Šašlik je název pro masový špíz, který se používá v jižních, kavkazských a zakavkazských republikách, Gruzii, Arménii, Ázerbájdžánu, Uzbekistánu, ale rovněž na Ukrajině a v Rusku. Tam se však dostal pokrm pod tímto pojmenováním až koncem 19. století, není tedy výsostnou ruskou ani ukrajinskou specialitou, ale velmi rychle se stal oblíbeným běžným pokrmem i v těchto zemích.
Šašlik se tradičně připravoval z předem naloženého skopového masa či z masa jehněčího, případně zvěřiny. Naložení masa na delší dobu do koření a ingrediencí podporující zkřehčení kousků masa bylo a je velmi důležité (používá se např. červené víno, ocet nebo citronová šťáva, jogurt, majonéza apod.). Teprve dobře rozleželé kousky masa se spolu s nezbytnou cibulí (na Kavkaze i s ovocem) napichují na dlouhé jehly (šampury) a grilují se, nejlépe na březovém dřevěném uhlí v grilu zvaném mangal.
V současné době se k přípravě šašliku používají i jiné druhy mas, a to hlavně z komerčních důvodů, protože specifická chuť i vůně skopového (případně zvěřiny) ne každému vyhovuje. Ale to se vzdalujeme od názvu tohoto pokrmu a napíchané maso na jehle bychom mohli nazývat i jinak, například špíz nebo ražniči.
Pokud se zrovna nechystáme na zahradní grilování, kde se příprava šašliku hodí nejlépe, můžeme si v naší domácí kuchyni připravit variantu šašliku z masa umletého. Tím odpadá dlouhé marinování kousků masa, protože chutě koření a ostatních ingrediencí se v mletém mase daleko lépe a rychleji propojí.
Nabízíme náš originální recept, ve kterém používáme tradiční skopové maso i zvěřinu, chuť ladíme nezbytným červeným vínem spolu se souznícím kořením a gril na tuhá paliva nahradíme elektrickou troubou, ve které se dá též grilovat…