Zahradní i lesní ovoce používáme nejen k přípravě různých moučníků, ale je výbornou surovinou i k přípravě hlavního sladkého pokrmu. Pomineme-li absolutní českou klasiku v podání kynutých ovocných knedlíků, máme další širokou škálu možností vhodného “obalu” na ovoce. Zatímco do kynutých knedlíků musíme vybrat vhodné ovoce, dnes se rozhodujeme zcela opačně. Máme hlavní surovinu – švestky.
Švestka (v Čechách místy nářečně slíva, na Moravě kadlátka, karlátka nebo trnka, ve Slezsku slíva, slivka) je plod slivoně švestky nebo švestky domácí (Prunus domestica). Je to známý strom z rodu slivoň (Prunus) a čeledi růžovitých. Švestka pochází z Kavkazu, odkud se pak rozšířila do celého světa. Na naše území se švestka dostala již v 5. st. se slovanskými kmeny, stala se velmi oblíbeným ovocem a dodnes je pěstována v sadech a zahradách v celé naší vlasti.
Švestky obsahují hodně vody a cukru, čím jsou zralejší, tím je v nich vody méně a cukru více. Z minerálních látek jsou nejvíce zastoupeny sodík, draslík, vápník, fosfor, železo a hořčík. Vitaminy najdeme ve švestkách také, především provitamin A, B1, B2 a C. Švestky dále obsahují vlákninu, organické kyseliny (jablečná, chlorogenová), třísloviny…
Jedna z možných variant na švestkové knedlíky je bramborové těsto kombinované s tvarohem. Tvaroh základní bramborové těsto zvláčňuje a tomuto jídlu dává skvělý nádech. Je již na nás, čím hotové švestkové knedlíky doplníme. Rozehřáté máslo k nim neodmyslitelně patří, doplnění mletou skořicí, strouhaným perníkem či čokoládou a náležité přislazení záleží na naši chuti…