Vepřový řízek naruby, bramborová kaše s bazalkou

Řízek naruby můžeme připravit z více druhů mas (např. telecí, vepřové, drůbeží). Stejně jako u klasických smažených řízků je vždy lepší maso šťavnatější (vepřová krkovička, kuřecí stehenní plátek…).

Tento recept bychom mohli též nazvat „Obrácený řízek“ nebo „Savojský řízek po Česku“. Francouzský Savojský řízek je totiž pokrm zcela odlišný (maso neobalované, zapékané se savojským sýrem Beaufort, šunkou a vejci). Není s podivem, že se i název „Savoj“ na dlouhou dobu vpil do představ o daném pokrmu v celé české veřejnosti, když tento pokrm všichni viděli na jídelních lístcích, hlavně v restauracích nižších cenových skupin. Nicméně i v domácí kuchyni též jistě oceníme tuto skvělou variantu řízků.

Náš řízek naruby můžeme obalit dvěma způsoby. Jednak přesně obráceně od obalování klasického řízku v trojobalu (strouhanka, vejce, mouka), nebo ve známém pořadí (mouka, vejce, strouhanka) a těsně před smažením znovu vejce (Savojský řízek). Tyto řízky smažíme na oleji jen krátce a poté necháváme dojít v troubě s nezbytným doplňkem – cibulí a dalšími vhodnými ingrediencemi (sušená rajčata v oleji, nakládaná kapie).

Suroviny:

Suroviny na řízek naruby:

(4 porce)

  • Vepřová krkovice bez kosti 600g
  • Vejce cca 5ks
  • Mléko cca 0,5dl
  • Mouka hladká na obalování
  • Strouhanka na obalování
  • Sůl
  • Pro pikantnost mletý pepř a mleté
    chilli papričky (nemusí být)
  • Cibule 1 větší
  • Sterilované řezy kapie nebo sušená
    rajčata v oleji (v našem případě)
  • Olej na smažení
    (slunečnicový nebo řepkový)

 

Suroviny na bramborovou kaši
s bazalkou:

(cca 4 porce):

  • Brambory (ne rané) 4 větší
  • Mléko podle potřeby
  • Máslo cca 3 lžíce
  • Sůl
  • Čerstvá bazalka 2 hrsti lístků
  • Voda na vaření

Postup:

Postup na řízek naruby:

Omytou a osušenou krkovici nakrájíme na plátky cca 1,5cm (plátky je vhodné ještě překrojit na menší díly) a naklepeme (ne zcela natenko). Řízky z obou stran osolíme a opepříme. Pokud máme rádi pikantnější, použijeme ještě mleté chilli papričky.

Připravíme si vajíčka rozšlehaná s trochou mléka, hladkou mouku a strouhanku na obalování.
Oloupanou cibuli nakrájíme na tenká kolečka a v misce zakápneme olejem.
Sušená rajčata odkapaná od oleje nakrájíme na kousky.

Nyní máme dvě možnosti obalování. Výsledek je téměř stejný.

Plátky masa obalíme nejprve ve strouhance, poté namočíme ve vejcích a obalíme v mouce. Při odkládání jednotlivé kousky neskládáme na sebe, aby se neslepily.

Druhá varianta je obalení nejprve v mouce, dále namočení ve vajíčkách a obalení ve strouhance (klasický trojobal). Tyto řízky těsně před smažením znovu namáčíme do rozšlehaných vajec s mlékem.

Troubu předehřejeme naplno (230 °C).

Ve vyšší pánvi nebo kastrole dostatečně rozpálíme olej. Máme-li olej ze sušených rajčat, je výborné jej přidat do oleje slunečnicového (řepkového). Množství oleje by mělo být takové, aby v něm maso bylo téměř ponořené.
Řízky smažíme při vyšší teplotě krátce z obou stran dorůžova. Před úplným propečením maso přendáme na plech s pečícím papírem. Navrch poklademe kolečka cibule namočená v oleji (opět můžeme využít olej z nakládaných sušených rajčat). Doplníme nakrájenými sušenými rajčaty nebo řezy sterilované kapie a dáme zapéci do trouby. Po dvou minutách hodně rozpálenou troubu vypneme. Delší pečení by maso pouze vysušovalo. Řízky během deseti až patnácti minut krásně dojdou a maso zůstane krásně šťavnaté. I cibulka bude akorát.

Vhodnou přílohou k tomuto pokrmu jsou brambory v různé úpravě. My jsme dnes zvolily bramborovou kaši s bazalkou.

 

Postup na bramborovou kaši s bazalkou:

Mléko zahřejeme.
Oškrábané opláchnuté brambory nakrájíme na menší kousky a dáme vařit (zcela ponořené ve větším hrnci) do vody osolené 1-2 lžičkami soli (záleží, kolik jsme zvyklí solit, ale vždy tak, abychom kaši již nemuseli dále přisolovat).
Brambory vaříme středním varem (částečně zaklopené poklicí) cca 30 minut do úplného změknutí. Nedostatečně uvařené brambory by při šlehání vytvářely hrudky, které se již nedají rozšlehat!

Uvařené brambory slijeme, přidáme máslo a důkladně rozšťoucháme. Poté za postupného přidávání teplého mléka metlami ručního mixéru nebo metlou mixéru tyčového šleháme do potřebné, husté konzistence (připravujeme klasickou kaši, nikoli pyré, které bývá řidší a bez mléka).
Nakonec do kaše vmícháme nasekané lístky čerstvé bazalky.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané