Spaghetti s olivovým olejem, česnekem a feferonkou (aglio olio e peperoncino)

Hlavní kouzlo připravování pokrmů v domácí kuchyni, potažmo i profesionální, tkví ve schopnosti připravit pokrm k obrazu svému, a to i když se jedná o jídla známá. Ne nadarmo se říká, co kuchař, to originál při zhotovení speciality pod stejným názvem. To se týká jak specialit krajových (každá hospodyňka mývá na totéž jídlo různé fígle), tak jídel celonárodních a dokonce celosvětově vyhášených receptur. Jsou však vyjímky, které nepotvrzují ono pravidlo o kuchaři a jiné chuti. Existují pokrmy, jejichž receptura je tak vyhlášená a neměnná, že dobře připavené jídlo chutná stejně po celém světě. Jedním z nich je italské „aglio olio e peperoncino“, kde se výsledná chuť může pouze nepatrně lišit použitým druhem těstoviny či olivového oleje. I zde si však můžeme libovolně určit stupeň pikantnosti.

Tímto receptem bychom mohli podtrhnout jednoduchost originální přípravy italské těstoviny (pasty). Zde opravdu není na čem šetřit. Proto používejme pouze kvalitní panenský olivový olej, čerstvou feferonku (kterou však lze nahradit drcenými sušenými chilli papričkami) i petrželku a hlavně kvalitní pastu!

Suroviny:

(2 porce)

  • Spaghetti 200g
  • Feferonka 1ks
    nebo sušené drcené chilli papričky
  • Česnek 2 střední stroužky
  • Sůl
  • Hladkolistá petrželka 2 hrsti
  • Olivový olej extra virgine cca 5 lžic

Postup:

Příprava tohoto pokrmu je velice jednoduchá a rychlá. Je pouze nutné pracovat souběžně


Špagety uvaříme dle návodu v dobře osolené vodě (cca 2 lžičky na 2 litry) al dente (na skus).
V době vaření těstovin si nakrájíme oloupané stroužky česneku na drobné plátky a nasekáme feferonku (pro zvýšení pikantnosti lze nechat i semínka) i petrželku. Místo feferonky můžeme použít italské sušené drcené chilli papričky, ty jsou však daleko ostřejší, takže s nimi opatrně.

Do studené pánve (nejlépe Wok) nalijeme olivový panenský olej, do kterého přidáme česnek s feferonkou a teprve nyní dáme na sporák (do oleje se tak dobře uvolní aroma). Při střední teplotě restujeme do zezlátnutí česneku (nesmí příliš ztmavnout, zhořkl by). Přihodíme petržel, zalijeme trochou vody z hrnce, kde se vaří špagety (cca necelý 1dl). Krátce zredukujeme a přidáme al dente uvařené špagety (ještě horké) a odstavíme z plotny.
V pánvi lehce promícháme, počkáme chviličku (cca půl minuty) na spojení chutí a servírujeme na hluboký talíř.

Pro estetičnost pokrmu je vhodné při servírování použít jednoduchý trik. Špagety namotáme na dlouhou vidlici a přendáme na talíř. Můžeme lehce přizdobit nasekanou petrželkou…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané