Vepřové ledvinky dušené na cibulce

Ledvinky, ať už vepřové, hovězí či dokonce telecí, patří mezi lahůdky. Navíc prvně jmenované ledvinky potěší stále příznivou cenou (alespoň tomu tak bylo ještě v době psaní našeho receptu). Mezi mnoha způsoby jejich úprav stále vyniká výborná česká klasická omáčka, i když na ledvinkách si mnoho známých světových šéfkuchařů zgustlo při vymýšlení a prezentování všemožných receptů.

Recept na uvaření chutné cibulové omáčky není příliš složitý.
Náročnější je však příprava ledvinek před samotným dušením.
V tomto receptu ukazujeme jak docílit, aby ledvinky neměly ani náznak močového zápachu a chuti, které dokážou zcela pokazit výsledek naší práce. Včetně drobné, ale užitečné vychytávky, pro alespoň trochu usnadnění titěrné práce s odstraňováním močovodů a tuku z vnitřku ledvinek. Tuto praxi zajisté můžeme použít i u jiných receptů a samozřejmě i z ledvinek nejen vepřových…

Suroviny:

(4-6 porcí)

  • Vepřové ledvinky cca 1kg
  • Mléko 1/2l
  • Sádlo 2 lžíce
  • Cibule 4 středně velké
  • Kmín drcený 1 lžička
  • Hořčice plnotučná 1 lžíce
  • Paprika sladká mletá 1 lžíce
  • Pepř černý celý cca 20 kuliček
  • Pepř černý, čerstvě mletý
  • Sůl
  • Vývar masový nebo zeleninový 1l
  • Mouka hladká cca 2 lžíce

Postup:

Nejdůležitější je předpříprava ledvinek.
Celé čerstvé vepřové ledvinky dáme asi tak na 2-3 hodiny ztuhnout do mrazáku (v případě, že máme ledvinky zamrazené, nenecháme je rozmrznout zcela). Tím se nám s ledvinkami bude daleko lépe pracovat.

Ledvinky podélně překrojíme. Tenkým, ostrým nožem vykrojíme močovody i se sádlem. Takto očištěné ledvinky nakrájíme na nepříliš drobné kousky, které důkladně, několikrát propláchneme studenou vodou a dáme do cedníku odkapat. Přendáme do vhodné nádoby, zalijeme mlékem tak, aby byly zcela ponořené a necháme v chladu odležet do druhého dne. Mléko z ledvinek vstřebá převážnou část škodlivin a pachu.

Druhý den ledvinky opět důkladně propláchneme od mléka, vložíme do hrnce, zalijeme studenou vodou a osolíme (jednou lžičkou). Na sporáku přivedeme k varu a dvě minutky povaříme, přičemž průběžně sbíráme vznikající pěnu. Ledvinky znovu propláchneme a celý proces opakujeme. Ledvinkami mícháme, aby se oddělily sraženiny ze zbylých nečistot. Naposledy ledvinky postupně v rukou pod tekoucí vodou propláchneme a necháme v cedníku odkapat.

Oloupané cibule nakrájíme na menší kostičky.
Oloupané stroužky česneku plochou stranou nože rozmáčkneme a nakrájíme na tenké plátky.
V misce metličkou rozmícháme mouku s vodou (vytvoříme tzv. záklechtku na zahuštění).

V hrnci rozpálíme sádlo. Vsypeme cibuli, kterou na vyšším stupni sporáku, za stálého míchání restujeme dozlatova, do doby, až bude výrazně čpět. Přidáme lžičku drceného kmínu, několik kuliček celého pepře a odkapané ledvinky, které společně s cibulí ještě cca 5 minut restujeme. Dále (již velmi krátce) necháme v základu rozvonět plátky česneku. Přidáme lžíci hořčice, lžíci sladké mleté papriky (pro lepší barvu omáčky), promícháme a zalijeme vývarem. Osolíme (zpočátku lžička soli postačí) a opepříme čerstvě mletým černým pepřem. Přivedeme k varu, ztlumíme sporák, přiklopíme poklicí a mírným varem ledvinky dusíme téměř do změknutí (cca 30minut).
Omáčku se skoro měkkými ledvinkami zahustíme připravenou záklechtkou do nepříliš husté konzistence. Ochutnáme, případně dosolíme či připepříme. Omáčku ještě za občasného promíchávání provařujeme ještě 20 až 30 minut, aby neměla moučnou chuť. Přitom ledvinky změknou zcela a docílíme optimální hustoty naší cibulově omáčky.

Vepřové ledvinky dušené na cibulce podáváme nejčastěji s vařenou či pečenou rýží, ale hodí se i houskové knedlíky nebo třeba těstoviny.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané