Skopové maso na česneku (s opečenými škubánky a baby špenátem se smetanou a parmezánem)

Česnek je vytrvalá bylina s podzemními cibulemi rozličných vlastností, tvarů a chutí. Je jednou z nejstarších bylin, která se kdy celosvětově pěstovala jak pro své využití v kulinářství a gastronomii, tak i pro své léčebné účinky. Česnek velmi významně posiluje imunitní systém celého organismu, bojuje s vysokou hladinou cholesterolu, zlepšuje cévní a oběhový systém, s čímž také souvisí podpora srdeční činnosti a regulace krevního tlaku (tlak snižuje) a podporuje trávení. „Žlučníkáři“ by se však měli přílišné konzumace česneku vyvarovat!
Existuje na stovky druhů česneku rozšířených téměř po celém světě. Nás však nejvíce zajímají dostupné druhy na našich tržnicích, případně v supermarketech. Zde chutí a dostatečnou řízností jednoznačně vítězí náš tuzemský „český česnek“ (např. španělské odrůdy jsou méně výrazné, česnek čínský bývá nahořklý, slušně si vede česnek egyptský). Podle druhu (a tím jeho říznosti) použitého česneku též určujeme množství použité v konkrétním receptu (počet stroužků uvedených v surovinách receptů je vždy pouze orientační)

Maso nakrájené na větší kostky, vydušené a vypečené na cibuli, podávané spolu s česnekovou šťávou s bramborovým knedlíkem a špenátem, to je česká klasika, od které by neměl žádný smysl mnoho uhýbat. Připomenout se pouze sluší, že tento recept se hodí výborně nejen k voňavějšímu skopovému masu, ale lze praktikovat též na jehněčí, kůzlečí nebo i hovězí maso.

Suroviny:

(4 porce)

  • Skopová kýta (nebo plec) 800g
  • Cibule (žlutá kuchyňská) cca 600g
  • Sádlo cca 3 lžíce
  • Česnek
    cca 8 středně velkých stroužků
  • Nať z jedné hlavičky čerstvého
    česneku (nemusí být)
  • Řapíkatý celer 1 řapík
  • Kmín drcený ½ lžičky
  • Pepř černý celý cca 10 kuliček
  • Pepř černý mletý cca ½ lžičky
  • Bobkový list 1k
  • Sůl
  • Víno bílé suché 2dl
  • Voda nebo vývar (jehněčí, hovězí)

Postup:

Skopovou kýtu (plec) pod tekoucí vodou omyjeme a osušíme papírovou utěrkou. Důkladně odstraníme blány z jednotlivých částí kýty (plece) a vyřízneme veškerý tuk (lůj), tím odstraníme případnou nechtěnou pachuť skopového.
Maso nakrájíme na větší kostky (cca 6-8 cm).
Oloupané cibule nakrájíme na kostičky (nepříliš najemno).
Stroužky česneku oloupeme. Polovinu nakrájíme na tenké plátky, ostatní necháme k prolisování.
Troubu rozpálíme na 200 °C.

Ve větším kastrole (vhodném i do trouby) po dně rozpálíme sádlo. Vhodíme cibuli a přidáme drcený kmín. Cibuli za průběžného míchání restujeme na vysokém stupni sporáku do zlatavé, až hnědé barvy. V okamžiku, kdy cibule začne výrazně čpět, přidáme rozvonět plátky česneku a vzápětí vložíme na chvíli zarestovat (stále za občasného míchání) kostky masa (maso začne uvolňovat tekutinu, takže česnek se nespálí a nezhořkne). Po krátkém restování maso zalijeme trochou bílého vína, které necháme odpařit. Potom základ zalijeme vřící vodou nebo vývarem tak, aby kostky masa byly ponořené přibližně do dvou třetin. Osolíme (nejprve lžička soli postačí), okořeníme trochou černého mletého pepře, přidáme pár kuliček pepře celého, bobkový list a prolisovaný zbytek česneku. Pro ještě lepší chuť přidáme vyvařit řapík celeru a nať z čerstvého česneku (máme-li). Promícháme, zakryjeme poklicí a dáme dusit do středu předehřáté trouby.
Pod poklicí maso dusíme nejprve hodinu. Poté zamícháme, troubu ztlumíme na 180 °C a dále nezakryté pečeme, dokud není maso zcela měkké (doba dopékání záleží na druhu masa i stáří zvířete). Hlídáme stav tekutiny, dle potřeby můžeme doplnit vřící vodou či vývarem, ke konci necháme vzniklou šťávu zredukovat do hustší konzistence (pokud máme maso měkké a moc šťávy, vrátíme zredukovat na sporák, ale nikdy nezahušťujeme). Vyjmeme celerový řapík, česnekovou nať i bobkový list. Ochutnáme, případně přisolíme či připepříme.

Skopové maso na česneku můžeme podávat s mnoha přílohami či variacemi příloh. V Čechách je velmi oblíbena variace bramborového knedlíku a lehce podušený listový špenát různě dochucený. Klasické bramborové knedlíky však můžeme nahradit např. bosáky, chlupatými knedlíky, jihočeskými máslovými knedlíky, drbáky apod. Výborně se hodí též bramborová kaše nebo vařené brambory v páře. Místo špenátu můžeme podávat třeba fazolkové lusky na slanině se smetanou, baby karotku na másle a jinou zeleninu.
My jsme dnes k tomuto receptu zvolili variaci opečených škubánků a baby špenátu se smetanou a parmezánem (recepty v kapitole „Přílohy“).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané