Vepřový (ovarový) vývar

Při přípravě vývarů klademe důraz na pomalé a dlouhé táhnutí těsně pod bodem varu tak, abychom z daných surovin dostali co největší množství živin do vody a zhotovili tak silný, kvalitní vývar. Ovarový vývar je (společně s uzeným vývarem) výjimkou. Zde hledíme v první řadě na požadovanou měkkost masa.

Ovarový vývar známe hlavně ze zabijaček, kde (kromě ostatních druhů mas) vévodí prasečí hlava a nožičky. V domácnosti si bohatě vystačíme s kolenem (tedy pokud se zrovna nechystáme na výrobu tlačenky).
Při vaření kolena si se stupněm varu hlavu lámat nemusíme, zvláště, použijeme-ji tlakový hrnec na rychlejší přípravu. A to je jediná možná varianta použití tlakového hrnce k přípravě vývaru (i když výrobci tohoto nádobí záměrně uvádějí jinak). Osvědčený recept s cibulí a divokým kořením netřeba měnit. Vývar můžeme doplnit řapíkatým celerem, celerovou natí či libečkem. Kořenová zelenina do tohoto vývaru nepatří…

Suroviny:

(cca 0,7l zredukovaného vývaru)

  • Vepřové koleno (přední i zadní) s kostí
    i kůží cca 1,5kg (aby se vešlo do papiňáku)
  • Cibule 2 středně velké
  • Sůl 1 lžička
  • Pepř černý celý 1 lžička
  • Nové koření cca 6 kuliček
  • Bobkový list 3 větší
  • Česnek 1 větší stroužek
  • Řapíkatý celer 2 řapíky
  • Celerová nať nebo libeček
  • Voda

Postup:

Máme dva způsoby vaření ovarových kolen a s tím spojený ovarový vývar. Koleno, jakožto třeba i vepřovou hlavu a nožičky, lze dlouhou dobu vařit (středním varem) ve větším hrnci do jeho změknutí (doba je v řádu spíše hodin, nežli minut a závisí na velikosti a množství surovin a též na jejich pozdějším zpracování).
Čas i energii však můžeme výrazně snížit použitím tlakového hrnce (tzv. papiňáku). Kvalitní ovarový vývar v běžné domácnosti získáme uvařením vepřového kolena v tlakovém hrnci.

Vepřové koleno nejprve zbavíme zbývajících štětin (vždy se více či méně najdou). Jediný osvědčený rychlý a účinný pomocník k odstranění zbývajících štětin je oheň, takže štětiny prostě za pomoci hořící špejle, svíčky nebo přímo zapalovače opálíme. Koleno důkladně pod tekoucí vodou opláchneme. Vložíme do tlakového hrnce, přidáme překrojené řapíky celeru a několik stonků celerové natě či libečku. Osolíme, přihodíme divoké koření (kuličky černého pepře, nového koření a bobkové listy), přidáme namáčknutý stroužek česneku (nemusíme ani loupat), cibuli (znavenou pouze vrchní slupky) a zalijeme vodou (v tlakovém hrnci max. do dvou třetin obsahu nádoby). Na sporáku přivedeme k varu (plný výkon). V momentě, když tlakový hrnec začne pravidelně „odpařovat“ sporák ztlumíme na minimum a dusíme do požadované měkkosti kolena (cca 50 minut).
Tlakový hrnec odstavíme ze sporáku a okamžitě ventilem odpaříme.
Po vyjmutí kolena a scezení máme velmi silný vepřový vývar (nastavujeme vodou 1:1) k dalšímu využití…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané