Vepřová šťáva

Máme dva dobré důvody, proč si v domácí kuchyni připravit do zásoby vepřovou šťávu.

Při pečení masa, které podléváme, se velice špatně z výpeku, v kterém je již voda nebo vývar (a je to tak správně) těžko dociluje krásně tmavé přírodní šťávy. Návody na zaprášení moukou a následném vyrestování jednoduše špatně fungují (nicméně i tímto způsobem si lze při dostatku času a trpělivosti, připravit šťávu do zásoby).
Stává se, že vše máme již připraveno k podávání, jen tu šťávičku ne a ne doladit. To bývá lepší raději nechat výpek tak, jak je. Právě k získání kýžené tmavé barvy výpeku však můžeme použít domácí, předem připravenou šťávu z vepřových kostí a cibule.

Druhé a možná významnější uplatnění nám vepřová šťáva nabízí v minutkové kuchyni. Hlavně zde, u mnoha pokrmů oceníme tento doma vyrobený polotovar. Proto stojí za to šťávu jednou za čas doma vyrobit a jednoduše zamrazit.

Pokud se rozhodnete koupit jakousi kostku či prášek, s různou chemií, tak dále tuto domácí kuchařku nečtěte, nedávalo by to smysl. Naopak, občas obětujeme své úsilí a překonáme jisté aroma při přípravě domácí vepřové šťávy…

Suroviny:

  • Vepřové kosti,
    případně masité ořezy cca 2kg
  • Cibule 0,5kg
  • Vepřové sádlo cca 4 lžíce
  • Mouka hladká 4 lžíce
  • Sůl
  • Vývar na podlití
  • Voda na dolití

Postup:

Připravíme si oloupanou nahrubo nakrájenou cibuli (na půl kolečka).

V co největším kastrolu nebo hrnci rozpálíme sádlo, do kterého vložíme vepřové kosti (pokud máme dostatečně velký kastrol tak najednou, jinak musíme restování kostí provést nadvakrát). Kosti průběžně otáčíme a restujeme na vyšším, posléze na středním stupni ze všech stran dostatečně dlouho (cca půl hodiny). Orestované kosti dotmava postupně podle stavu orestování (kosti se zbytky masa a ořezy jsou hotové rychleji) překládáme do připraveného velkého a hlubokého pekáče.

Do tmavého, stále rozpáleného výpeku nasypeme cibuli (sporák opět naplno), kterou restujeme za průběžného míchání do fáze, když začne výrazně „ostře vonět“ (nesmí se však přímo pálit). Doba zarestování cibule je cca 15 minut. Cibulový základ nesmíme podlít vodou (na rozdíl od připravování základů na tmavé omáčky).

Vyrestovanou cibuli přendáme ke kostem a ořezům do pekáče, zasypeme hladkou moukou, promícháme a dáme zapéci do trouby rozpálené naplno asi tak na 15 minut (kosti hlídáme a jednou otočíme, aby se nepálily). Zapečené kosti s cibulí a moukou zalijeme vývarem tak, aby kosti byly téměř ponořené. Mírně osolíme (1-2 lžičky), promícháme, zakryjeme a vrátíme dusit do trouby na 180 °C na cca 2 hodiny. Průběžně kontrolujeme stav tekutiny (po půl hodinách), je-li potřeba doléváme vřící vodou nebo naopak nakonec pekáč odklopíme.

Nyní z pekáče vyjmeme všechny kosti. Šťávu propasírujeme přes jemný cedník do čistého hrnce a na sporáku necháme zredukovat na potřebnou hustotu. Šťáva by měla být asi o polovinu řidší než klasické omáčky z teplé kuchyně. Pro snadnější uskladnění si však šťávu můžeme zredukovat více, lze ji před pozdějším využití snadno nastavit vodou.

Vychladlou vepřovou šťávu zmrazujeme v mikroténových pytlíčcích nebo malých nádobkách. Je možné použít i nádobu trochu větší, ze které si postupně dle potřeby „odsekáváme“.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané