Velikonoční beránek z tvarohového těsta s vlašskými ořechy

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Vedle toho jsou Velikonoce obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara. U Slovanů a Germánů splynuly lidové oslavy Velikonoc s pohanskými slavnostmi jara, které oslavovaly procitnutí přírody ze zimního spánku. Jedním z obyčejů v našich zemích je i pečení beránka. Pokud bychom si chtěli připomenout symboliku spojenou s beránkem, musíme se ohlédnout k židovským a křesťanským tradicím. Beránek představoval v židovské tradici Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin. Zároveň Židé při svém svátku pojídají beránka jako připomínku svého vysvobození z Egypta. V křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je beránek, obětovaný za spásu světa.

Nás však více zajímá gastronomická podoba beránkova symbolu. Velikonočního beránka v našich domácnostech vnímáme především jako sladký pečený pokrm, vhodný ke snídani nebo jako doplněk ke kávě či čaji při rodinných a přátelských setkáních o dnech svátečního volna. Proto hospodyňky beránka pečou na počátku Velikonoc z důvodu čerstvosti, velikonoční dekorace a připravenosti na případnou návštěvu.

Výběr a pořízení si formy s hezkým reliéfem beránka je důležitý z hlediska vizuálního, avšak při konzumaci oceníme chuť a vláčnost tohoto svátečního moučníku. Proto nabízíme recept na „Velikonočního beránka z tvarohového těsta s vlašskými ořechy“, který je skvěle jedlý i bez jakékoli polevy. Glazírování (glazování) bílou čokoládou či přelití jinou polevou je již tzv. třešnička na dortu. Při jeho konzumaci se nám zaručeně nebude „prášit od huby“, jako u většiny výrobků zakoupených v supermarketu…

Suroviny:

(na jednu beránkovou formu)

  • Máslo 250g + na vymazání formy
  • Cukr krupice 250g
  • Tvaroh měkký neplnotučný
    (ne z vaničky) 250g
  • Mouka polohrubá 250g
    + na vysypání formy
  • Vejce 3ks
  • Kypřící prášek do pečiva 7g
    (půl sáčku)
  • Jádra vlašských ořechů 10
  • Citronová + pomerančová kůra
    (z polovin plodů)

 

Na čokoládovou glazuru:

  • Bílá čokoláda 200g
  • Smetana 33% 250ml

Postup:

Formu na beránka vytřeme máslem a vysypeme moukou.
Ztuhlé máslo necháme povolit na pokojovou teplotu.
Jádra vlašských ořechů lehce nadrtíme (stačí rozmáčknout plochou stranou širokého nože).
Z poloviny dobře omytého a osušeného citronu a pomeranče nastrouháme na jemném struhadle vrchní barevnou část kůry.
Mouku přesejeme přes jemné sítko (aby se provzdušnila) a smícháme s kypřicím práškem.
Troubu předehřejeme na 175 °C.

Do robotové mísy vyklepneme vejce, která vařečkou utřeme s cukrem do hladké pěny.
Do vaječné pěny vmícháme tvaroh a máslo pokojové teploty. Dále mícháme již v robotu pomocí metly. Postupně přisypáváme prosátou mouku smíchanou s kypřicím práškem a vypracujeme hladké řidší těsto, do kterého na závěr zamícháme nadrcená jádra vlašských ořechů a obě nastrouhané citrusové kůry.
Těstem naplníme vytřenou a vysypanou formu na beránka a dáme péci do středu předehřáté trouby. Pečeme 45 minut, kontrolu správného upečení provedeme vpichem dřevěné špejle (nesmí lepit).
Upečeného beránka vyndáme z trouby, horkou formu zakryjeme prkénkem a překlopíme. Přes formu přehodíme utěrku namočenou ve studené vodě (abychom měli jistotu celistvého vyklopení beránka). Po chvilce klepnutím formy o prkénko beránka lehce vyklopíme a necháme zcela vychladnout.
Již tak krásného beránka můžeme ještě vylepšit přelitím z některých druhů polev.
My jsme zvolili průsvitnou glazuru z bílé čokolády.

Bílou čokoládu rozehřejeme ve vodní lázni (výborný pomocník je hrnec s dvojitým dnem tzv. „pískáček“). Za stálého míchání přidáme smetanu a necháme provařit (pískat) cca 15 minut. Odstavíme a mírně zchladlou glazurou přelijeme vychladlého beránka a dáme do chladu ztuhnout.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané