Vepřové srdce na slanině

Srdce je orgán opředený mnoha legendami spojený s loveckými trofejemi (mezi mnoha myslivci přežívajícími vlastně dodnes). S postupným chovem skotu a posléze i prasat se srdce těchto zvířat začalo více využívat. Zpočátku na trhu převažovaly hovězí vnitřnosti (vepřové si i u zabijaček každý hlídal), s příchodem vepřínů (velkochovů prasat) se nadbytek drobů postupně dostával, jakožto levná surovina, mezi širší vrstvu obyvatel. Můžeme si připomenout recepty z vepřového srdce, které opět postupem času pozvolna upadají v zapomnění.

I když ostatní svaly odpočívají, srdíčko stále pracuje. Je to nejvytrénovanější svalovina, která uvnitř neobsahuje žádný tuk a jeho nutriční hodnoty (které jsou u vepřového srdíčka nižší nežli například u kuřecích prsíček) potěší každého specialistu na zdravou výživu. Abychom jásání uznávaných výživových poradců trošku zmírnili, předkládáme tradiční recept na vepřové srdce, kde výraznou roli hraje uzená slanina (špek).

Omáčka z tmavého cibulového základu, to je častá varianta pokrmů, které mají ve svém názvu „na slanině“.
I my se v našem receptu držíme této oblíbené české klasiky. Nemusíme snad ani připomínat, že vařením srdce (od samého začátku v cibulovém základu) v tlakovém hrnci výrazně ušetříme čas i energii. Žádné pasírování základu se při domácí přípravě srdce na slanině nekoná, takže odpadá náročnější manipulace s těžkým papiňákem při přelévání. Originálním vylepšením našeho receptu je použití mrkve (jak k prošpikování srdíčka spolu se slaninou, tak k vyvaření do omáčky). Ta svou sladko-kořenovou chutí jídlo posune ještě o stupeň výše…

Suroviny:

(4-5 porcí)

  • Vepřové srdce 2ks (cca 1,2kg)
  • Uzená slanina (špek) 250g
  • Mrkev cca 400g
  • Cibule cca 700g
  •  Sádlo 2 lžíce
  • Kmín drcený 1 lžička
  • Pepř černý celý 1 lžička
  • Bobkový list 2 větší
  • Sůl
  • Pepř černý mletý
  • Mouka cca 2 lžíce
  • Voda

Postup:

Srdíčka ostrým, špičatým nožem očistíme od tukového nažloutlého obalu. Poté srdce podélně rozkrojíme, zbavíme zbytků tepen a chlopní, omyjeme pod tekoucí vodou a necháme odkapat.
Oloupanou cibuli nakrájíme na cca centimetrové kostičky.
Mrkev oškrábeme. Připravíme si čtyři hranolky (cca 1,5 cm široké) na prošpikování, ostatní mrkev ponecháme v celku (velkou pouze přepůlíme).
Ze slaniny odřízneme hranolky ke špikování (velké přibližně jako u mrkve). Zbytek špeku nakrájíme na kostičky cca 1,5 cm velké.
Do čajového sítka uzavřeme většinu pepřových kuliček a bobkové listy (nemusíme, pokud nám kuličky pepře v omáčce nevadí).
V misce rozmícháme mouku s vodou (vytváříme tzv. ameriku, či záklechtku k zahuštění).
Ve varné konvici vaříme vodu.
Poloviny srdíček za pomoci delšího tenkého nože podélně propíchneme a prošpikujeme slaninou a mrkví.

Tento recept je jako stvořený pro kompletní přípravu v tlakovém hrnci (lze samozřejmě vařit i v klasickém hrnci či kastrole, avšak s delším časem potřebným ke změknutí srdíčka).
V papiňáku po dně rozpálíme sádlo (sporák na maximum). Vsypeme cibuli, přihodíme drcený kmín a několik kuliček celého pepře. Za průběžného míchání restujeme do chvíle, nežli začne cibulka výrazněji čpít a má zlatavou barvu (během restování podle potřeby regulujeme výkon sporáku). V tomto okamžiku zakápneme trochou horké vody, kterou za častého míchání zcela vyrestujeme. Přihodíme kostičky slaniny, které za stálého míchání necháme krátce orestovat dosklovata (při vaření se struktura slaniny již nezmění). Znovu zakápneme vodou a soustředíme se na vyrestování cibulky do tmavé barvy (tento postup dle potřeby opakujeme, tmavá barva základu je nutná).

Na takto dostatečně orestovaný cibulový základ se slaninou vložíme prošpikované půlky srdíček a přidáme mrkev. Zalijeme vodou (u tlakového hrnce max. do dvou třetin objemu nádoby). Osolíme (lžička soli) vložíme sítko s pepřem a bobkovým listem (nebo koření přímo vhodíme).
Tlakáč uzavřeme a vaříme 45 minut (od doby začátku varu a vypouštění páry z ventilu – počáteční plný výkon sporáku v tomto okamžiku regulujeme na minimum).
Po vypuštění páry a odklopení poklice tlakového hrnce vyjmeme měkoučké srdíčko, které do podávání – porcování zabalíme do alobalu nebo alespoň zakryjeme. Vyjmeme sítko s kořením (nebo volně vložený bobkový list) a opatrně vyndáme rozvařenou mrkev (která svůj účel již splnila).
Předem připravenou záklechtkou (znovu metličkou promíchanou) za stálého míchání zahušťujeme do požadované konzistence omáčky, kterou za občasného zamíchání necháme ještě cca 20 minut provařovat (sporák na minimum). Během provařování provádíme finální dochucování mletým pepřem, případně solí.

Před podáváním ještě teplé půlky srdíček krájíme na širší plátky napříč tak, aby vyniklo jeho špikování a přeléváme je slaninovou omáčkou.

Nejvhodnější přílohou k tomuto klasickému českému jídlu je dušená či pečená rýže, ale ani domácím kynutým houskovým knedlíkem jistě nepohrdneme…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané