Vařený zelený chřest s holandskou omáčkou

Chřest, nazývaný též špergl, je trvalá bylina patřící do početného rodu „asparágusů“. Pravlastí chřestu jsou stepní oblasti střední Asie a jižního Ruska, proto odolává mrazu i suchu. Nemá však rád těžké a vlhké půdy. Historické nálezy svědčí o tom, že chřest pěstovali už staří Řekové a Římané před více než 2000 lety. Do vnitrozemí Evropy se chřest dostal v 15. století a ve středověku se začal v západní Evropě pěstovat v klášterních zahradách pro léčebné kúry. Proto dostal přídomek lékařský (Asparagus officinalis). V novověku se pěstování této velmi zdravé zeleniny rozšířilo po celé Evropě, neboť křehoučké mladé výhonky se staly oblíbenou delikatesní pochoutkou a zpočátku byl považován za výsadu šlechticů. I v Česku (hlavně na Moravě) má pěstování chřestu dlouholetou tradici (např. v Ivančicích u Brna nebo v Hostíně u Vojkovic). Komunisté však vtiskli chřestu nálepku nechtěného buržoazního přežitku, a tak jsme na dlouhou dobu ztratili povědomí nejen o jeho pěstování, chuti, kvalitě, ale i kuchyňské přípravě. To se postupně mění k lepšímu a obliba chřestu u nás každoročně opět stoupá, což je velice dobře, hlavně, když známe léčebné účinky chřestu a víme o jeho příznivém nutričním látkové složení.
Chřest mimo jiné léčí a prospívá při onemocnění ledvin a močového měchýře, při poruchách funkcí jater a žlučníku. Příznivě působí na srdce a krevní oběh, ale i na nervovou soustavu, když ulevuje od bolesti zad. Bohatý je na vlákniny, má velký obsah vody a bílkovin, ale málo sacharidů a lipidů. Významně jsou v něm zastoupeny vitaminy A, B1, B2, C, E, niacin a kyselina listová.

I když existuje na 300 odrůd chřestu, rozlišujeme chřest hlavně podle barvy a způsobu pěstování na bílý a zelený. Pod zemí je stonek vždy bílý. Když vykoukne nad zem, tak vlivem světla a fotosyntézy nejprve zfialoví, posléze zezelená. Velmi důležité je při nákupu v době chřestové sezony (od dubna do konce června) dávat pozor na čerstvost chřestu. Čerstvý chřest je pevný, stonek při zlomení křupne.

Uvaření chřestu, jako lehkou přílohu, nezabere mnoho času, tak si můžeme dopřát tuto křupavou zeleninu doplnit třeba vyhlášenou holandskou omáčkou. Ta je však ve skutečnosti francouzského původu. Její ruční vyšlehávání metličkou ve vodní lázni si můžeme zjednodušit naší vychytávkou, ve které si vezmeme na pomoc mlékovar (známý „písáček“) a kuchyňský robot. Kombinace chřestu s holandskou omáčkou je spolehlivou přílohou k mnoha pokrmům, ale může posloužit i jako lehký předkrm…

Suroviny:

Suroviny na vařený zelený chřest:
(3-4 přílohové porce)

  • Čerstvý zelený chřest 1 svazek
    cca 500g
  • Voda na uvaření cca 1,5l-2l
    (podle velikosti varné nádoby)
  • Sůl 1 a ½ lžičky
  • Cukr (krupice nebo krystal) ½ lžičky
  • Citronová šťáva 1 lžíce
  • Máslo 1 lžíce

 

Suroviny na holandskou omáčku:

  • Vaječné žloutky 3ks
    (čím čerstvější, tím lepší)
  • Máslo cca 150g
  • Bílé víno (suché) 5 lžic
  • Vinný ocet 2 lžíce
  • Celý pepř barevný cca 1 lžíce
  • Citronová šťáva 2 lžíce

Postup:

V našem přílohovém dvojreceptu začneme náročnější přípravou holandské omáčky s tím, že vodu na uvaření chřestu můžeme dochutit a dát vařit již během vymíchávání omáčky (pokud nechceme omáčku ještě vychladit).

Postup na holandskou omáčku:

Bílé víno s vinným octem a v hmoždíři s nadrceným barevným pepřem svaříme v rendlíku (cca 1 minutu), odstavíme a necháme vychladnout.
V druhém kastrůlku rozehřejeme máslo, odstavíme a z povrchu sebereme vysrážené bílkoviny (máme tak částečně přepuštěné máslo).
Z vajec oddělíme žloutky (z chlazených vajec se žloutky oddělují lépe, ty pak necháme nějaký čas v pokojové teplotě).
K ruce si připravíme citronovou šťávu z poloviny malého citronu (cca 2lžíce).
Do dvojitého dna mlékovaru (tzv. pískáčku) doplníme vodu (nemáme-li pískáček, musíme použít složitější vodní lázeň) a přivedeme k varu (hrnec zapíská).

Pískající mlékovar sejmeme z plotny (plotýnku sporáku necháme zapnutou na středním stupni) a necháme chvilku zchladnout tak, aby byl teplý, nikoli horký.
Do tohoto teplého hrnce, který nahrazuje vodní lázeň přes sítko rovnou přecedíme odvar. Přidáme žloutky a metličkou rozmícháme. Pískáček vrátíme na plotýnku a žloutky nepřetržitě šleháme. Začnou se přirozeně srážet (i přes usilovné míchání).
To je znamení k okamžitému přelití do čisté vyšší misky (nebo robotové mísy) a použití tyčového mixéru s metlou nebo robotové metly (při plném výkonu robotu) na vyšlehání omáčky v hladkou konzistenci. Během tohoto šlehání (trvá to několik minut) postupně a pomalu přiléváme rozpuštěné vlažné máslo a občas stěrkou setřeme stěny mísy.
Ke konci šlehání přidáme trochu citronové šťávy a dochutíme lžičkou cukru a třemi špetkami soli.
Šleháme do husté konzistence omáčky.

Postup na vařený zelený chřest:

Čerstvý zelený chřest, na rozdíl od bílého, neloupeme, pouze pod tekoucí vodou opláchneme!
Spodní konce zeleného chřestu bývají dřevnaté a je potřeba je odlámat (zásadně neodkrajujeme). Při jednotlivém odlamování spodních konců pazochů stonek vždy krásně křupne (jinak je to špatně s čerstvostí chřestu) a sám si určí místo prasknutí (bývá to přibližně ve spodní čtvrtině pazochu). Odlámané konce lze zpracovat pouze k vyvaření ve vývaru.
Ve větší míse připravíme ledovou lázeň (vodu s ledem).

Do vyššího, ale pokud možno užšího kastrůlku nebo hrnce dáme vařit vodu. Výběr nádoby je důležitý, protože zelený chřest vaříme nastojato. Vody by mělo být takové množství, aby při postavení chřestu špičky vyčnívaly nad hladinu a vařily se pouze v páře.
Vodu dochutíme solí, cukrem a citronovou šťávou. Můžeme přidat též kostičku másla.
Uvedeného množství dochucovacích surovin se nelekejme, chřest se vaří krátkou dobu a bude dochucen pouze mírně, zachová si převážně svoji chuť.

Do vřící vody (středním varem) postavíme stonky chřestu. V případě, že máme příliš širokou varnou nádobu, můžeme stabilitu stonků zajistit svázáním několika stonků dohromady (vprostřed a spodky roztáhnout).
Středním varem vaříme zelený chřest přibližně 3-4 minuty, podle tloušťky pazochů (oloupaný chřest bílý bychom vařili dvojnásobnou dobu).
Vařenému chřestu dáme šok přendáním rovnou do připravené ledové lázně. Tím se okamžitě zastaví tepelný proces a chřest zůstane křupavý (na skus) a svěže zelený.
Po půl minutce stonky chřestu z ledové lázně vyndáme a necháme odkapat.

Takto uvařený zelený chřest podáváme přelitý či doplněný holandskou omáčkou jako lehkou přílohu vhodnou zejména k rybám nebo vařeným, pečeným a grilovaným masům…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané