Šašlik z mletého masa s pečenými brambůrkami

Šašlik je název pro masový špíz, který se používá v jižních, kavkazských a zakavkazských republikách, Gruzii, Arménii, Ázerbájdžánu, Uzbekistánu, ale rovněž na Ukrajině a v Rusku. Tam se však dostal pokrm pod tímto pojmenováním až koncem 19. století, není tedy výsostnou ruskou ani ukrajinskou specialitou, ale velmi rychle se stal oblíbeným běžným pokrmem i v těchto zemích.
Šašlik se tradičně připravoval z předem naloženého skopového masa či z masa jehněčího, případně zvěřiny. Naložení masa na delší dobu do koření a ingrediencí podporující zkřehčení kousků masa bylo a je velmi důležité (používá se např. červené víno, ocet nebo citronová šťáva, jogurt, majonéza apod.). Teprve dobře rozleželé kousky masa se spolu s nezbytnou cibulí (na Kavkaze i s ovocem) napichují na dlouhé jehly (šampury) a grilují se, nejlépe na březovém dřevěném uhlí v grilu zvaném mangal.

V současné době se k přípravě šašliku používají i jiné druhy mas, a to hlavně z komerčních důvodů, protože specifická chuť i vůně skopového (případně zvěřiny) ne každému vyhovuje. Ale to se vzdalujeme od názvu tohoto pokrmu a napíchané maso na jehle bychom mohli nazývat i jinak, například špíz nebo ražniči.

Pokud se zrovna nechystáme na zahradní grilování, kde se příprava šašliku hodí nejlépe, můžeme si v naší domácí kuchyni připravit variantu šašliku z masa umletého. Tím odpadá dlouhé marinování kousků masa, protože chutě koření a ostatních ingrediencí se v mletém mase daleko lépe a rychleji propojí.
Nabízíme náš originální recept, ve kterém používáme tradiční skopové maso i zvěřinu, chuť ladíme nezbytným červeným vínem spolu se souznícím kořením a gril na tuhá paliva nahradíme elektrickou troubou, ve které se dá též grilovat…

Suroviny:

(5 porcí)

  • Skopové nebo jehněčí maso
    (kýta, plec) 500g
  • Zvěřina (daňčí, jelení, srnčí apod.) 500g
  • Cibule 4 velké
  • Jablko 1 větší
  • Loupaná rajčata krájená 400g
    (1 plechovka)
  • Citronová šťáva z ½ citronu
  • Česnek 5 větších stroužků
  • Olej (řepkový, slunečnicový)
  • Víno červené suché 3dl
  • Sůl
  • Cukr třtinový
  • Pepř černý mletý
  • Kmín mletý
  • Čubrica
  • Oregano sušené
  • Brambory rané (malé) cca 800g
  • Domácí majonéza k podávání
    (recept v kapitole „Domácí polotovary”)

Postup:

Omyté a osušené skopové maso i zvěřinu důkladně odblaníme, nakrájíme na menší kousky a nameleme do větší mísy. Osolíme lžičkou soli, okořeníme lžičkou pepře, lžící oregana a dvěma lžícemi bulharského koření čubrica. Dobře rukama promícháme a necháme alespoň hodinu rozležet.

Velké cibule oloupeme a překrájíme na čtvrtiny. Ze čtvrtek odloupneme větší (dvojité) lupínky k napichování na jehly (budeme jich potřebovat 25 kusů). Zbytek cibule nakrájíme na drobné kostičky.
Stroužky česneku oloupeme (připravíme k prolisování).
Jablko zbavíme slupky a jádřince, nastrouháme na hrubém struhadle a zakápneme citronovou šťávou.
Očištěné rané brambůrky předvaříme 10 minut v osolené vodě nebo 15 minut v páře.

V pánvi s vyšším okrajem zahřejeme po dně olej. Vhodíme kostičky cibule, které okmínujeme a necháme za průběžného míchání zesklovatět. Do cibulky prolisujeme česnek, necháme krátce rozvonět (ne dlouho, aby nezhořknul), přidáme nastrouhaná jablíčka s citronovou šťávou, vmícháme plechovku loupaných krájených rajčat a podlijeme jedním decilitrem červeného vína. Dochutíme solí (cca 1 lžičku), třtinovým cukrem (cca 3 lžičky), mletým černým pepřem (cca 1 lžičku), sušeným oreganem (cca 1 lžíci) a čubricou (cca 2 lžíce). Na středním stupni sporáku za častého míchání necháme odpařit veškerou tekutinu, směs odstavíme a necháme zcela vychladnout.

Polovinu vychladnuté směsi vmícháme do mletého masa. Do druhé poloviny přilijeme zbytek vína (v případě potřeby přidáme i trochu vody) a opět zahřejeme, abychom měli tekutou směs k potírání.
Připravíme si jehly (nebo špejle) dlouhé 25 cm a pekáč užší nežli délka jehel.
Troubu rozpálíme naplno (na 230 °C).

Z dochuceného mletého masa vytváříme koule o průměru cca 4 cm, které v dlaních dobře utemujeme. Na jehly napichujeme postupně střídavě plátek cibule a kuličku masa (zakončíme cibulí). Jehly odkládáme napříč přes hranu pekáče. Maso by mělo vystačit na pět jehel po čtyřech koulích.
Šašliky naskládané přes hranu pekáče dáme prudce zapéci do středu rozpálené trouby. Pečeme nejprve 15 minut, jehly opatrně otočíme (šašliky přitiskneme k sobě, aby se koule neprotáčely a maso se opékalo z obou stran) a znovu prudce pečeme 15 minut.
Troubu přepneme na horní gril, maso potřeme vinnou směsí a dáme grilovat. Po cca sedmi minutách šašliky opět otočíme, potřeme a vrátíme grilovat. To opakujeme ještě dvakrát tak, aby se šašliky (maso ani cibule) nezačaly připalovat.
Nakonec troubu přepneme opět na pečení, ztlumíme teplotu na 170 °C, do pekáče pod šašliky, do vytvářející se šťávy vložíme předvařené brambůrky a dopékáme ještě cca 20 minut při častém přelévání šťávou z pekáče (hlídáme stav tekutiny, pouze v případě potřeby zakápneme trochou horké vody).
Celková doba pečení a grilování je 70-75 minut.

Při servírování šašliky přeléváme šťávou z pekáče a doplňujeme brambůrkami, které při dopečení ve šťávě získaly znamenitou chuť.
K podávání se velmi hodí domácí majonéza (např. různě dochucená)…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané