Smažený květák s bramborami vařenými v páře a domácí tatarskou omáčkou

Smažené pokrmy v oleji nepatří zrovna k těm nejzdravějším. Pokud však nedržíme zdravotní dietu můžeme si některý z nich čas od času dopřát, zvláště pokud si jej připravujeme doma a máme jistotu čerstvého nepřepáleného oleje. Nezapomínejme, že vedle masa či hub máme též širokou škálu zeleniny vhodnou k této tepelné úpravě. Snad nejoblíbenější zeleninou používanou ke smažení, je květák. Není divu, vždyť se jedná o dostatečně tvrdou zeleninu se specifickou chutí i vůní, navíc cenově velice dostupnou (v sezoně doslova za pár korun).

Domníváme se, že i tato známá příprava květáku do kuchařské knihy patří. Za zmínku stojí například upozornění, že při obalování používáme těstíčko, místo toho, abychom růžičky květáku složitě obalovali zvlášť v mouce a poté ve vajíčku, či upozornění na dostatečné množství oleje při smažení.

Recept na kompletní hlavní chod záměrně předkládáme celý i s přílohami. Chceme zdůraznit výhodu brambor vařených v páře, které si takto daleko lépe zachovají svojí chuť i výživovou hodnotu a jsou daleko lepší, nežli vymáchané ve vodě (byť ochucené solí a kmínem). Stejně důležitá je i výroba tatarské omáčky, zásadně z domácí majonézy, která ke smaženému květáku neodmyslitelně patří.
V kuchyni se snažíme co nejvíce využívat čerstvé bylinky. Zde nejen ke zdobení brambor, ale i přidáním do těstíčka nebo tatarské omáčky.
Při přípravě tohoto bezmasého pokrmu skládajícího se ze tří částí nejprve s předstihem zhotovíme majonézu (potažmo tatarskou omáčku), kterou je potřeba dobře vychladit.

Suroviny:

Suroviny na smažený květák:
(4 porce):

  • Květák 1 hlava středně velká
  • Mouka hladká
  • Strouhanka
  • Sůl
  • Voda, případně mléko nebo pivo
  • Nasekané čerstvé bylinky
    (bazalka. hladkoistá petržel, libeček apod.)
  • Olej na smažení
    (slunečnicový nebo řepkový)

 

Suroviny na brambory vařené v páře:
(4 porce):

  • Brambory cca 8 větších
  • Čerstvé (sušené) bylinky
    (hladkolistá petržel, libeček, celerová nať a pod.)
  • Sůl
  • Voda

 

Suroviny na tatarskou omáčku:

Zajistíme pokojovou teplotu surovin
(vyhneme se možnému sražení)

  • Vaječné žloutky 3ks
    (klademe velký důraz na čerstvost vajec,
    vždyť se jedná o přípravu za studena)
  • Olej (slunečnicový, řepkový) cca 150 ml
  • Sůl cca 2 špetky
  • Cukr cca 2 špetky
  • Pepř (nejlépe bílý) cca 1 špetka
  • Šťáva z cca ½ malého citronu
  • Šalotka (mladá cibule)
    najemno nasekaná 2 lžičky
  • Nakládané okurky drobně nakrájené
    2 lžičky
  • Nasekané kapary 1 lžička
  • Worcestrová omáčka pár kapek
  • Nasekané bylinky (petrželka, bazalka)

Postup:

Postup na smažený květák:

Hlavu květáku rozebereme na jednotlivé růžičky. Velikost je na každém z nás, ale s menšími růžičkami se lépe pracuje. Odkrojený (nedřevnatý) košťál a případné přebytky květáku můžeme využít například k uvaření květákové polévky.
Růžičky květáku vhodíme do vroucí osolené (2lžičky) vody. Krátce povaříme (cca 3 minuty), scedíme a zchladíme ve studené vodě.
Lístky čerstvých bylinek (v našem případě bazalky) drobněji nasekáme.

Při obalování květáku je vhodnější použít těstíčko, místo abychom obalovali zvlášť v mouce a poté v rozšlehaných vejcích. Obalování nám půjde lépe a tuto proceduru zkrátíme o jeden krok.
Připravíme si tedy těstíčko (planýrunk) na obalování:
Do mísy vyklepneme vejce, zasypeme moukou, přidáme vodu (trochu mléka nebo piva) a osolíme několika špetkami soli. Metlou vymícháme mírně řídké těstíčko. Správnou konzistenci doladíme přidáním tekutiny, nebo naopak přisypáním mouky. Těstíčko by nemělo obsahovat hrudky mouky (v tomto případě necháme planýrunk odstát a po nějaké době znovu promícháme). Nakonec můžeme do planýrunku vmíchat část nasekaných bylinek (ostatní ponecháme na zdobení brambor a do tatarské omáčky).

Do druhé nádoby (nebo na větší papír) si připravíme strouhanku na obalování.

Jednotlivé růžičky květáku máčíme v těstíčku a poté obalujeme ve strouhance.

Takto obalený květák smažíme na etapy v dostatečném množství oleje. Jednotlivé růžičky květáku by v oleji měli volně plavat a neusazovat se na dně. V tomto případě je vhodné využití fritovacího hrnce. Na počátku fritování olej dostatečně rozpálíme a teprve potom vložíme květák. Postupně obracíme, smažíme dorůžova. Doba smažení předvařeného květáku ve správně rozpáleném oleji není příliš dlouhá (pár minut).
Usmažený květák odkládáme do mísy vyložené papírovou utěrkou.

 

Postup na brambory vařené v páře:

Do parní nádoby doplněné vodou vložíme bylinky, osolíme (není nezbytné, brambory mají svojí osobitou chuť). Do nástavce dáme omyté brambory ve slupce, přiklopíme a vaříme cca 25-35 minut (podle velikosti brambor, měkkost zkontrolujeme vpichem tenkého, ostrého nože).
Teplé vařené brambory oloupeme (můžeme ještě vrátit prohřát do tepla parního hrnce) a rozkrojené podáváme.

 

Postup na tatarskou omáčku:

Při přípravě majonézy v kuchyňském robotu dáme do mísy žloutky, sůl, pepř, cukr i citronovou šťávu a metlou šleháme na nejvyšším rychlostním stupni cca 2-3 minuty. Poté velmi pomalu, postupně (malým pramínkem až po kapkách) přiléváme olej, dokud nezískáme potřebnou hustou, lesklou, hladkou konzistenci. Ochutnáme a podle potřeby doladíme chuť. Pouze pokud máme majonézu určenou k přímému podávání (nikoli jako polotovar k dalšímu využití), chuť může být výraznější včetně použití citronové šťávy a tím i mírně řidší konzistence.
Nakonec promícháme ještě cca 30 sekund na maximální rychlost a dáme vychladit do lednice.

Do ztuhlé majonézy vmícháme všechny ostatní ingredience a ochutnáme. V případě potřeby dle své chuti můžeme tatarku ještě zvýraznit solí, cukrem či pepřem. Citronovou šťávu jsme použili již v základní majonéze.
Dochucování okurkovým lákem je zbytečné (omáčka by zřídla, samotné okurky dodávají dostatečnou chuť). Hořčice by zbytečně přebíjela ostatní chutě.

Hotovou tatarku zakryjeme a necháme v lednici znovu vychladit (chutě propojit).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané