Sumeček africký restovaný na másle, s chřestem a holandskou omáčkou

Sumeček africký (Clarias gariepenus), neboli keříčkovec je sladkovodní ryba, která má velmi chutné jemné maso bohaté na bílkoviny. Původním teritoriem sumečka afrického jsou sladké stojaté vody Sýrie, jihovýchodní Asie (Filipíny a Jáva), Malajska, Afriky a Madagaskaru. Objevuje se ale i v Izraeli a jižním Turecku. Vyskytuje se také v USA, a to nejvíce na Floridě a v Mexickém zálivu, kam byl uměle zavlečen.
Pro nás je však nejvíce důležité, že sumeček africký je chován v českých sádkách, takže je zde předpoklad k jeho čerstvému nákupu (na rozdíl od slanovodních ryb). Nejvíce lze ocenit téměř absenci kostiček ve filetu.
K přípravě této skvostné ryby stačí pouze málo, její jemnou chuť se nesnažíme přebíjet kořením a pouhé orestování na másle se zdá být nejlepší varianta pří přípravě filetu z keříčkovce.

Větší kulinářskou nápaditost a dovednost můžeme uplatnit třeba při vytvoření vhodné přílohy, v tomto receptu zelený vařený chřest a holandskou omáčkou.
Vlastní uvaření čerstvého chřestu je banální záležitost, tedy pokud víme jak nato.
Holandská omáčka již patří mezi trochu náročnější výtvory, ale pouze zdánlivě. Pokud vlastníme obyčejný mlékovar (pískací hrnec) a robota či tyčový mixér, nemusíme se znepokojovat nedostatečnou zručností při vymíchávání omáčky ve vodní lázni (kterou tak rádi předvádějí známí šéfkuchaři)…

Suroviny:

Suroviny na sumečka:
(2 porce)

  • Filet sumečka afrického (bez kůže)
    cca 250g 2ks
  • Sůl (nejlépe mořská nebo himálajská růžová)
  • Kmín drcený
  • Citronová šťáva
  • Máslo cca 3 lžíce

 

Suroviny na vařený zelený chřest:

  • Čerstvý zelený chřest
    ¾ svazku (cca 400g)
  • Voda na uvaření cca 1,5l-2l
    (podle velikosti varné nádoby)
  • Sůl 1 a ½ lžičky
  • Cukr (krupice nebo krystal) ½ lžičky
  • Citronová šťáva 1 lžíce
  • Máslo 1 lžíce

 

Suroviny na holandskou omáčku:

  • Vaječné žloutky 3ks
    (čím čerstvější, tím lepší)
  • Máslo cca 150g
  • Bílé víno (suché) 5 lžic
  • Vinný ocet 2 lžíce
  • Celý pepř barevný cca 1 lžíce
  • Citronová šťáva 2 lžíce

 

Postup:

Postup na sumečka:

Filety sumečka opláchneme pod studenou vodou a papírovou utěrkou osušíme. Z obou stran posolíme (nejlépe mořskou nebo růžovou himalájskou solí v mlýnku mletou) a okořeníme v hmoždíři čerstvě nadrceným kmínem, lehce zakápneme citronovou šťávou a necháme půl hodiny až hodinu v pokojové teplotě odležet (tento čas využijeme k přípravě vařeného zeleného chřestu a ke zhotovení holandské omáčky).

Ve velké pánvi zahřejeme máslo. Z rozpáleného másla lžící sebereme vysrážené bílkoviny (máme tak částečně přepuštěné máslo). Do tohoto rozpáleného másla vložíme filety sumečka.
Při vyšším stupni sporáku restujeme přibližně 2,5-3 minuty. Při restování lžící průběžně přeléváme filety rozpáleným máslem z pánve. Orestované filety otočíme, vypneme sporák a necháme filety z druhé strany minutku zatáhnout.
Ihned podáváme s přílohou připravenou s mírným předstihem.

 

Postup na vařený zelený chřest:

Čerstvý zelený chřest, na rozdíl od bílého, neloupeme, pouze pod tekoucí vodou opláchneme!
Spodní konce zeleného chřestu bývají dřevnaté a je potřeba je odlámat (zásadně neodkrajujeme). Při jednotlivém odlamování spodních konců pazochů stonek vždy krásně křupne (jinak je to špatně s čerstvostí chřestu) a sám si určí místo prasknutí (bývá to přibližně ve spodní čtvrtině pazochu).
Ve větší míse připravíme ledovou lázeň (vodu s ledem).
Do vyššího, ale pokud možno užšího kastrůlku nebo hrnce dáme vařit vodu. Výběr nádoby je důležitý, protože zelený chřest vaříme nastojato. Vody by mělo být takové množství, aby při postavení chřestu špičky vyčnívaly nad hladinu a vařili se pouze v páře. Vodu dochutíme solí, cukrem a citronovou šťávou. Můžeme přidat též kostičku másla. Uvedeného množství dochucovacích surovin se nelekejme, chřest se vaří krátkou dobu a bude dochucen pouze mírně, zachová si převážně svoji chuť.

Do ochucené vřící vody (středním varem) postavíme stonky chřestu. V případě, že máme příliš širokou varnou nádobu, můžeme stabilitu stonků zajistit svázáním několika stonků dohromady (uprostřed a spodky roztáhnout).
Středním varem vaříme zelený chřest přibližně 3-4 minuty, podle tloušťky pazochů (oloupaný chřest bílý bychom vařili dvojnásobnou dobu). Vařenému chřestu dáme šok přendáním rovnou do připravené ledové lázně. Tím se okamžitě zastaví tepelný proces a chřest zůstane křupavý (na skus) a svěže zelený. Po půl minutce stonky chřestu z ledové lázně vyndáme a necháme odkapat. Je připraven k okamžitému podávání jako příloha.

 

Postup na holandskou omáčku:

Bílé víno s vinným octem a v hmoždíři s nadrceným barevným pepřem svaříme v rendlíku (cca 1 minutu), odstavíme a necháme vychladnout.
V druhém kastrůlku rozehřejeme máslo, odstavíme a z povrchu sebereme vysrážené bílkoviny (máme tak částečně přepuštěné máslo).
Z vajec oddělíme žloutky (z chlazených vajec se žloutky oddělují lépe, ty pak necháme nějaký čas v pokojové teplotě).
K ruce si připravíme citronovou šťávu z poloviny malého citronu (cca 2 lžíce).

Do dvojitého dna mlékovaru (tzv. pískáčku) doplníme vodu (nemáme-li pískáček, musíme použít složitější vodní lázeň) a přivedeme k varu (hrnec zapíská). Pískající mlékovar sejmeme z plotny (plotýnku sporáku necháme zapnutou na středním stupni) a necháme chvilku zchladnout tak, aby byl teplý, nikoli horký.
Do tohoto teplého hrnce, který nahrazuje vodní lázeň přes sítko rovnou přecedíme vinný odvar. Přidáme žloutky a metličkou rozmícháme. Pískáček vrátíme na plotýnku a žloutky nepřetržitě šleháme. Začnou se přirozeně srážet (i přes usilovné míchání). To je znamení k okamžitému přelití do čisté vyšší misky (nebo robotové mísy) a použití tyčového mixéru s metlou nebo robotové metly (při plném výkonu robotu) na vyšlehání omáčky v hladkou konzistenci. Během tohoto šlehání (trvá to několik minut) postupně a pomalu přiléváme rozpuštěné vlažné máslo a občas stěrkou setřeme stěny mísy. Ke konci šlehání přidáme trochu citronové šťávy a dochutíme lžičkou cukru a třemi špetkami soli.

Výsledkem je hustá omáčka (konzistencí srovnatelná s olejovou majonézou), kterou můžeme směle přidávat i tam, kde se olejová majonéza či tatarka příliš nehodí, takže k chřestu je jako stvořená.

 

Filety sumečka afrického opečené na másle servírujeme společně s vařeným zeleným chřestem a doplňujeme holandskou omáčkou.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané