Vepřová panenka Wellington se žampionovým krémem a zeleninou v páře

Šéfkuchaři předních hotelů a luxusních restaurací se předhánějí ve svém umu, kdo vykouzlí nejpodařenější kousek tohoto klasického anglického chodu, svíčkové Wellington. I při použití různých druhů mas a odlišných technologií houbových fáží, bývají obměny tohoto pokrmu stále nazývané Wellington. Ze základního receptu však vždy zůstává upečené maso v listovém těstě.

Pro nás, domácí kuchtíky je to výzva. I doma si můžeme připravit tento pokrm, vhodný i ke svátečním příležitostem, přičemž ušetříme nemalé finanční prostředky ve zmiňovaných nadstardantních gastronomických zařízeních. Navíc jsme zvolili levnější variantu z vepřové panenky.

V našem receptu jsme obešli jedno zdlouhavé balení do potravinářské fólie. Taktéž s finálním proříznutím těsta, na rozdíl od jiných receptur tohoto pokrmu, si příliš hlavu nelámeme. Naopak, lehké otevření těsta umožňuje rychlejší propečení masa a máme jistotu, že křehké listové těsto nepraskne. A v tom je ta krása domácího vaření. To, co by špičkoví kuchaři zkritizovali, může být doma mnohdy přínosem. I tak se při přípravě tohoto pokrmu nevyhneme jisté nutné posloupnosti a obětování potřebného času.

Panenskou svíčkovou Wellington podáváme samostatně studenou, třeba na rautový stůl, nebo teplou jako hlavní chod s lehkou přílohou (bramborovou kaší, pyré, zeleninou apod.). Tento výborný pokrm můžeme ještě umocnit vhodnou omáčkou či krémem, které rychle zhotovíme z výpeku orestovaného masa.

Obdobným způsobem připravujeme i originální svíčkovou Welligton z hovězí svíčkové. Zde je však patrný rozdíl v propečenosti masa.
Hovězí = médium, vepřové = propečené, ale šťavnaté!!!

Suroviny:

Suroviny na panenku:

(4 porce)

  • Vepřová panenka 500g
  • Pršut, parmská či schwarzwaldská
    šunka nebo kvalitní anglická slanina
    200g (na tenké plátky krájené)
  • Listové těsto 500g
  • Žampiony nebo hříbky 250g
  • Jádra vlašských ořechů 25g
  • Šalotka nebo cibule 1 střední
  • Dijionská hořčice
  • Hrubozrnná sůl
  • Barevný čerstvě mletý pepř
  • Kmín drcený
  • Lístečky ze dvou snítek tymián Suché bílé víno 1dl
  • Olej 2 lžíce
  • Oříšek másla
  • Žloutky ze dvou vajec
  • Sezamová semínka

Suroviny na žampionový krém a zeleninovou přílohu:

(4 porce)

  • Výpek z orestované panenky
  • Žampiony 200g malých
  • Barevný čerstvě mletý pep
  •  Mleté chilli papričky
  • Smetana 30% 250g
  • Dijonská hořčice 1 lžička
  • Worcesterová omáčka
  • Čerstvá nebo mražená zelenina
    míchaná dle libosti
  • Brambory 4 střední

Postup:

Středně velkou vepřovou panenku (cca 1kg) opláchneme, osušíme a odblaníme.
Z prostřední části odřízneme šál přibližně 400g (asi 20cm), který prosolíme hrubozrnnou solí, opepříme čerstvě mletým barevným pepřem a necháme odpočinout. Maso vložíme na rozpálený olej v pánvi ze všech stran krátce, ale prudce zatáhneme. Odložíme a necháme zcela vychladnout.

Žampiony nakrájíme na drobné kousky a v míse smícháme s nadrcenými jádry vlašských ořechů.
Šalotku nakrájíme najemno.
V hlubší pánvi rozehřejeme oříšek másla na kterém krátce orestujeme cibulku, pouze doskovata. Přidáme houby, přisolíme, opepříme, okmínujeme dvěma špetkami drceného kmínu a zalijeme 1dl bílého vína. Za průběžného míchání necháme zcela vyvařit tekutinu, směs odstavíme ze sporáku a necháme zchladnout.

Listové těsto rozválíme na dostatečně velký plát potřebný na zabalení masa, vysoký cca ½ cm. Na rozválené těsto klademe slaninu tak, aby se jednotlivé plátky dostatečně překrývaly (slanina nám bude zpevňovat houbovou fáž). Ponecháme si na okrajích těsta dostatečně místa na spojení. Na slaninu rozprostřeme žampionovou směs. Doprosrřed vložíme panenku, opatrně zabalíme a důkladně utemujeme konce i spoje těsta. Přendáme na potravinářskou fólii, zabalíme a dáme minimálně na hodinu (i déle) zchladit do lednice.

Důkladně vychlazenou šišku našeho Wellingtona opatrně zbavíme fólie a přendáme na plech vyložený pečícím papírem, spojem těsta dolů. Tupým koncem nože těsto opatrně nařízneme podélně uprostřed a boky z obou stran. Nevadí, když je podélný řez téměř skrz těsta (ne slaniny), jinak se snažíme těsto zcela neproříznout. Během pečení se nám střed těsta otevře, odhalí slaninu a maso se lépe propeče. Chceme-li, aby se těsto neotevřelo a zůstalo celistvé, provedeme zářezy velice jemně a opatrně. Těsto pečlivě potřeme rozšlehanými žloutky (zbytkem žloutků potřeme těsto ještě jednou, krátce před vyndáním) a posypeme sezamovými semínky.
Dáme péci doprostřed trouby, předem rozpálené na 180 °C. Při velikosti naší panenky je doba pečení 40 minut. Oproti hovězí svíčkové nesmí být vepřové maso nikdy médium!!! Vepřová panenka musí být i ve svém středu upečená, nikoli však vysušená. Výhodou tohoto receptu je, že maso zabalené ve fáži, slanině a těstě zůstává šťavnaté, takže si můžeme dovolit péci raději o nějakou tu minutku déle, nežli posléze dopékat napůl syrovou panenku. Správně upečená panenka zůstává vždy růžová, kromě světlého, tenkého okrake, vzniklého prudkým zatažením masa.

Při pečení Wellingtna z hovězí svíčkové bývá šál masa o něco vyšší, ale dobu pečení na médium přesto zkrátíme o pár minut (na 30-35min.).

Struktura vytvořená pevným masem, jemnou fáží, zpevňující slaninou a krustou upečeného listového těsta nám nedovoluje tento pokrm porcovat (byť tím nejostřejším nožem) za tepla. Je nutné Wellingtona nechat vychladnout a poté ještě zchladit v lednici do ztuhnutí. Tepve pak můžeme přistoupit k nakrájení plátků silných cca 2 cm a případnému opětovnému ohřátí (např. v mikrovlnce).

Postup na zeleninovou přílohu a žampionový krém:
V parním hrnci uvaříme (30 minut) brambory ve slupce. Částečně zchladlé brambory zbavíme slupky.
Míchanou zeleninu dle libosti (mrkev, brokolice, květák, kukuřice, fazolové lusky apod.) vaříme v páře pouze cca 5-8 minut (podle velikosti) na zkus. Poté zeleninu přendáme do připravené vodní lázně s ledem, aby si zachovala svěží barvu. Zeleninu můžeme podávat studenou.

Na pánvi s výpekem ze zatažené panenky orestujeme (cca 3-4 minuty na středním plameni) malé žampiony překrájené na čtvrtky.
Během restování houby opepříme, větší pikantnost dodáme špetkou mletých chilli papriček. Nesolíme, výpek je již dostatečně slaný!

Zalijeme alespoň třicetiprocentní smetanou, přidáme lžičku dijonské hořčice a pár kapek worchestrové omáčky. Za stálého míchání zredukujeme na krémovou konzistenci a odstavíme. Omáčku máme za okamžik hotovou, proto ji připravujeme až na samotný závěr k okamžitému podávání.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané