Špagety s kuřecím masem v rajčatové omáčce (sugo pomodoro)

Mohli bychom říci, že se jedná o typický pokrm z italské kuchyně. To však není na tomto receptu to podstatné. Jde o českou variantu masového pokrmu, i když s omáčkou italského původu, k těstovinám v oblíbeném tvaru špaget (těstoviny nejsou pouze z italské produkce).
Zásadní jsou, podobně jako u každého jiného domácího receptu, použité domácí polotovary, které můžeme využít v každém ročním období. Jestliže si někdo zakoupí průmyslově vyráběný polotovar, byť s italskou značkou, nemůže tvrdit, že vaří domácí kuchyni. V případě špaget ještě můžeme přimhouřit oko. Použití sušených těstovin je více než obvyklé, i když domácí pastu si s pomocí těstovinového strojku můžeme též zhotovit sami. Naopak, omáčku a masovou šťávu ošidit náhražkami průmyslové výroby (různé kvality) nelze! A to stejně v Čechách, Itálii, Francii, Americe a v celém světě. Italská hospodyňka by se zřejmě divila, co se v Čechách prodává pod názvem „sugo pomodoro“. Kdekoli na světě je „pouze domácí polotovar“ zárukou stoprocentní kvality!

Tento náš recept je ukázkou využití domácích polotovarů v české kuchyni (recepty v kapitole „Domácí polotovary“). Rajčatovou omáčku „sugo pomodoro“, jako domácí polotovar pro uskladnění, zhotovujeme v době letní sklizně rajčat (těch přirozeně rostoucích, ne umělých z velkokapacitních skleníků) a šťávu (drůbeží či vepřovou) máme v domácí kuchyni v záloze v mrazáku (nikoli v podobě chemických kostek a práškových produktů). Velkým plusem jsou i špagety z domácího těsta, ale zakoupením kvalitního polotovaru v tomto případě snad nikoho neurazíme.

Suroviny:

(4 porce)

  • Špagety
    (z domácího těsta nebo sušené) cca 400g
  • Kuřecí prsa cca 600g
  • Cibule 1 velká
  • Olej (slunečnicový, řepkový)
  • Rajčatová omáčka „sugo pomodoro“
    (recept v kapitole „Domácí polotovary“) cca 400g
  • Drůbeží (vepřová) šťáva
    (recept v kapitole „Domácí polotovary“)
    cca 1,5 dl (cca 80g zmraženého)
  • Voda (na uvaření špaget + na dolévání omáčky)
  • Sůl
  • Pepř černý, čerstvě mletý
  • Sušené mleté chilli papričky
  • Bazalka sušená cca 4 špetky
    (nebo čerstvá cca 1 hrst drobně nasekaných lístků)
  • Sýr tvrdý či polotvrdý
    na zdobení a doplnění
    (Parmazán, Grana Padano, Gran Moravia,
    Ementál, Gouda, Eidam apod.)

Postup:

V tomto receptu používáme předem připravené a uskladněné domácí polotovary, takže nám finální zhotovení pokrmu nezabere mnoho času.

Špagety uvaříme dle návodu v dobře osolené vodě (4 lžičky na 4 litry vody) s kapkou oleje al dente (na skus). Pastu vaříme současně s přípravou omáčky.

Opláchnutá a osušená kuřecí prsa nakrájíme na menší kostičky (cca 2cm).
Maso v misce dochutíme solí a čerstvě mletým černým pepřem.
Oloupanou cibuli nakrájíme na drobné kostičky.

V pánvi s vyšším okrajem (např. Wok) rozpálíme po dně olej (sporák na vysoký stupeň). Dáme orestovat kostičky masa. Na počátku restování vařečkou oddělujeme jednotlivé kousky masa (slepují se) od sebe. Za častého míchání kuřecí kostičky opékáme prudce, ale krátce, pouze dokud se nezačne na povrchu kostiček vytvářet opečená kůrčička (trvá to přibližně 3-4 minuty), uvnitř musí maso zůstat šťavnaté. Orestované maso vyndáme stranou (zpět do misky)

Do výpeku z masa přilijeme trochu oleje, znovu zahřejeme a vhodíme kostičky cibule, které krátce za častého míchání orestujeme, pouze dosklovata (sporák stále na vysoký stupeň). Přidáme rajčatovou omáčku (sugo pomodoro), kterou za stálého míchání dále restujeme do hustší konzistence. Podlijeme trochou vřící vody (z varné konvice) a opět vyrestujeme. Postup s podlitím a vyrestováním sugo omáčky opakujeme, dokud omáčka nezíská tmavě červenou barvu (třikrát nebo čtyřikrát). Po posledním vyrestování doplníme omáčku drůbeží (případně vepřovou) šťávou, tím ještě získá na chuti i barvě.
Do pánve s omáčkou vrátíme orestované kuřecí kostičky. Prohřejeme, konzistenci omáčky můžeme doladit malým množstvím vody ze souběžně se vařících těstovin.
Ochutnáme, dochucujeme (velice jemně, domácí rajčatový polotovar je již dochucen) sušenou bazalkou, solí (je-li potřeba), pikantnost můžeme zvýraznit mletými sušenými chilli papričkami.
Sporák vypneme a s omáčkou na teple počkáme na dovaření špaget.

Al dente uvařené špagety přendáme (naběračkou na špagety) z vody rovnou do pánve s omáčkou, promícháme a podáváme.
Při servírování můžeme špagety s kuřecím masem v rajčatové omáčce dle libosti, doplnit oblíbeným strouhaným tvrdým či polotvrdým sýrem.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané