Očištěné a opláchnuté maso osušíme papírovou utěrkou a nakrájíme na kostky velké cca 5cm (asi jako na guláš).
Kořenovou zeleninu oškrábeme a nakrájíme na cca centimetrové kostičky.
Oloupanou cibuli nakrájíme též na centimetrové kostičky.
Česnek zbavený slupky plochou stranou nože namáčkneme a nasekáme nadrobno.
Všechny ostatní ingredience si připravíme k ruce.
Ve velkém kastrole (hrnci) necháme na plném výkonu sporáku hodně rozpálit olej (celistvě zaplněné dno). Vkládáme jednotlivé kostky masa, postupně obracíme a ze všech stran zatáhneme (na mase se vytváří kůrčička).
Dobře orestované kousky masa postupně vyndáváme do připravené mísy (na tác, talíř apod.).
Do vzniklého výpeku z restování masa okamžitě nasypeme kostičky kořenové zeleniny a za průběžného míchání restujeme cca 10 minut (sporák stále naplno).
Nyní přihodíme nakrájenou cibuli a restujeme dalších 5 minut.
Přidáme nasekaný česnek, necháme krátce rozvonět (při delším restování by mohl zhořknout) a zalijeme plechovkou loupaných krájených rajčat (lze nahradit rajčatovým pyré, v nouzi i rajčatovým protlakem).
Sporák ztlumíme na polovinu, přisypeme 2 lžičky cukru a dále za průběžného míchání restujeme dalších cca 10 minut (mírné karamelizování cukru je v pořádku). Při konci restování přihodíme kuličky celého pepře i nového koření, bobkový list, větvičku čerstvého rozmarýnu a hrst čerstvé majoránky nebo tymiánu a vrátíme orestované kostky masa. Zalijeme kvalitním suchým vínem tak, aby bylo maso akorát ponořené (1dl vína si ponecháme na zvýraznění chuti při dohotovení omáčky).
Osolíme lžičkou soli, přivedeme k varu, ztlumíme sporák na minimum, zakryjeme poklicí a mírným varem dusíme do změknutí masa. Tuhost masa ke konci dušení kontrolujeme, nesmíme jej nechat příliš rozvařit. Dušení trvá (podle kvality masa) 1 a půl hodiny, ale i více.
Měkké maso vyjmeme. Základ přes cedník s většími oky přecedíme a důkladně propasírujeme do čistého hrnce (propasírovaná zelenina zajistí patřičnou konzistenci omáčky a není potřeba žádného dohušťování).
Vrátíme maso, dolijeme trochu vody nebo hovězím vývarem a přivedeme opět k mírnému varu.
Provedeme finální dochucení solí, cukrem a ponechaným vínem. Chutě necháme ještě několik minut spojit, sporák vypneme a omáčku (šťávu) necháme rozležet.
Mezitím uvaříme strangozzi.
V dostatečně velkém hrnci přivedeme vodu k varu a osolíme dvěma lžičkami soli a zakápneme olejem.
Vložíme hnízda strangozzi a vaříme ne zaklopené na skus (al dente). Doba vaření tohoto druhu těstovin je přibližně 13 minut. Během vaření strangozzi několikrát mírně promícháme, čímž dovedně upravená hnízda zákonitě ztratí svůj tvar.
Uvařené těstoviny slijeme přes cedník, rychle a velmi krátce propláchneme pod tekoucí studenou vodou a vrátíme do ještě teplého hrnce a vmícháme lžičku másla.
Takto připravené těstoviny servírujeme navinutím na vidličku a přendáním na talíř, znovu vytváříme tvar hnízda.
Přidáme burgundské vepřové maso s trochou šťávy a podáváme.