Srdce je orgán opředený mnoha legendami spojený s loveckými trofejemi (mezi mnoha myslivci přežívajícími vlastně dodnes). S postupným chovem skotu a posléze i prasat se srdce těchto zvířat začalo více využívat. Zpočátku na trhu převažovaly hovězí vnitřnosti (vepřové si i u zabijaček každý hlídal), s příchodem vepřínů (velkochovů prasat) se nadbytek drobů postupně dostával, jakožto levná surovina, mezi širší vrstvu obyvatel. Můžeme si připomenout recepty z vepřového srdce, které opět postupem času pozvolna upadají v zapomnění.
I když ostatní svaly odpočívají, srdíčko stále pracuje. Je to nejvytrénovanější svalovina, která uvnitř neobsahuje žádný tuk a jeho nutriční hodnoty (které jsou u vepřového srdíčka nižší nežli například u kuřecích prsíček) potěší každého specialistu na zdravou výživu. Abychom jásání uznávaných výživových poradců trošku zmírnili, předkládáme tradiční recept na vepřové srdce, kde výraznou roli hraje uzená slanina (špek).
Omáčka z tmavého cibulového základu, to je častá varianta pokrmů, které mají ve svém názvu „na slanině“.
I my se v našem receptu držíme této oblíbené české klasiky. Nemusíme snad ani připomínat, že vařením srdce (od samého začátku v cibulovém základu) v tlakovém hrnci výrazně ušetříme čas i energii. Žádné pasírování základu se při domácí přípravě srdce na slanině nekoná, takže odpadá náročnější manipulace s těžkým papiňákem při přelévání. Originálním vylepšením našeho receptu je použití mrkve (jak k prošpikování srdíčka spolu se slaninou, tak k vyvaření do omáčky). Ta svou sladko-kořenovou chutí jídlo posune ještě o stupeň výše…