Vepřová játra po Tyrolsku

Pokrm pod tímto názvem je v českých i moravských domácnostech daleko méně známý nežli oblíbená „Játra na cibulce“ a při pátrání po receptu na „Tyrolská játra“ můžeme narazit na mnoho variant příprav jídla z nejen vepřových jater. Nejčastěji se tato česká (nikoli tyrolská) specialita připravuje jako dušený pokrm z jater (vařených vcelku, poté krájených na plátky či na kostky) s omáčkou. Mnoho prezentovaných receptů se orientuje na základ k omáčce z kořenové zeleniny do stylu české svíčkové. To by však název pokrmu mohl znít spíše „Svíčková na smetaně s játry“ nežli „Játra po Tyrolsku“!

V našem receptu nepodporujeme mýtus, že po Tyrolsku = svíčková. Stěžejními surovinami pro přípravu omáčky jsou: cibule (hnědý cibulový základ, nikoli základ z kořenové zeleniny), slanina a smetana ke zjemnění i zahuštění. I kořenová zelenina je zastoupena, ale pouze v malém množství. Játra (v tomto receptu vepřová) dušená v základu se zeleninovým vývarem používáme rovnou nakrájená na větší kousky, protože žádné složité pasírování či mixování omáčky se nekoná. Solit samozřejmě můžeme (spíše musíme) již v počátku dušení základu (babským báchorkám o ztvrdnutí osolených jater těsně před či v průběhu tepelné úpravy snad již nikdo nevěří).
Nedílnou součástí tohoto našeho receptu je doplnění hotového pokrmu zvlášť připravenou vložkou z cibule a slaniny, která dává jasný charakter jídla pod názvem „Vepřová játra po Tyrolsku“.

Suroviny:

(4 porce)

  • Vepřová játra 800g
  • Mléko na namočení jater cca 1/2l
  • Sádlo 2 lžíce
  • Cibule cca 800g
  • Slanina (špek) 250g
  • Mrkev 1 menší (cca 70g)
  • Petržel 1 menší (cca 70g)
  • Pepř černý celý 1 lžička
  • Bobkový list 2k
  • Čerstvý tymián 1 větvička
  • Sůl
  • Pepř černý mletý
  • Hořčice plnotučná 1 lžička
  • Zeleninový vývar 1l + voda na dolití
  • Smetana (min. 30%) 200g
  • Citronová šťáva (k dochuceni)

Postup:

Čerstvá vepřová játra zbavíme blan, tuku a všech nečistot. Jako všechny měkké vnitřnosti je velice vhodné játra před samotnou tepelnou úpravou nechat namočené v mléce (u jater na cca 2 hodiny). Mléko absorbuje převážnou část nečistost z vnitřností,, aniž by jakkoli ovlivňovalo chuť surovin k jejich další úpravě.
Z mléka vyjmutá játra pouze osušíme v papírové utěrce (již nemusíme proplachovat) a nakrájíme na větší kousky velké cca 5-7cm.
Větší část oloupané cibule (cca 500g) nakrájíme na drobnější kostičky.
Ostatní oloupanou cibuli nakrájíme půlcentimetrová kolečka (k přípravě vložky).
Polovinu slaniny (špeku) nakrájíme na přibližně centimetrové kostičky.
Druhou polovinu nakrájíme na hranolky či plátky (k přípravě vložky).
Oškrábanou mrkev a petržel nastrouháme na jemném struhadle.
Do čajového sítka vložíme bobkové listy, větvičku tymiánu a část (nebo všechny) kuliček celého černého pepře.
Vývar (vodu) zahřejeme k bodu varu.

Do rozpáleného sádla po dně většího kastrolu nebo hrnce dáme restovat (při plném výkonu sporáku) kostičky cibule s přidáním cca ½ lžičky kuliček celého pepře (komu kuličky v hotové omáčce vadí, uzavře všechny do čajového sítka).
Cibulku za průběžného míchání restujeme do zezlátnutí. V okamžiku, kdy zlatavá cibulka začne mírně čpít, přihodíme kostičky slaniny a dále (již za častějšího míchání) restujeme do zhnědnutí cibulky (hodně čpí, ale nesmí se pálit). Přidáme jemně nastrouhanou kořenovou zeleninu, lžičku hořčice  a ještě cca 5 minut za častého míchání restujeme . Nyní vložíme nakrájená játra.
Během poslední fáze restování s játry (cca ještě 10 minut) hlídáme plochou vařečkou připalování u dna kastrolu, můžeme si vypomoci trochou vřící vody a jejím vyrestováním tak, abychom získali tmavý základ, který zalijeme horkým zeleninovým vývarem (aby byla játra téměř ponořena). Osolíme (1 lžička), opepříme mletým černým pepřem (3 šperky) a vložíme sítko s kořením.
Zaklopené pokličkou dusíme mírným varem na nižším stupni sporáku do změknutí jater (přibližně 1 hodinu). Během dušení kontrolujeme stav tekutiny, případně mírně dolijeme vývarem či vodou.

Vyjmeme sítko s kořením, přilijeme smetanu a za průběžného míchání pozvolna provařujeme do požadované konzistence omáčky (smetana omáčku dostatečně zahustí). Během provařování provedeme konečné dochucení solí, mletým pepřem a trochou citronové šťávy.

Nezbytnou součástí tohoto receptu je cibulová vložka se slaninou.
Na rozpálenou pánev dáme orestovat hranolky či plátky slaniny. Špek pustí dostatek tuku, do kterého přidáme kolečka cibule, která za občasného míchání restujeme dozlatova. Odstavíme ze sporáku a necháme dojít.

Při servírování zdobíme „Vepřová játra po Tyrolsku“ restovanou cibulí se slaninou.
Nejvhodnější přílohou jsou kynuté houskové knedlíky, případně pečená či dušená rýže (recepty v kapitole „Přílohy”).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané