Jestliže budeme při výrobě zmrzliny využívat malý domácí zmrzlinovač, dáme jeho košík (celou spodní část) na min. 12-14 hodin vymrazit do mrazáku běžné teploty -22 °C. Nedisponujeme-li tímto strojem, dáme si vymrazit nerezovou mísu.
Do většího hrnce nalijeme plnotučné mléko a tučnou smetanu (40% je nejlepší, ale zmrzlina se neúměrně prodraží, lze použít o polovinu lacinější smetanu s obsahem tuku 33 % – vyzkoušeno).
Tobolku (lusk) vanilky podélně rozřízneme. Nožem vyškrábneme dřeň, kterou (i s prázdnou tobolkou) rozmícháme (nejlépe plochou metličkou) ve smetaně s mlékem.
Zapneme sporák na poloviční výkon a za průběžného míchání pomalu zahříváme až k bodu varu. Pak stáhneme ze sporáku.
Během zahřívání smetany máme dostatek času na oddělení vaječných žloutků do robotové mísy. Ty metlou v robotu spolu s cukrem a špetkou soli (působí jako konzervant) prošleháme do světlé pěny (při plném výkonu robotu je to chvilička).
Za stálého šlehání pramínkem přiléváme cca polovinu horké smetanové směsi.
Vzniklou napěněnou směs vlijeme do zbylé smetany v hrnci a za stálého míchání (nyní je vhodná gumová stěrka) na mírnějším stupni sporáku zahříváme do mírného zhoustnutí (cca 10 minut). Pokud se vaječné žloutky začnou srážet, okamžitě odstavíme hrnec z plotny (nic se neděje, budeme stejně směs cedit, případně pasírovat).
Vzniklý krém přecedíme přes hrubší cedník do mixérové nádoby (případně sražené žloutky propasírujeme). Zaklopíme a mixujeme takřka do pěny (trvá to 2-3 minuty). Zmrzlinovou směs necháme v mixérové nádobě zchladnout a poté dáme do lednice dobře vychladit (až na ledničkovou teplotu, to jsou 4 °C). Doba řádného vychlazení je minimálně cca 5 hodin.
K vymražené nádobce zmrzlinovače přidáme ostatní součásti (včetně míchací metly), uvedeme vchod a otvorem pro vkládání surovin vlijeme vychlazenou vanilkovou směs. Stroj necháme pracovat cca 40 minut. Sejmeme vrchní komponenty ze stroje.
Pro rustikálnost zmrzliny nyní můžeme vmíchat čerstvé nadrobno nakrájené ovoce (v našem případě jahody).
Nádobku zakryjeme alobalem (pokud není součástí našeho zmrzlinovače originální víko) a dáme zmrzlinu na několik hodin „dotuhnout“ do mrazáku. Od malého domácího zmrzlinovače nečekejme hotovou tuhou zmrzlinu. Pouze usnadní práci a čas s dlouhodobým častějším promícháváním po dobu domražování.
Nemáme-li k dispozici stroj na výrobu domácí zmrzliny, dobře vychlazenou vanilkovou směs jednoduše vlijeme do namrazené nerezové mísy (případně vmícháme kousky ovoce), zakryjeme alobalem a dáme tuhnout do mrazáku.
Doba řádného ztuhnutí zmrzliny je o něco delší a hlavně v počátečních hodinách musíme několikrát směs promíchávat.
Více ztuhlou zmrzlinu před servírováním necháme v pokojové teplotě 10-15 minut povolit. Zmrzlinu můžeme servírovat do misek či zmrzlinových pohárů pomocí kulatých zmrzlinových kleští, různých zakulacených zmrzlinových naběraček nebo jednoduše lžící (servírovací nástroje průběžně oplachujeme teplou vodou).
K podávání vanilkové zmrzliny (ať jsme zvolili čistou nebo již s kousky ovoce) se velice hodí zdobení čerstvým ovocem (třeba jahodami), šlehačkou a rychlým ovocným (jahodovým) rozvarem (polevou). Říkáme tomu zmrzlinové poháry.
Ke zhotovení jahodového rozvaru do kastrůlku nasypeme cca 5 lžiček cukru. Sporák zapneme na poloviční výkon. Cukr za stálého míchání necháme zkaramelizovat.
Přihodíme na malé kousky nakrájené jahody (5 ks), zalijeme centimetrem horké vody (z varné konvice), rozmícháme, zaklopíme poklicí a necháme cca 10 minut dusit (občas promícháme).
Odklopíme, změklé jahody ještě promáčkneme šťouchadlem na brambory, zredukujeme tekutinu na hustší konzistenci polevy, odstavíme a necháme zcela vychladnout.
Šlehačku zhotovujeme těsně před podáváním zmrzliny v množství potřebném na počet porcí. Smetanu (min 31%) metlami ručního mixéru v hlubší misce vyšleháme dotuha (na nižší obrátky, jinak se šlehačka sráží).
Takto připravenou šlehačkou nemusíme nutně plnit cukrářské zdobící sáčky, ale servírujeme rychle rustikálně lžící, zmrzlinu přelijeme vychladlým ovocným rozvarem a přizdobíme čerstvým ovocem.