Vepřové maso zavařené (konfitované) ve vlastní šťávě

Zavařování je způsob uchovávání potravin ve sklenicích (v potravinářském průmyslu též v plechovkách) pro delší čas, známý již na přelomu 18. a 19. století. Tepelně můžeme zakonzervovat mnoho druhů potravinových surovin (ovoce, zeleninu, houby, maso i ryby), polotovary nebo i hotové pokrmy. Každé zavařování mívá však svá specifika a u sterilování (nebo spíše pasterizování, což je do teploty 100 °C) masa to platí dvojnásob.

Doma se maso začalo zavařovat hlavně při jeho momentálním nadbytku. U nás v českých zemích má dlouholetou tradici vepřové maso ve sklenicích zavařované při zabijačce. Takto zavařené maso se snadno uchovávalo v chladných komorách a špajzech i v dobách před vynálezem chladničky a s velkou oblibou se setkává též v dnešní době. Třeba jako skvělý polotovar k rychlému zhotovení pokrmu na cestách při dovolené a podobně. Nebo maso zavařujeme jednoduše proto, že je výborné a moc nám chutná včetně sádla a vlastní šťávy ve sklenici.

Abychom si na zavařené masové sklenici dobře pochutnali, dodržujeme při přípravě několik pravidel, které zmiňujeme v našem receptu. Tou hlavní je nejprve maso částečně tepelně zpracovat a zavařovat delší dobu při teplotě pod 100 °C. Dlouhému tepelnému zpracování masa ve vlastní šťávě nebo v tuku při nižší teplotě se podle současného gastronomického slovníku říká konfitování.

Slovo konfitovat pochází z francouzského „confite“. Původně šlo opravdu pouze o způsob zakonzervování masa. Teprve později se konfitování začalo používat v profesionální gastronomii (nejprve francouzské) jako specifická tepelná úprava běžných pokrmů. Dnes konfitování stále více proniká i do domácích kuchyní. To ale nemění nic na tom, že naše babičky a prababičky při zavařování masa neměly o francouzském výrazu ani ponětí, a přitom tuto technologii zvládaly bravurně…

Suroviny:

  • Vepřová plec (krkovice) cca 2kg
  • Vepřový bok
    (bez kosti, ale s kůží) cca 1kg
  • Česnek 7-8 větších stroužků
  • Sůl cca 5 lžiček
  • Kmín drcený cca 3 lžičky
  • Pepř barevný, čerstvě mletý
  • Vepřové sádlo (dobře vyškvařené)
  • Voda

Postup:

Oloupané stroužky česneku nakrájíme na tenké plátky, zasypeme cca lžičkou soli a plochou stranou širokého nože utřeme.
Vepřové maso opláchneme pod tekoucí vodou a papírovou utěrkou osušíme. Zbavíme přebytečných blan, z bůčku seřízneme kůži (zatím nevyhazujeme, uchováme v chladu). Maso nakrájíme na větší kostky (cca 4-6 cm) a dáme do mísy (vhodná je uzavíratelná kynoucí mísa).
V míse maso dochutíme solí (solí příliš nešetříme, maso konzervuje i křehčí), drceným kmínem (nejlépe čerstvě nadrceném v hmoždíři), čerstvě mletým barevným pepřem a utřeným česnekem. Důkladně promícháme, zakryjeme (víkem nebo potravinářskou fólií) a necháme v chladu odležet alespoň 24 hodin (během tohoto času několikrát promícháme, s hodinovým předstihem před tepelnou úpravou vyndáme do pokojové teploty).

Zavařovací sklenice (ideální velikost sklenic je od 300 do 700 ml) i víčka sterilizujeme horkou vodou (párou, horkým vzduchem v troubě). Necháme oschnout (neutíráme).
Troubu rozpálíme na 250 °C.
Velký pekáč vymažeme vrchovatou lžící sádla.

Na dno pekáče vložíme kůži z bůčku (seříznutou částí dolů), rozprostřeme odležené maso a přidáme ještě cca 3 lžíce dobrého sádla. Nepodléváme, ani zatím nezakrýváme. Zelenina (např. cibule) do zavařovaného masa nepatří (může způsobit pozdější zkvašení)!
Dáme do středu rozpálené trouby a pečeme, dokud se nezačne na kostkách vytvářet kůrčička. Trvá to přibližně 45-55 minut, ke konci pečení maso promícháme. Pekáč zakryjeme a dále maso dusíme ve vlastní šťávě téměř doměkka (nemusí být zcela měkké, při delším konfitování ve sklenicích ještě dostatečně změkne, ale díky prudkému zapečení se nebude rozpadat). Zapečené maso vyndáme z trouby a necháme mírně zchladnout pouze tak, abychom jím mohli plnit sklenice.

Teplotu trouby upravíme na 90 °C.
Zavařování neboli v tomto případě konfitování je v klasickém zavařovacím hrnci s vodou dosahující na palec od víčka nepraktické z důvodu různých velikostí současně použitých sklenic. Navíc v troubě máme větší jistotu stálé teploty.

Sklenice naplníme zapečeným masem včetně vypečené šťávy a sádla cca 2 cm pod okraj. Přidáme 1-3 lžíce vody (podle velikosti sklenic). Papírovou utěrkou důkladně otřeme okraje a zavíčkujeme. Vkládáme na rošt do středu předehřáté trouby a konfitujeme při stálé teplotě 1 a ½ hodiny. Vyndáme, necháme zcela vychladnout. Druhý den konfitování zopakujeme (též na 1 a 1/2 hodiny při 90 °C).
Vyndané sklenice neotáčíme (po vychladnutí vlastní šťáva zůstane dole, sádlo se usadí nahoře).

Zavařené (konfitované) vepřové maso ve vlastní šťávě skladujeme v temnu a chladu, tedy často v lednici. Tak by mohlo klidně vydržet i více měsíců, to se však u této dobroty často nestává…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané