Srnčí guláš Tandoori s kysaným červeným zelím

U masa ze zvěřiny, zvláště srnčího, bychom měli mít zajištěnou tzv. bio kvalitu (u masa dančího a jeleního chovaných na farmách již takovou jistotu nemáme, bývají v oborách dokrmovány granulemi a neměly by se prodávat v kategorii zvěřina). Bohužel, tomu i odpovídá i cena, zvláště u vysoké zvěře. Při zpracování masa vzniká „ořez“ z různých částí zvířete (kýty, plece, hřbetu), přičemž tyto kousky masa nikterak neztrácejí na kvalitě a lze je výhodněji zakoupit. Nevýhoda spočívá v zúženém prostoru pro kuchyňské zpracování, který však vyváží daleko příznivější cena. Proto, připravujeme-li zvěřinový recept, při kterém maso krájíme na kousky či meleme, neváháme zakoupit balíček „na guláš“, v našem případě „srnčí maso na guláš“.
Srnčí zvěřina má chutné křehké maso, jemně vláknité, vyznačující se červenohnědou barvou. Je výživné, dietní, lehce stravitelné, obsahuje vysoké množství minerálních látek (železa, draslíku, fosforu), má charakteristickou vůni a chuť.

Když při přípravě guláše použijeme kysané zelí, chtělo by se říci, že vaříme „Segedín“. V tomto našem originálním receptu to však neplatí. V pokrmu převládají chutě z naložené zvěřiny v klasickém divokém koření s podílem známého severoindického koření Tandoori (s chutí koriandru, česneku, zázvoru a papriky), které se zvěřinou velmi dobře ladí. Červené kysané zelí (nejlépe doma naložené) i patřičné dochucení cukrem, guláš pouze posouvá ještě dál…

Suroviny:

(6-8 porcí)

  • Srnčí maso (kousky z kýty, plece, hřbetu)
    cca 1,5kg
  • Pepř černý celý cca 20 kuliček
  • Nové koření cca 8 kuliček
  • Jalovec cca 4 kuličky
  • Koření Tandoori Masala
    (červené) 1lžíce
  • Čerstvý tymián 2 snítky
  • Čerstvý rozmarýn 1 větvička
  • Sůl
  • Olej (řepkový, slunečnicový) na naložení
  • Sádlo cca 2 lžíce
  • Cibule 2 větší
  • Rajčatový protlak
    (recept v kap. „Domácí polotovary“) 2 lžíce
  • Víno červené, suché 2dl
  • Vývar (zvěřinový, hovězí) nebo voda
  • Červené kysané zelí
    (recept v kap. „Domácí polotovary“) 300g
  • Cukr na dochucení
  • Mouka hladká + voda na zahuštění

Postup:

Kuličky černého pepře, nového koření a jalovce co nejjemněji nadrtíme v hmoždíři. Přidáme koření Tandoori a promícháme.
Oloupané stroužky česneku nakrájíme na co nejtenčí plátky.
Kousky srnčího masa z balíčku „na guláš“ důkladně propláchneme ve studené vodě (pouze příliš velké kusy masa překrojíme), osušíme papírovou utěrkou a vložíme do větší uzavíratelné dózy (vhodná je kynoucí mísa). Maso prosolíme (cca lžičkou soli) a promícháme s připraveným kořením a plátky česneku. Přidáme snítky tymiánu a větvičku rozmarýnu. Zalijeme olejem tak, aby bylo maso téměř ponořené, znovu promícháme, zaklopíme a necháme alespoň 24 hodin (klidně i 2-3 dny) marinovat. Během marinování maso občas promícháme.
Správné a dostatečně dlouhé naložení masa má svůj význam. Koření, bylinky a sůl maso lépe dochutí (nežli pouze při tepelném procesu), což je právě u zvěřiny velmi důležité. Sůl navíc maso křehčí pro kratší vaření, avšak způsobuje nechtěné uvolňování vody z masa, jeho vysušování, ztrátu šťavnatosti. Proto používáme olej, jehož hlavním úkolem při nakládání je minimalizovat zmíněné uvolňování vody z masa, a on to umí.

Oloupané cibule nakrájíme na cca centimetrové kostičky.
Připravíme záklechtku na zahuštění (2 lžíce mouky v misce metličkou rozmícháme s trochou vody).

Ve větším kastrole, při vyšším stupni sporáku, po dně rozpálíme sádlo a vsypeme kostičky cibule. Za častého míchání cibuli restujeme, dokud nezačne zlátnout. Do zlátnoucí cibulky vkládáme kousky naloženého masa, odkapané od oleje, bez snítek tymiánu a jehliček rozmarýnu, ale s veškerými plátky česneku. Mícháme a pár minut počkáme, než se částečně odpaří voda, kterou pustilo maso. Přidáme dvě lžíce rajčatového protlaku a ještě cca 3 minuty za stálého míchání restujeme. Přilijeme víno, které necháme částečně odpařit. Zalijeme horkým vývarem (vodou) tak, aby maso bylo zcela ponořené, osolíme (velmi opatrně, sůl je již v marinovaném mase a vývar je též částečně slaný), přivedeme k varu, přiklopíme poklicí a sporák nastavíme na nižší stupeň tak, abychom guláš vařili mírným varem. Vaříme, dokud maso není téměř měkké. Doba dušení masa záleží na jeho druhu i době naložení (cca 1-2 hodiny).
K téměř měkkému masu přidáme červené kysané zelí a dále vaříme (již nezaklopené) cca 15-20 minut do úplné měkkosti masa a částečnému zredukování tekutiny. Během dovařování dochucujeme cukrem (tím v kontrastu s kyselostí kysaného zelí nemusíme šetřit), případně solí. Nakonec guláš mírně, dle požadované konzistence omáčky zahustíme připravenou záklechtkou a ještě 15 minut necháme na sporáku probublat.

Kynutý houskový knedlík je snad nejlepší přílohou k „Srnčímu guláši Tandoori s kysaným červeným zelím“. Výborný je i s jiným druhem knedlíků, s bramboráčky nebo s čerstvým chlebem.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané