, tak postačí klasický výpek z pečení.
V kombinaci s bramborovým knedlíkem je „Záhorácký závitek” výbornou specialitou naší české kuchyně…

Suroviny:

(5 porcí):

  • Vepřový bok cca 1kg
  • Uzené maso (krkovice, plec, kýta,
    ocásek apod.) cca 300g
  • Kysané zelí 500g
    (recept v kap, „Domácí polotovary”)
  • Cibule 2 větší
  • Česnek 8 větších stroužků
  • Sůl
  • Bobkový list 1 větší
  • Pepř černý celý 10 kuliček
  • Pepř černý mletý
  • Kmín celý a drcený
  • Sádlo na vymazání pekáče
  • Olej 2 lžíce
  • Vepřová šťáva (není nezbytná) 150ml
    (recept v kap, „Domácí polotovary”)

Postup:

Uzené maso dáme na hodinu a půl uvařit (mírným varem v menším množství vody) s jednou větší cibulí (stačí sloupnout vrchní slupku), kuličkami celého pepře, bobkovým listem a špetkou soli (se solí opatrně, některé uzené maso bývá slané). Získáme vývar na podlití závitků při pečení.

Vepřový bok (vysoký a masitý) vykostíme a zbavíme kůže (kosti i kůži přihodíme do uzeného vývaru).
Přes vlákno bůček nakrájíme na plátky vysoké cca 2 cm.
Od výšky bůčku se bude i odvíjet gramáž cca 170-200g na každý závitek.
Maso z bůčku se hodně vypéká, proto děláme závitky raději větší!

Nyní můžeme pokračovat nejdůležitějším úkonem v tomto receptu. Tím je rozklepání masa na co nejtenčí plátky a zároveň zachovat celistvou strukturu bůčku (snadno se oddělují jednotlivé pásy masa a tuku). Populární používání fólie není v tomto případě příliš na místě. Při opatrném rozklepávání se hlavně soustředíme na zachování celistvosti plátků (fólie spíše překáží)!

Další příprava spočívá v nakrájení ovařeného uzeného masa a oloupané cibule na větší kostičky.
Dva oloupané stroužky česneku nakrájíme na tenké plátky, ostatní prolisujeme nebo utřeme s trochou soli.
Pekáč vymažeme sádlem a troubu předehřejeme na 175 °C.

V hlubší pánvi na trošce oleje krátce orestujeme kostičky uzeného masa, přidáme plátky česneku, necháme rozvonět a přihodíme cibuli a celý kmín. Restujeme krátce pouze dosklovata. Přidáme kysané zelí i se šťávou, promícháme a odstavíme (nedusíme).

Rozklepané plátky bůčku z obou stran posolíme opepříme a okmínujeme drceným kmínem. Vnitřní stranu potřeme prolisovaným (utřeným) česnekem. Na kraj každého plátku dáme zelnou směs, zavineme a kraje spíchneme párátky.

Závitky naskládáme do pekáče vymazaného sádlem a podlijeme uzeným vývarem (pouze tak 1cm, maso i zelí v průběhu pečení pouští dostatek vlastní šťávy). Dáme nezakryté péci do středu předehřáté trouby. Při této teplotě je celková doba pečení cca 1 a půl hodiny. Závitky průběžně kontrolujeme a přeléváme vznikající šťávou. V polovině pečení záhoráky obrátíme, přilijeme vepřovou šťávou (máme-li) a dále častěji přeléváme. Ke konci pečení dbáme, aby měkké závitky měly hezky opečenou kůrčičku.

Při servírování můžeme závitky zbavené párátek šikmo překrojit, aby byla vidět zelná náplň s uzeným a podléváme sosem z pekáče.
Záhorácké závitky nejčastěji podáváme s bramborovými knedlíky. Další vhodnou variantou přílohy mohou být brambory vařené v páře. Studený závitek je výborný i s chlebem.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané