Šípková zavařenina (marmeláda)

Šípek (lat. Pometum) je označení pro plod růže šípkové (Fructus cynosbati). Složené souplodí nažek růže šípkové je odedávna používáno v léčitelství i potravinářství. Šípky mají (krom jiných užitečných látek) vysokou hodnotu vitamímů C a A.

Šípové keře jsou všudypřítomné (v přírodě i velkých městských aglomeracích), stačí se rozhlédnout. Jediný a přitom velký problém na zpracování těchto plodů (které se botanicky řadí mezi ovoce) je čas potřebný k jejich natrhání a zpracování (i při použití domácí techniky a oproštění se od zbytečného vybírání šípkových semínek). Titěrná práce se šípkovými plody často odradí od skvělých domácích receptů. Platí to i při zhotovování šípkové zavařeniny neboli marmelády. Výrobci šípkových marmelád to samozřejmě vědí, proto jsou jejich ceny tak vysoké. U kupované marmelády navíc nemáme záruku takové kvality, jako u domácího produktu…

Suroviny:

  • Šípky cca 1,2kg
  • Cukr třtinový 270g
  • Med 1-2 lžíce
  • Šťáva z 1 citronu
  • Šťáva z poloviny pomeranče
  • Voda na uvaření šípků

Postup:

Natrhané šípky (dozrávání šípků se pohybuje od září do listopadu, říká se, že šípky, které projdou prvním mrazíkem jsou nejsladší) dáme odmočit do teplé vody, důkladně omyjeme, přes cedník propláchneme a necháme odkapat.
Nyní nezbývá, nežli vzít každý šípek do ruky, odříznout „bubáka“, z druhé strany případně odstranit zbytek stonku a plod podélně překrojit. Semínka ze šípků odstraňovat nemusíme, protože uvařené šípky budeme stejně pasírovat nebo odšťavňovat.
Překrájené šípky znovu propláchneme, v hrnci nebo kastrole zalijeme vřící vodou (z varné konvice) tak, aby byly sotva ponořené. Středním varem (bez zaklopení, za občasného promíchání) vaříme, dokud se voda téměř nevyvaří a šípky nezměknou (cca 30-40 minut). Odstavíme ze sporáku.

Odšťavňovač (ruční nebo ještě lépe výkonný elektrický) nám v této fázi přípravy ušetří spoustu práce i času.
Pokud nemáme odšťavňovač k dispozici, uvařené šípky pasírujeme přes jemný cedník. Pasírujeme do čistého hrnce postupně a důkladně (ze spodku cedníku průběžně stíráme propasírované šípky, v cedníku zůstává k vyhození pouze tuhá hmota ze semínek a slupek).

Propasírované šípky (přes odšťavňovač či ručně přes cedník) v hrnci znovu na plotně zahřejeme. Osladíme třtinovým cukrem a medem. Dochutíme citronovou a pomerančovou šťávou (citrusová šťáva přispívá i k zjasnění barvy marmelády).
Marmeládu na středním stupni sporáku za velmi častého míchání provařujeme do husté konzistence (neskapává z vařečky), není potřeba přidávání žádného pektogelu a podobných zhušťovačů. Ke konci finálního provařování (trvá cca 35-45 minut) mícháme intenzivně, téměř restujeme. Pozor na přílišné ztmavnutí, šípková marmeláda by měla mít jasně červenou barvu po zralých šípkách.

Tuhou marmeládou plníme ve vřící vodě sterilizované, oschlé malé zavařovací sklenice. Zavařujeme ve vodě (do poloviny ponořené) při teplotě 90 °C cca 30 minut.
Vzhledem k delšímu zavařování můžeme marmeládu nazývat též zavařeninou.

Uplatnění šípkové zavařeniny (marmelády) je široké, a nejen u sladkých moučníků. Známá česká šípková omáčka se bez ní neoebejde. A chuť šípkové omáčky ovlivní hlavně kvalitní domácí polotovar…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané