Slepičí vývar s masem a domácími nudlemi

Při dodržení základního pravidla pozvolného vaření (tažení) vývaru můžeme vývar ze slepice směle zařadit na první místo mezi drůbežími vývary. Již samotná tuhost slepičího masa nedovoluje časově vývar ošidit (větší var nebo dokonce použití tlakového hrnce je zcela nevhodný k uvaření dobré polévky). Bez zeleniny a koření by to samozřejmě nešlo. Slepičí polévku vaříme zpravidla z celé slepice, její měkké maso využíváme nejen do polévky, ale i k další kuchyňské úpravě. Někdy musíme slepici zbavit přebytečného tuku (velká mastná oka na polévce nejsou známkou dobrého, silného vývaru).

Jako u každé vývarové polévky si polévkovou vložku můžeme zvolit jakoukoli. Kvalitní silná slepičí polévka si však bohatě vystačí s masem, kořenovou zeleninou (zvolili jsme nakrájenou místo strouhané) a třeba přidáním růžičkových kapustiček. Podtrhnout tuto královnu polévek můžeme pouze poctivými domácími nudlemi…

Suroviny:

Suroviny na polévku:

(větší hrnec polévky)

  • Slepice cca 1,5-2kg (včetně drobů)
  • Kořenová zelenina:
    mrkev 2 střední cca 200g
    petržel cca jako mrkve
    celer cca jako petržele
  • Kořenová zelenina k nakrájení:
    mrkev (1 větší)
    petržel (1 větší)
    celer (cca jako petržele)
  • Cibule 1 střední
  • Česnek 2 větší stroužky
  • Pórek 1 menší (světlou část)
  • Řapíkatý celer 2 stonky
  • Rajče 1 menší
  • Libeček nebo hladkolistá petržel,
    celerová nať apod. 1-2 větší stonky
  • Čerstvý tymián nebo rozmarýn
    2 větší snítky (máme-li)
  • Pepř černý cca 10kuliček
  • Nové koření 3 kuličky
  • Bobkový list 1ks
  • Sůl 1 lžička
  • Voda cca 3l
    + na spaření a případné dolití
  • Čerstvé bylinky na ozdobení hotové
    polévky (pažitka, petrželka, libeček,
    celerová nať a pod.)

 

Suroviny na domácí nudle:

  • Mouka hrubá 140g + na podsypání
  • Vejce 1ks
  • Voda 1 lžíce

Postup:

Postup na polévku:

Suroviny na polévku není třeba přesně odvažovat, měl by jich být dostatek, chceme-li mít kvalitní silný vývar. Zeleniny může být o něco méně, než u samotného zeleninového vývaru.

Oškrábanou kořenovou zeleninu (část si ponecháme k nakrájení do hotového vývaru), pórek a řapíkatý celer nakrájíme na větší kusy.
Cibuli (odstraníme pouze vrchní část horší slupky) a rajče rozpůlíme.
Česnek namáčkneme plochou stranou nože.
Takto připravenou zeleninu (kromě listnaté) vyskládáme na plech s pečicím papírem a dáme zapéci do trouby rozpálené na 180 °C na 30 minut (bývá uváděna i varianta zarestování zeleniny, vzhledem k nutnosti použití tuku je však méně šetrná).

Slepici zbavíme přebytečného tuku, důkladně omyjeme pod tekoucí vodou, dáme do většího hrnce, zalijeme vařící vodou z varné konvice, necháme krátce přejít varem, slijeme a opláchneme studenou vodou. Tímto procesem (blanšírováním) zamezíme vytváření nečisté pěny ze sražených bílkovin a nemusíme tuto pěnu pracně na počátku vaření sbírat.

Do čistého hrnce se studenou vodou přendáme zapečenou zeleninu a blanšírovanou slepici. Přidáme listnatou zeleninu (libeček, velkolistou petržel, celerovou nať, čerstvé bylinky apod.), celý černý pepř, nové koření, bobkový list, osolíme a přivedeme k varu. Ztlumíme sporák a slepici vaříme (spíše táhneme) velmi pomalu na bodu varu. Doba pozvolného vaření tuhého slepičího masa do jeho změknutí je v řádu hodin (cca 5 hodin). Získáme tak velmi kvalitní, silný vývar. Správnou teplotu si nejlépe zregulujeme a udržíme nastavením nižší teploty sporáku a podle potřeby částečným zaklopením poklicí. Po dobu táhnutí vývarem nemícháme, aby se nezakalil. V případě, že se nám tekutina příliš zredukovala, dolijeme během vaření vařící vodu (z varné konvice).

Měkkou slepici vyjmeme, necháme částečně zchladnout a ještě teplou obereme. Část masa (včetně nakrájených drobů) použijeme natrhané do polévky, větší díly do dalších pokrmů ze slepice.
Hotový vývar scedíme přes jemné síto do čistého hrnce. Zeleninu vymačkáme, ale nepasírujeme. Scezený vývar přivedeme znovu k mírnému varu. Přidáme pokrájenou odloženou čerstvou kořenovou zeleninu a povaříme cca 20 minut (někdo má raději zeleninu nastrouhanou, tu vaříme o něco méně). Vložíme natrhané maso. Dochutíme solí.

Při podávání slepičí polévku doplňujeme vhodnou vložkou. V tomto případě jsme zvolili domácí nudle. Talíř s polévkou těsně před servírováním zdobíme čerstvě nasekanými zelenými bylinkami (pažitkou, petrželkou, libečkem, celerovou natí apod.).

 

Postup na domácí nudle:

Odváženou hrubou mouku nasypeme rovnou na pracovní plochu. Vytvoříme v ní důlek, do kterého vyklepneme vejce a přidáme lžičku vody. Všechny suroviny smícháme a rukami důkladně propracujeme do hustšího těsta. Těsto by mělo být pevné, ale měkké a nelepivé. Zakryjeme potravinářskou folií a necháme cca půl hodiny odpočinout.

Na pomoučené pracovní desce (vále) rozválíme těsto na plát tenký 1-1,5 mm a necháme hodinu okorat (ne zcela proschnout, při krájení by se lámalo). Plát těsta překrájíme na menší díly (podle zvolené délky nudlí cca 5-8cm). Z jednotlivých dílů ostrým nožem krájíme nudle široké 1-1,5mm (nožem krájené nudle svojí nepravidelností dávají tu správnou domácí rustikálnost), které dáváme zaschnout na utěrku nebo pečicí plech (můžeme použít ohřátou troubu na 30 °C).
Již po hodině můžeme nudle uvařit. Pro uchování do zásoby však nudle necháme řádně (třeba dva dny) proschnout a uschováme v dobře uzavřené nádobě, aby nezvlhly.

Při vaření nudle vkládáme do vřící, mírně osolené vody a za občasného promíchnutí vaříme doměkka. Nudle z domácího těsta se vaří vždy daleko déle, nežli nudle sušené kupované. Čerstvé nudle vaříme cca 10-12 minut (podle jejich šířky). Uvařené nudle přes cedník slijeme a krátce propláchneme studenou vodou. Servírujeme jako hotovou vložku až při podávání polévky.
Nudle nikdy nezavařujeme přímo do vývarových polévek (vývar se zkalí).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané