Sloní žrádlo

Salámová pomazánka pod známým názvem „Sloní žrádlo“ zajisté nepatří ke skupině jednoduchých pomazánek, kde vezmeme suroviny, přidáme pár ingrediencí, smícháme a hotovo. Naopak, žádá si vždy jakousi proceduru (od strouhání a krájení na jemno, přes nezbytnou tepelnou úpravu, až po doladění chutě a zjemnění domácí majonézou). Tuto pomazánku znám snad 20 let, ale až při psaní kuchařky jsem se podíval na recepty prezentované na internetu. Má vize o pomazánce, kterou neváháme připravit i ke slavnostnějším příležitostem je zcela odlišná od běžně dostupných receptů.
Základní surovinou na sloní žrádlo je nikoli měkký podřadný salám, ale kvalitní druh trvanlivého salámu. Použití ostatních ingrediencí může být trochu variabilní, ale vždy platí, čím větší podíl domácích polotovarů, tím je pomazánka lepší a originálnější (např. použití kupované majonézy je zcela nepřípustné).

Náš recept by měl vystačit na přibližně 730 g pomazánky, ale při její výrobě se neustále ochutnává a je dokázáno, že i hotová pomazánka při zchlazování ze záhadných důvodů mizí…

Suroviny:

(na cca 700g pomazánky)

  • Trvanlivý salám
    (např. Vysočina, Herkules, Poličan apod.) 450g
  • Olej slunečnicový 2 lžíce
  • Cibule 1 větší
  • Okurky nakládané 3 středně velké
  • Lák z nakládaných okurek 0,5 dl
  • Cukr třtinový 1 lžíce
  • Rajčatová omáčka (sugo pomodoro) 50g
    (recept v kap. „Domácí polotovary“)
  • Hořčice plnotučná 2-3 lžičky
  • Pepř černý, čerstvě mletý
  • Sůl
  • Mleté chilli papričky
  • Tabasco
  • Worcesterová omáčka
  • Domácí majonéza 4-5 lžic
    (recept v kap. „Domácí polotovary“)

Postup:

Oloupaný trvanlivý salám nastrouháme na jemném struhadle. Chuť zvoleného salámu výrazně ovlivňuje celkovou chuť pomazánky (čím tvrdší salám, tím se lépe strouhá, výborný pomocník je robot s nástavcem na strouhání).
Nakládané okurky nastrouháme na hrubším struhadle.
Oloupanou cibuli nakrájíme hodně najemno.
Veškeré ostatní ingredience si připravíme k ruce.

V pánvi s vyšším okrajem (např. Wok) zahřejeme po dně malé množství slunečnicového oleje. Vhodíme jemně nakrájenou cibuli, kterou na středním stupni sporáku při průběžným míchání pouze zpěníme. Přidáme třtinový cukr a za stálého míchání krátce restujeme. Těsně před tím, nežli začne cukr karamelizovat, přilijeme lák z nakládaných okurek a tekutinu necháme odpařit. Dále do pánve dáme rajčatovou omáčku (sugo pomodoro), přidáme hořčici a opět chvilku restujeme. Nyní přidáme nastrouhané nakládané okurky a trvanlivý salám. Důkladně rozmícháme, sporák ztlumíme na minimum a směs prohříváme cca 20 minut. Tento čas využijeme k doladění chuti základu na pomazánku podle svých představ.
Mícháme, ochutnáváme a dochucujeme solí (pouze opatrně vzhledem ke slanosti salámu), worcesterovou omáčkou, pikantnost dodáváme čerstvě mletým pepřem, tabascem a mletými chilli papričkami (při dochucování bereme v potaz, že pomazánku budeme dochucovat chutnou domácí majonézou, která mimo jiné obsahuje citronovou šťávu).
Odstavíme ze sporáku a necháme (v pánvi) zcela vychladnout („v této fázi dochází k největším záhadným úbytků základu na pomazánku, které jsme dosud, s ohledem k nedostatečné vybavenosti bezpečnostních kamer v našich kuchyních, neodhalili“).

Do vychladlého základu na pomazánku („resp. do toho, co z něj zbylo“) postupně vmícháme několik lžic domácí majonézy. Ta pomazánku výrazně zjemní a teprve nyní, po ochutnání, můžeme tvrdit, že je to „žrádlo“, tedy „Sloní žrádlo“.
Pomazánku přendáme do uzavíratelné sklenice a dáme do chladu na několik hodin proležet („doporučujeme do chladné spíže opatřené petlicí s kvalitním zámkem nebo do super kvalitní uzamykatelné lednice“). Při servírování (třeba na párty) můžeme pomazánkou oblíbené pečivo ve tvaru jednohubek potírat (není třeba dalšího doplňování či zdobení), anebo jednoduše sloní žrádlo podáváme v misce a pečivo zvlášť.

To je náš recept na pomazánku zvanou „Sloní žrádlo“ s přidáním trochu humorné nadsázky, což si při své náročnosti a trpělivosti při přípravě „pouhé pomazánky“ jistě zaslouží…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané