Topinka smažená ve vajíčku (smaženka)

Na názvu tohoto velmi známého jídla, dříve ke koupi v každém bufetu či nádražním stánku, jsme se nemohli shodnout. Jde o obyčejnou chlebovou topinku smaženou ve vajíčkové směsi potřenou hořčicí a zdobenou čerstvou cibulí. Mnozí z nás tuto topinku mají v paměti jako „smaženku“, a to i v opačné variantě, tedy chléb potřený hořčicí s vaječnou plackou (často dokonce zahušťovanou strouhankou) navrch. To ale odporuje samotné podstatě původně domácího receptu, a tou je chutné zužitkování stárnoucího chleba!

Nechceme se v našem receptu vracet k nechvalně známému „rychlému občerstvení“ u kdejakého pouličního prodejce. Vraťme se ale o několik let zpět, nebo že by již desetiletí? V každém případě, v druhé polovině minulého století a ještě začátkem tohoto století, bylo toto jídlo více nežli známé v každé domácnosti. Ano, daleko více se šetřilo a každý kousek, byť tvrdého chleba, bylo nutno zužitkovat. A s tím si hospodyňky dovedly bravurně poradit, například v podobě vaječných topinek.

Je na čase si tento recept připomenout i v dnešní době relativního blahobytu (při vymýšlení různých kreativních a mnohdy cenově zbytečně nákladných pokrmů). Pokud si na smaženku jednou za čas vzpomeneme, tak třeba nejen proto, že nám přebývá kousek staršího chleba, ale zajisté i proto, že jsme na ni dostali chuť. Vždyť čerstvé domácí provedení tohoto jídla bylo vždy diametrálně odlišné od zmíněných oschlých, nebo naopak zmokvaných pouličních výtvorů…

Suroviny:

(2-3 porce)

  • Chléb (starší) 4-6 krajíčků (podle velikosti)
  • Sádlo nebo olej
    (řepkový, slunečnicový) na smažení
  • Vejce slepičí 3 ks
  • Mléko nebo smetana cca 0,5-1dl
  • Sůl
  • Pepř černý mletý (nebo barevný
  • Mleté chilli papričky
  • Sušená celerová nať (nebo jiné bylinky)
  • Cibule 1 větší
  • Hořčice plnotučná
  • Zelená část jarní cibulky nebo pažitka
    a rajčátka ke zdobení

Postup:

Chléb (ne zcela čerstvý) nakrájíme na libovolně velké krajíce či půl krajíce (podle potřeby a druhu chleba).
Oloupanou cibuli nakrájíme na tenká kolečka.
Rajčátka nakrájíme na plátky.
Zelenou část jarní cibulky nakrájíme na tenká kolečka (případně nasekáme pažitku).

Do širší misky vyklepneme vejce, která dochutíme několika špetkami soli, sušenými bylinkami (např. celerovou natí), mletým pepřem a pikantnost dle chuti zvýšíme mletými chilli papričkami. Metličkou rozšleháme s trochou mléka či smetany.

Ve větší pánvi s plochým dnem rozpálíme sádlo nebo olej (přibližně jeden centimetr po dně).
Krajíce chleba namáčíme z obou stran (necháváme mírně nasáknout) do dochucených rozšlehaných vajec s mlékem a vkládáme do rozpáleného sádla (oleje) v pánvi.
Smažíme pozvolna na středním stupni sporáku do zlatavé barvy. Topinky kleštičkami obracíme postupně dle potřeby (třeba několikrát), důležité je vajíčkový obal nepřipálit. Osmažené vajíčkové topinky jednotlivě odebíráme a odkládáme na papírovou utěrku nechat vsáknout přebytečný tuk.

Ještě teplé vajíčkové topinky potíráme plnotučnou hořčicí a doplňujeme kolečky cibule. Zdobíme nakrájenými rajčátky a zelenou částí jarní cibulky nebo pažitkou…

Dle chuti můžeme zvolit k potření vajíčkové topinky i jiný druh hořčice (např. dijonskou, jemnou francouzskou, ruskou, bavorskou, pepřovou, feferonkovou, kremžskou apod.) nebo dokonce domácí kečup či jiný rajčatový dip, ale to již nebude ona stará známá „smaženka“.
Variantou může být samozřejmě i sýrová smaženka, pokud do vajec nastrouháme trochu oblíbeného tvrdého či polotvrdého sýra…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané