Vepřová krkovička na grilu s pepřovým kořením, slaninou, raným brambůrkem a česnekovým dipem

Krkovička patří mezi nejoblíbenější části vepřového masa používaného v českých a moravských zahradních grilech. Není divu, vždyť se jedná o šťavnatou část prasátka, která jakoby přímo říkala: „Hoďte mě na tál nebo rošt vašeho grilu, pohostěte mými steaky vaše přátele a užívejte si se mnou krásy grilovačky.“

Ano, ke klasickému masu se hodí klasické koření. Tím je bezesporu pepř. Jeho chuť je svérázná, originální a dostatečně pikantní. Není ji potřeba zbytečně přebíjet dalším kořením, snad jen mírně ovonět několika jehličkami rozmarýnu přímo při nakládání masa. Plátek anglické slaniny tentokrát nepřidáváme kvůli suchosti masa, ale pouze pro chuť a aroma. Česnekový dip dodává našemu zahradnímu menu ještě větší říznost, ale zároveň svěžest z použité krémové zakysané smetany.

Byl by jistě hřích nevyužít rozpálený gril k přípravě přílohy společně s masem. Sezonní rané (nové) brambůrky jsou na grilu přímo famózní. Nezapomeneme ani na lehce ogrilovanou cibuli, která se zvláště k vepřovému vždy skvěle hodí.

Suroviny:

(2 porce)

  • Vepřová krkovice bez kosti 400g
  • Olej slunečnicový nebo řepkový
    na naložení
  • Sůl
  • Barevný pepř celý
    nebo drcené pepřové koření
  • Rozmarýn čerstvý 1 snítka
  • Anglická (farmářská) slanina
    2-4 plátky
  • Rané brambory cca 8 menších
  • Cibule 2 střední

 

Na dip:

  • Zakysaná smetana krémová 180g
  • Česnek (nejlépe český) 3-4 středně
    velké stroužky
  • Sůl
  • Pepř barevný čerstvě mletý

Postup:

Plátky krkovice (cca 1,5cm vysoké) naklepeme a blanky na okrajích nařízneme, aby se maso při tepelné úpravě nekroutilo. Maso z obou stran mírně nasolíme (sůl maso křehčí a v kombinaci s olejem maso nepouští mnoho vlastní šťávy) a okořeníme v hmoždíři nadrceným barevným pepřem (případně pepřovým kořením, které však již obsahuje sůl). Plátky dáme do vhodné nádoby přidáme jehličky rozmarýnu a zalijeme olejem (nemusí být zcela ponořené). Přiklopené nebo zakryté folií či alobalem necháme v chladu marinovat několik hodin (nejlépe den či dva). Občas otočíme.

Též dip je vhodné zhotovit několik hodin předem (náležitě se rozleží i vychladí). Říznost dipu si určujeme dle své chuti množstvím česneku. Mějme na paměti, že česnek se rozleží a i jeho druh hraje svou roli (český je výborný a říznější, španělský je méně výrazný, čínský může být nahořklý).
Krémovou zakysanou smetanu přendáme do misky. Oloupané stroužky česneku rozetřeme se solí (v tomto případě již dip příliš nesolíme) nebo jednoduše prolisujeme a vmícháme do smetany. Dochutíme solí a čerstvě mletým barevným pepřem. Znovu řádně promícháme, zakryjeme folií a dáme do lednice odpočinout.

Před grilováním si připravíme suroviny na přílohu.
Rané brambory (podávají se slupkou) důkladně opláchneme a očistíme (třeba i kartáčkem). Uvaříme v páře téměř doměkka (doba vaření je dle velikosti 25-30 minut) a necháme zchladnout.
Cibuli oloupeme a ponecháme vcelku.
Brambory i cibuli ze všech stran namočíme v oleji s kořením k naloženému masu.
K ruce si připravíme plátky anglické nebo farmářské slaniny.

Gril dostatečně rozpálíme a ztlumíme na minimum (v případě plynového grilu), jinak dbáme, aby v grilu nebyl příliš velký žár (grilujeme při teplotě cca 230 °C). Na rošt nebo tál grilu vložíme plátky masa, brambory i cibuli. Gril zavíráme (případně pootevřené víko podkládáme), tím udržujeme požadovanou teplotu. Masem nepohybujeme, nejprve se přichytí, po chvíli se samo odlepí. Steaky grilujeme cca 5-7 minut z každé strany (otáčíme pouze jednou). Po otočení na maso poklademe plátky slaniny. Správně ogrilované plátky krkovice nesmí být krvavé, ale pouze šťavnaté! Maso můžeme zkontrolovat naříznutím do nejsilnější části).
Cibuli i brambůrky otáčíme postupně tak, aby se nepřipalovaly.

Grilovanou krkovičku po vyjmutí z grilu necháme minutku odpočinout a podáváme společně s grilovanými novými brambůrkami, cibulí a vychlazeným česnekovým dipem.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané