Česnek je vytrvalá bylina s podzemními cibulemi rozličných vlastností, tvarů a chutí. Je jednou z nejstarších bylin, která se kdy celosvětově pěstovala jak pro své využití v kulinářství a gastronomii, tak i pro své léčebné účinky. Česnek velmi významně posiluje imunitní systém celého organismu, bojuje s vysokou hladinou cholesterolu, zlepšuje cévní a oběhový systém, s čímž také souvisí podpora srdeční činnosti a regulace krevního tlaku (tlak snižuje) a podporuje trávení. „Žlučníkáři“ by se však měli přílišné konzumace česneku vyvarovat!
Existuje na stovky druhů česneku rozšířených téměř po celém světě. Nás však nejvíce zajímají dostupné druhy na našich tržnicích, případně v supermarketech. Zde chutí a dostatečnou řízností jednoznačně vítězí náš tuzemský „český česnek“ (např. španělské odrůdy jsou méně výrazné, česnek čínský bývá nahořklý, slušně si vede česnek egyptský). Podle druhu (a tím jeho říznosti) použitého česneku též určujeme množství použité v konkrétním receptu (počet stroužků uvedených v surovinách receptů je vždy pouze orientační)
Maso nakrájené na větší kostky, vydušené a vypečené na cibuli, podávané spolu s česnekovou šťávou s bramborovým knedlíkem a špenátem, to je česká klasika, od které by neměl žádný smysl mnoho uhýbat. Připomenout se pouze sluší, že tento recept se hodí výborně nejen k voňavějšímu skopovému masu, ale lze praktikovat též na jehněčí, kůzlečí nebo i hovězí maso.