Vývar z hovězích morkových kostí

Vnitřky dlouhých kostí savců vyplňuje kostní dřeň, které se lidově říká „morek“, a tyto kosti nazýváme „morkovými“. V našich kuchyních se nejčastěji setkáváme s morkovými kostmi hovězími.
Ty kupujeme od našich řezníků nařezané na kousky, abychom se k morku vůbec dostali.

Morek je delikatesa, kterou můžeme podávat na různé způsoby. Například morek v kosti krátce, ale prudce zapečený, dochucený solí a pepřem, servírovaný na čerstvém chlebu, nebo nasucho opečené bagetě. Anebo morek uvnitř kostí naopak dlouze, ale šetrně pozvolna vaříme (táhneme), čímž získáme vynikající vývar i základní surovinu na knedlíčky do polévky.

Vývar z morkových kostí je skvělý a silný, vhodný jak k přípravě polévek, tak k dalšímu kuchyňskému využití. Specifickou charakteristiku tomuto vývaru dává zmíněný morek. Kostní dřeň je bohatým zdrojem vitamínů A a K2, omega 3 a omega 6 mastných kyselin a také železa, zinku, selenu, bóru a manganu. Morek je sám o sobě vlastně tuk (ale tzv. trans-mastné kyseliny, považované za škodlivé pro lidský organismus, vůbec neobsahuje), proto je vývar z morkových kostí vždy hodně mastný. Vrstvu tuku však jednoduchým trikem dokážeme odstranit.

Dobrým zvykem při vaření tohoto hovězího vývaru je ke kostem přidat kousek hovězího masa (stačí třeba ze žebra). Přeci jenom, maso (stejně jako kořenová zelenina a ostatní ingredience) chuť vývaru vždy posílí…

Suroviny:

(cca 3l zredukovaného vývaru)

  • Hovězí morkové kosti
    (nařezané na špalíčky) cca 2kg
  • Hovězí žebro cca 0,5kg
  • Mrkev 2 střední cca 250g
    (u mrkve pozor na množství, vývar sládne)
  • Petržel cca 250g
  • Celer cca 250g
  • Cibule 1 velká
  • Česnek 2 větší stroužky
  • Pórek 1 menší (světlou část)
  • Řapíkatý celer 3 stonky
  • Rajče 2 menší
  • Libeček nebo velkolistá petržel,
    celerová nať apod. 2-3 větší stonky
  • Čerstvý tymián nebo rozmarýn
    2 větší snítky
  • Pepř černý cca 10kuliček
  • Nové koření 3 kuličky
  • Bobkový list 1ks
  • Sůl 1 lžička
  • Voda cca 3,5l + na případné dolití

Postup:

Oškrábanou kořenovou zeleninu, pórek a řapíkatý celer nakrájíme na větší kusy.
Cibuli (odstraníme pouze vrchní část horší slupky) a rajčata rozpůlíme.
Česnek (nemusíme loupat) namáčkneme plochou stranou nože.
Takto připravenou zeleninu (kromě listnaté) vyskládáme na polovinu plechu s pečícím papírem a dáme zapéci do trouby rozpálené na 180 °C na 30 minut.
Morkové kosti i kousek hovězího masa (např. žebra) důkladně omyjeme pod tekoucí vodou. Kosti a žebro v polovině zapékání přidáme na druhou půlku plechu k zelenině a společně zapékáme (při jednom otočení zeleniny) ještě 15 minut.

Do velkého hrnce přendáme zapečenou zeleninu (včetně česneku), morkové kosti i maso (pokud nemáme dostatečně velký hrnec, rozdělíme vše rovným dílem do dvou menších). Přidáme listnatou zeleninu (libeček, velkolistou petržel, celerovou nať, čerstvé bylinky apod.), celý černý pepř, nové koření, bobkový list, osolíme a přivedeme k varu. (Chceme-li zvýraznit chuť a vůni koření, dáme celý pepř a nové koření nasucho rozpálenou pánvičku zprudka restovat, za stálého pohybu kuliček. Jakmile začnou praskat, stáhneme pánev z plotny. Kuličky můžeme ještě mírně namáčknout, třeba v hmoždíři a dáme vařit do vývaru.)

Ztlumíme sporák a vývar táhneme, velmi pomalu těsně pod bodem varu alespoň 4 hodiny, ale nic nezkazíme, táhneme-li vývar i déle. Platí, čím déle jej vaříme, tím je jeho chuť silnější. Navíc se postupně redukuje, což je výhodné pro skladování (povolit vývar vodou můžeme vždycky).
Na počátku vaření by se na povrchu mohla tvořit pěna ze sražených bílkovin (u předpečených morkových kostí však minimálně). Tuto pěnu lžící nebo naběračkou odebereme.
Správnou teplotu si nejlépe zregulujeme a udržíme optimálním nastavením teploty sporáku a podle potřeby částečným zaklopením poklicí. Po dobu táhnutí vývarem nemícháme, aby se nezakalil. V případě, že se tekutina příliš zredukovala, dolijeme během vaření vařící vodu (z varné konvice).

Z hotového vývaru opatrně vyjmeme morkové kosti (morek z kostí vydlabeme k dalšímu využití), vývar scedíme přes jemné síto, zeleninu co nejvíce vymačkáme, ale nepasírujeme.
Díky tučnému morku je vývar velmi mastný. Necháme jej co nejrychleji zchladnout a vychladit. Tuk, který na povrchu ztuhne snadno odebereme. Máme tak kvalitní, silný hovězí vývar vhodný na polévku, do omáček apod.

Nějakou omezenou dobu vydrží vývar zchlazený v lednici (zakrytý). Pro pozdější využití je dobré vývar zamrazit do menších nádob.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané