Smažené prsty (nugetky) z mořských plodů

Tento recept je ukázkou, jak v českém domácím prostředí využít dovážené mražené mořské plody. Ano, můžeme třeba při vzpomínce na dovolenou podlehnout nostalgii mořských plodů a zakoupit mražený balíček s tímto obsahem (kalamáry, sépie, mušle apod.). I krevety a některé mořské ryby často kupujeme v mraženém stavu. Je to v pořádku, vždyť hluboké zamražení je nejlepší způsob uchovávání potravin
I přesto je zcela něco jiného připravovat speciality z čerstvých mořských plodů přímo v přímořské lokalitě, nežli využít draze dovážené (mražené) suroviny u nás v srdci Evropy. Toho samozřejmě využívají výrobci neskutečných zamražených, obalených a dokonce předsmažených polotovarů pod různými názvy jako „Rybí prsty“ či „Rybí nugetky“, a tak nabízejí produkty, které jsou opravdovým postrachem jakékoli gastronomie (kvalitní suroviny v nich nehledejme).
A to i v tom nejhorším líbivém marketingovém a reklamním podání cíleném na děti!

Jediné možné využití mražených mořských plodů je v domácí kuchyni (ani všem restauracím nelze zcela věřit)!
Proto předkládáme náš recept na „Smažené prsty (nugetky) z mořských plodů“ s využitím bulharského koření „Čubrica“, které dodá rybím karbanátkům dokonalý balkánský nádech…

Suroviny:

(4-6 porcí)

  • Mražená směs mořských plodů 200g
  •  Krevety předvařené loupané 150g
  • Filet z aljašské tresky 150
  • Mouka hladká cca 2 lžíce
  • Vejce 1ks
  • Čubrica 1 lžička
  • S
  • Citronová šťáva z poloviny citronu
  • Kadeřavá petržel (kudrnka) 1 hrst
  • Olej na smažení
    (slunečnicový nebo řepkový)

Na obalení:

  • Vejce 3ks
  • Mléko cca 1,5dl
  • Mouka hladká
  • Sůl 2 špeky
  • Strouhanka

 

 

Postup:

Na strouhanku nameleme suché housky na jemném struhadle (případně prosejeme).
Kudrnku nasekáme (ne příliš najemno).
Připravíme si těstíčko (planýrunk) tak, že v míse metličkou rozšleháme vejce s mlékem, trochu osolíme. Dle potřeby přimícháváme hladkou mouku do konzistence hustšího těstíčka. S těstíčkem se lépe pracuje, nežli s klasickým trojobalem.

Veškeré mražené suroviny (mořské plody, krevety, filet z aljašské tresky) necháme téměř rozmrazit, scedíme vodu a najemno nameleme. V míse osolíme (postačí cca ½ lžičky) a okořeníme čubricou. Přimícháme nasekanou petrželku a citronovou šťávu z poloviny většího citronu. Směs spojíme jedním vejcem a lžící hladké mouky. V případě, že připravujeme pouze nugetky, můžeme mouku zcela vynechat, při tvarování prstů potřebujeme mít směs alespoň troch hustší.

Z takto připravené směsi tvarujeme prsty (hranolky) či nugetky.
Na nugetky vytvoříme přiměřeně velké kuličky, v rukou utemujeme, namáčíme do těstíčka, obalujeme ve strouhance, pokládáme na tácek a zmáčknutím tvarujeme placičky (nugetky).
Tvoření hranolků na rybí prsty je díky jemné směsi trošku náročnější. Směs přendáme na pracovní plochu a vyhladíme do nízkého obdélníkového tvaru (co nejvíce zmáčkneme, kratší strana = délka prstu). Širokým nožem nebo kovovou stěrkou odkrajujeme jednotlivé hranolky, které opatrně (třeba pomocí obracečky) namáčíme do těstíčka, obalujeme ve strouhance a dáváme na tác, kde tvar prstů ještě doladíme.

V pánvi s vyšším okrajem dostatečně rozpálíme větší množství oleje. Opatrně vložíme první várku rybích prstů či nugetek (opět pomocí obracečky, měly by být téměř ponořené). Po chvilce smažení ztlumíme sporák na polovinu. Smažíme pozvolna dozlatova (cca 8-10 minut z každé strany). Jednotlivé usmažené kousky přendáváme na papírové ubrousky odkapat (můžeme uchovat ve vyhřáté troubě).

Smažené prsty (nugetky) z mořských plodů nejčastěji podáváme s bramborovou přílohou (vařené brambory, bramborová kaše), vhodné je i zeleninové pyré.
Nezapomeneme na kousek citronu, který jídlo nejen ozdobí.
Pokrm můžeme doplnit zeleninovým salátem.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané