Tvarohový kynutý mazanec

Tak jako o vánočních svátcích, při oslavách narození Ježíše Krista, pečeme vánočku, tak na velikonoční Bílou sobotu pečeme mazanec, aby byl přichystaný na Velikonoční neděli. Hospodyňky chodily s mazancem v neděli ráno do kostela pro posvěcení, neboli „svaté pomazání“. Proto se mu říkalo zpočátku svěceník, z čehož následně název zlidověl na pomazanec a mazanec. Toto, dnes již tradiční sladké pečivo, ve svých počátcích však bylo doménou pouze bohatších rodin díky surovinám jako cukr, smetana nebo dokonce rozinky a mandle.

Přiznám se, že mě po většinu mého života mazanec nikterak neoslovoval. Ano, hovořím o komerčně pečených výrobcích, zahlcující plochy s pečivem ve všech marketech, které v mnoha případech mají s původní recepturou i přes lákavou reklamu společný pouze název. Až po ochutnání doma zadělaného a upečeného mazance jsem zcela změnil názor (k tomu velmi přispěla i nádherná vůně prostupující celý byt).

Tradice pečení mazance je velmi rozsáhlá a receptury rozmanité. Známe kynuté i nekynuté variace s tvarohem, i bez něj s rozinkami a jiným sušeným ovocem, s mandlemi uvnitř i na povrchu. Každý z těchto doma upečených mazanců je bezpochyby lepší (již navozenou sváteční atmosférou při jeho výrobě), nežli mazanec z nejlepší pekárny. A tak i my v naši knize nabízíme recept na domácí „Tvarohový kynutý mazanec“.

Suroviny:

(1 velký mazanec)

  • Mléko
    (polotučné nebo plnotučné) 250ml
  • Droždí 42g
  • Cukr krupicový 90g
  • Mouka hladká 450 g
    + na podsypávání
  • Sůl 1 špetka
  • Rozinky, brusinky a kustovnice 180g
    (dohromady)
  • Tvaroh plnotučný
    (ne z vaničky) 250g
  • Máslo pokojové teploty 150g
  • Vejce 2ks + 1ks na pomazání
  • Citronová kůra z jednoho citronu
  • Plátky mandlí na posypání 100g

Postup:

Předem (nejlépe přes noc) namočíme směs rozinek, brusinek a kustovnice do rumu.

Připravíme kvásek. Droždí rozdrobíme do misky, přidáme špetku cukru a vymícháme metličkou na kašičku. Zalijeme části vlažného mléka (cca 150ml). Zaprášíme hladkou moukou a dáme vykynout na teplé místo (dobře poslouží trouba vyhřátá na 35 °C). Doba kynutí kvásku záleží na druhu použitého droždí (cca 20 minut).

Mouku prosejeme do hnětací mísy (aby se provzdušnila) a osolíme větší špetkou. V robotu zprvu smícháme se sypkými surovinami (s cukrem, citronovou kůrou a směsí předem naložených a scezených rozinek). Dále přidáme dvě vejce, tvaroh, máslo pokojové teploty, kvásek a přilijeme zbytek vlažného mléka. Vše v hákem hněteme do konzistence pružného, lehce lepkavého těsta (nelekejme se mírně řidší konzistence, kterou nám způsobí přidaný tvaroh). Těsto hněteme cca 20minut. Podle potřeby můžeme přidat trochu mouky tak, aby se těsto lehce odlepilo od mísy.

Poté těsto vyklopíme na lehce pomoučenou pracovní plochu (vál) a rukama znovu důkladně prohněteme. Těsto přesuneme do kynoucí mísy, uzavřeme (nebo alespoň přikryjeme utěrkou) a dáme kynout na teplé místo (opět dobře poslouží teplá trouba). Doba kynutí je cca 1 a ½ hodiny. Správně vykynuté těsto zdvojnásobí svůj objem.

Předehřejeme troubu na 170 °C a rozšleháme zbylé vejce.

Dobře vykynuté těsto přendáme na pomoučenou pracovní desku. Těsto rukama propracujeme a vytvarujeme z něj bochánek. Ten přendáme na plech vyložený pečícím papírem a ze všech stran potřeme rozšlehaným vejcem (těsto můžeme též umístit do máslem vymazaného hrnce či kastrolu, mazanec bude vyšší).
Necháme ještě15 minut dokynout. Nyní nezapomeneme mazanec nožem na povrchu nakrojit do tvaru kříže (nakrojení nejen, že symbolizuje ukřižování Ježíše Krista, ale zároveň mazanec provzdušní), znovu potřeme vejcem, bohatě posypeme mandlemi a dáme péci do trouby předehřáté trouby.
Pečeme dozlatova asi 45 minut, vyndáme z trouby a necháme zchladnout.
Krájíme plátky k podávání.

Názvu “Mazanec” můžeme dvojitě dostát ještě pomazáním máslem (pokojové teploty). Tím ještě umocníme lahodnou chuť tohoto velikonočního pečiva (zvláště při konzumaci několikátý den).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané