Štědrovečerní polévka z kapra s máslovými krutonky

Polévka z kapra je nedílnou součástí štědrovečerního menu. Vím, často je pro zúčastněné osoby u sváteční tabule nutné zlo. Někdo ji přímo striktně odmítá. Přiznám se, že ani já nejsem horlivým stoupencem rybích polévek. Tím spíše vás žádám o podrobném přečtení a vyzkoušení tohoto receptu. Zajisté poznáte, že kvalitní hustá kapří polévka připravovaná bez mouky „nevoní“ odpuzující rybinou.

Důležitá je zelenina a vnitřnosti kapra (jikry i mlíčí) i jeho maso. Finální neobvyklé dochucení by mělo zůstat mým kuchařským tajemstvím, ale recept by byl neúplný…

Tuto polévku ochutnali i zarputilí odpůrci rybích polévek. Jejich výroky bych shrnul do několika slov: „Nevěřím, neuvěřitelné, tak tohle můžu“.

S vařením polévky počítáme již při porcování kapra, kterého filetujeme pro další úpravu na štědrovečerní tabuli. Maso ze seříznutých žeber (hlavních kostí) je významnou součástí naší polévky. Odříznutou hlavu kapra nezapomeneme zbavit žaber (vývar by zhořkl a celou polévku bychom mohli vyhodit).
Z jednoho kapříka (velikost samozřejmě vybíráme podle počtu porcí) máme dostatek surovin na polévku i specialitu k hlavnímu chodu, až na vnitřnosti. Dopředu nikdy nevíme zda jsme „ulovili“ mlíčňáka nebo jikrnačku. Proto se zároveň s pořízením kapra ještě snažíme dokoupit trochu od obou druhů vnitřností…

Suroviny:

(cca 4-6 porcí)

  • Díly z kapra
    (hlava, ocasní ploutev dostatečně odříznutá
    od trupu, skelet ryby)
  • Vnitřnosti (mlíčí, jikry) cca 300g
  • Mrkev 500g
  • Petržel kořenová 250g
  • Celer 250g
  • Cibule 1 střední
  • Máslo 175g
  • Pepř celý černý 15 kuliček
  • Nové koření 5 kuliček
  • Bobkový list 2 střední lístky
  • Muškátový oříšek
  • Sůl
  • Cukr
  • Citronová šťáva
  • Voda na vaření

 

Suroviny na máslové krutonky:

  • Bílá veka (cca 1/3)
  • Máslo 100g

Postup:

Kořenovou zeleninu (mrkev, petržel a celer) oškrábeme a rozdělíme na polovinu. Polovinu zeleniny překrájíme na velké kusy, druhou nastrouháme na hrubém struhadle.
Cibuli zbavíme vrchní slupky a překrojíme napůl.

Hlavu kapra zbavíme žaber a vyjmeme oči. Spolu s ostatními ořezy (ocasní ploutev s částí masa, skelet po vykostění, blány z odděleného mlíčí) řádně propláchnuté studenou vodou vložíme do hrnce a zalijeme studenou vodou tak, aby všechny kapří ingredience byly zcela ponořené.
Osolíme lžičkou soli, přidáme koření (pepř černý celý, nové koření, bobkové listy), překrájenou kořenovou zeleninu a cibuli. Přivedeme do varu a po pár minutách prudšího varu sebereme lžící případně se vytvářející pěnu. Dále mírným varem vaříme cca 1 a ½ hodiny. Průběžně kontrolujeme stav tekutiny, případně doplňujeme vřící vodou z varné konvice.
Vývar přecedíme do čistého hrnce.
Hlavu, skelet a ostatní masové části dáme stranou vychladnout.
Dáme si práci s vybíráním kapřího čistého masíčka!

Jikry a čistě odtržené mlíčí od blan (ty necháme vyvařit ve vývaru) povaříme zvlášť v kastrůlku se špetkou soli (10 minut).
Zchladlé mlíčí nakrájíme nadrobno, jikry nasekáme najemno (to nám zaručuje hustotu polévky bez použití špetky mouky).

V hrnci rozpustíme máslo. Přidáme dvě třetiny nastrouhané kořenové zeleniny a restujeme na mírném plameni, dokud zelenina nedostane zlatavý nádech (cca 15 min). Poté zalijeme scezeným kapřím vývarem a nezakryté pár minut povaříme. Přisypeme zbylou nastrouhanou kořenovou zeleninu. Přidáme jikry a mlíčí. Zredukujeme stav tekutiny případným přidáním vřící vody.
Dochutíme muškátovým oříškem (pouze 2-3 strouhnutí na jemném struhadle), solí (cca 2 špetky), cukrem (cca 3 špetky) a citonovou šťávou (cca z jednoho malého citronu) a špetkou bílého mletého pepře. Provaříme ještě 10 minut.
Netřeba žádného dalšího zahušťování! Další dochucení polévky je dle chuti.

Štědrovečerní polévku z kapra podáváme s kvalitními krutonky na másle.
Při servírování horké polévky podáváme krutonky zvlášť. Postupném přidáváním do polévky se zamezí jejich rozmočení a vynikne tak jejich křupavost a máslová chuť.

 

Postup na máslové krutonky:

Bílou veku nakrájíme na kostičky cca 1,5 cm velké.
V kastrůlku pozvolna rozpustíme máslo.
Kostičky veky vsypeme do pekáče, přelijeme rozpuštěným máslem (ze všech stran krutonky v másle namočíme) a vložíme do trouby předehřáté naplno na funkci „Gril“. Krutonky neustále hlídáme a promícháváme až do jejich zlatavé barvy.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané