Maso hovězí i vepřové (zbavené kůže) opláchneme, papírovou utěrkou osušíme, nakrájíme na kousky a nameleme najemno (použijeme mřížku s dírami o průměru 1cm, ztuhlé maso z lednice se mele lépe).
Jednu oloupanou cibuli nakrájíme najemno, druhou na kolečka.
Jarní cibulku nakrájíme na tenká kolečka.
Čerstvé zelené bylinky nasekáme (ne příliš najemno).
Vejce uvaříme natvrdo, rychle zchladíme a oloupeme.
Připravíme si strouhanku z bílého pečiva (nejlépe doma čerstvě namletou).
Namleté maso (hovězí a vepřové napůl) promícháme v míse s nakrájenou cibulí, jarní cibulkou, prolisovaným česnekem, kořením (sůl, černý mletý pepř, červená sladká mletá paprika, kmín mletý, sušená majoránka), rajčatovým pyré (protlakem), plnotučnou hořčicí a nasekanými čerstvými bylinkami. Vklepneme dvě vejce, naředíme trochou smetany nebo mléka, dle potřeby zahustíme strouhankou (není třeba mnoho). Znovu řádně promísíme (nejlépe rukama) a dáme stranou odležet.
Z takto dochuceného mletého masa můžeme připravit „Velikonoční sekanou plněnou vařenými vejci“ i tzv. „Pštrosí vejce“.
Plech na pečení (do pekáče se nevejdeme) vymažeme sádlem a rozprostřeme kolečka cibule (ta slouží nejen jako podložka, aby se maso nepřipékalo, ale má svůj chuťový i estetický význam při podávání).
Troubu předehřejeme na 200 °C.
Při přípravě pštrosích vajec (toto množství mleté směsi vyjde na zabalení asi 10ti vajec) zhotovujeme ve vodě namočenýma rukama dostatečně velké masové koule (cca 150g), které řádně utemujeme (potřebujeme, aby v mleté směsi nezbyl žádný vzduch a při pečení nepopraskala). V dlaních tvarujeme placky, do kterých balíme vejce. Koule vodou uhladíme, lehce obalíme ve strouhance a vkládáme na připravený vymaštěný plech s cibulí
Při přípravě sekané z tohoto množství tvarujeme dvě větší šišky sekané.
Nebo můžeme zvolit kombinaci pštrosích vajec (4-5ks) a jedné šišky sekané (jako v našem případě).
Na pracovní navlhčené desce rozprostřeme velkou masovou placku. Do středu poklademe těsně za sebe vejce se zaříznutými konci (aby těsně navazovala) a zabalíme do tvaru sekané. Šišku se snažíme namočenýma rukama ve vodě co nejvíce zmáčknout a uhladit, je důležité, aby v sekané nezbyl žádný vzduch a při pečení nám nepopraskala. Sekanou opatrně obalíme ve strouhance (posypeme, podsypeme a otočíme) a přendáme na připravený vymaštěný plech s cibulí.
Pštrosí vejce i sekanou (v našem případě společně) na plechu podlijeme vývarem nebo vodou (cca 1cm). Pečeme v troubě rozpálené nejprve na 200 °C bez zakrytí. Po 15 minutách přelijeme výpekem, ztlumíme na 180 °C a za občasného přelévání pečeme ještě cca 40-45 minut. Pštrosí vejce vyjmeme a sekanou ještě cca 20 minut dopečeme.
Připravujeme-li pouze pštrosí vejce, je celková doba pečení kolem hodiny.
Při pečení sekané přihlížíme na velikosti šišek. Dvě velké šišky z našeho množství mletého masa pečeme cca 1 hodinu a 20-30 minut. Před ukončením pečení provedeme kontrolu řezem do jedné sekané (případně ještě dopečeme).
Dnes jsme jako přílohu zvolili lehkou jarní variaci šťouchaných brambor s máslem a bylinkami. Vhodných příloh k „Velikonoční sekané“ i „Pštrosím vejcím“, se však nabízí daleko více (vařené brambory v páře sypané pažitkou, bramborová kaše či různá pyré, bramborový salát nebo jen vhodný svěží salát s čerstvým lupením…)