Vepřová krkovice je část masa nacházející se u páteřní kosti za krkem prasátka a plynule přechází do masa, které nazýváme kotletou. Je to maso poměrně dost prorostlé tukem. Přesto, nebo právě proto, je v české kuchyni velice oblíbené a hojně používané. Směrem ke kotletě prorostlost tukem ubývá a kotleta je na rozdíl od krkovičky masem výrazně sušším a méně šťavnatějším. Maso obsahuje kromě nezbytných bílkovin velké množství vitaminu B1, který pomáhá posilovat nervový systém a odbourávat sacharidy. Nezanedbatelný fakt je i jeho dlouhodobá cenová dostupnost (alespoň ještě v době psaní tohoto receptu).
I pro mě je krkovice snad nejoblíbenější částí z vepře. Toto chuťově výrazné maso dává každému kuchaři mnoho možností jeho úpravy. Z plátků krkovičky připravujeme šťavnaté steaky na pánvi či grilu, maso je vhodné k vaření a dušení, nudličky z krkovičky můžeme vhodit na pánev k přípravě minutky, vepřové řízky jsou z krkovičky nejlepší, místo daleko tučnějšího bůčku ji používáme často na mletí a dá se použít I k přípravě různých zapékacích pokrmů. O využití v oblasti uzení ani nemluvě.
Samostatnou kapitolou by mohla být krkovička pečená. Na kostky nakrájenou krkovičku můžeme péci jako oblíbené “vrabce” nebo zvolit různě ochucené pečené plátky masa, či zhotovit závitky nebo rolády.
A samozřejmě nemůžeme zapomenout na klasicky upečenou krkovici vcelku.
Náš recept na pečenou krkovici vcelku má tři výrazná plus. Časově nenáročná příprava před samotným pečením, výborný oběd či večeře připravený s mrkvovo-bramborovou přílohou v jednom pekáči a přebytek masa vhodný ke studenému podávání (na chléb či do sendviče, třeba do svačiny).
Vynikající příchuť mrkve pečené společně s masem jistě oceníte po vyzkoušení této Hančiny speciality, stejně jako já…