Vepřový plátek dušený na kedlubně, se špeclemi

Kedluben nebo kedlubna (Brassica oleracea var. gongylodes) se řadí mezi nejžádanější košťálové zeleniny.
Kedlubna se v její původní formě ve volné přírodě nevyskytuje a její původ je nejasný. S největší pravděpodobností pochází z oblasti okolo Středozemního moře, podle jiných verzí z Tibetu v Číně. V současné době jsou kedlubny značně rozšířené především ve střední a v západní Evropě. Kedluben je rostlina, která z botanického zařazení patří k brukvím – zelí, v gastronomii se ale považuje za bulvovou nebo kořenovou zeleninu.
Kedlubny obsahují v poměrně značném množství vitamíny skupiny B, vitamin C a E. Je v nich i poměrně mnoho minerálních látek – především vápník, draslík, mangan, selen, železo a zinek a také kyselina listová, nikotinová a pantotenová, bulvy obsahují látku biotin. Velké je i množství vlákniny.

V české kuchyni umíme tuto zeleninu osobité chuti využívat v mnoha pokrmech, zejména v doplňování masa. V našem originálním domácím receptu jsme zvolili šťavnatou vepřovou krkovičku ve formě plátku (lze použít i plátky z vepřové kýty). Zároveň doporučujeme vybranou přílohu, která ač původem z Bavorska a Rakouska je i u nás velmi známá. Protože špecle k tomuto jídlu velmi ladí…

Suroviny:

Suroviny na vepřový plátek:
(4 porce)

  • Vepřová krkovice cca 800g
  • Cibule 1 velká
  • Kedlubny 3ks (středně velké)
  • Česnek 2 větší stroužky
  • Uzená slanina (špek) 120g
  • Kmín drcený
  • Sůl
  • Pepř černý mletý
  • Hořčice plnotučná
  • Muškátový květ
  • Mleté chilli papričky
  • Smetana ke šlehání cca 3 lžíce
  • Voda nebo masový vývar na podlití
  • Hladkolistá petržel na zdobení

 

Suroviny na špecle:

  • Mouka hladká (nejlépe „00“) 400g
  • Vejce 4ks
  • Mléko (nejlépe plnotučné) 120ml
  • Sůl ½ lžičky do těsta
    + 1 lžička do vody na vaření
  • Voda na vaření cca 1,7l
  • Máslo na promaštění cca 2 lžíce

Postup:

Postup na vepřový plátek:

Oloupanou cibuli nakrájíme nadrobno (na menší kostičky).
Stroužky česneku oloupeme k prolisování.
Slaninu nakrájíme na přibližně centimetrové kostičky
Kedlubny okrájíme od slupky a zkontrolujeme, zda nejsou dřevnaté (hlavně spodní světlejší část), dřevnatou kedlubnou bychom zkazili celý pokrm. Z každé kedlubny odkrojíme spodní třetinu a nastrouháme na hrubém struhadle. Ostatní (horní zelené) části kedluben nakrájíme na tenké plátky a překrájíme na kousky cca 3-4 cm velké.
Očištěnou opláchnutou a papírovou utěrkou osušenou krkovici nakrájíme na silnější plátky (cca 2 cm silné, přibližně 200g). Plátky masa na okrajích nařízneme (aby se při tepelné úpravě nekroutily), lehce naklepeme, z obou stran posolíme, opepříme, a potřeme prolisovaným česnekem a plnotučnou hořčicí.
Troubu předehřejeme na 180 °C.

Do většího kastrolu (vhodném i do trouby) vhodíme kostičky slaniny, které na větším stupni sporáku, za častého míchání restujeme do zlatavé barvy tak, aby slanina pustila dostatek tuku. Orestované kostičky slaniny vybereme do misky (máme tak slaninové škvarky k finálnímu doplnění pokrmu).
Do rozpáleného slaninového tuku vhodíme kostičky cibule, spolu se lžičkou drceného kmínu, které (opět za častého míchání) restujeme dozlatova. Ve chvíli, kdy cibulka začíná výrazně čpět vložíme do kastrolu připravené plátky krkovice, které krátce z obou stran necháme osmahnout (přibližně 1-2 minuty z každé strany). Přidáme nastrouhané části kedluben, ještě chvilku restujeme (kedlubny pouští vodu, takže se nám základ nepřipéká) a zalijeme horkou vodou nebo vývarem tak, aby maso bylo mírně ponořené. Dochutíme dvěma špetkami muškátového květu, špetkou soli a pikantnost dodáme mletými chilli papričkami. Zakryjeme poklicí a vložíme do spodní třetiny předehřáté trouby.

Plátky krkovice dusíme nejprve 30 minut. Přidáme plátky kedluben (pod maso) a dále (stále přiklopené) v troubě dusíme do změknutí masa (cca dalších 30 minut). Vyndáme z trouby zpět na sporák, kde šťávu dle potřeby zredukujeme (již bez poklice). Nakonec zakápneme trochou smetany (cca 3 lžíce) krátce povaříme (ochutnáme šťávu, případně dosolíme) a odstavíme ze sporáku.

Plátky krkovice servírujeme přelité chutnou šťávou spolu s plátky kedluben.
Jako přílohu jsme k tomuto pokrmu zvolili špecle, které doplňujeme slaninovými škvarky a zdobíme nasekanou petrželkou…

 

Postup na špecle:

Odvážíme hladkou mouku.
Do misky vyklepneme vejce a metličkou prošleháme s mlékem.
Do většího hrnce dáme vařit osolenou vodu (vroucí voda čeká na špecle, nikoli obráceně).

Těsto na špecle můžeme vypracovat v míse ručně vařečkou, ale snadnější je využít pomoci robotu s hákem.
V míse smícháme nejprve hladkou mouku se solí. Přidáme vejce prošlehaná s mlékem a vše vymícháme do hladkého těsta (při vytahování těsta směrem vzhůru by se měly tvořit bubliny).

Z těsta (přendaného na prkénko) můžeme lžičkou namočenou ve vodě odkrajovávat malé nočky, rovnou do vřící vody. Nebo těsto do vřící vody po částech pasírujeme pomocí namočené lžíce nebo stěrky přes haluškový cedník se velkými oky. Špecle vzápětí vyplavou, stačí povařit cca 2 minuty.
Uvařené špecle přes cedník scedíme, vrátíme do horkého hrnce a promícháme s oříškem másla (aby se neslepily). Jsou připraveny k podávání.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané