Sacher dort

Jestliže vám někdo předloží recept na „originální“ nebo „pravý“ Sacherův dort, tak mu nevěřte.
V roce 1832 zabodoval šestnáctiletý cukrářský učeň Franz Sacher na dvoře knížete Metternicha svou jedinečnou koláčovou čokoládovou směsí. Teprve po letech jeho syn vylepšil tuto znamenitou pochoutku meruňkovou marmeládou a čokoládovou polevou. Z koláče vznikl dort, jedna z nejznámějších kulinářských specialit Vídně. Název „Originální Sacherův dort“ (Original Sacher-Torte) byl registrován vídeňským hotelem Sacher (založen r. 1876 Eduardem Sacherem) jako firemní označení a receptura dortu je držena v tajnosti.

Abychom nemuseli za pravým originálem cestovat do Vídně a ani nemuseli hledat dobrou cukrárnu, kde mají dobrý Sacher z kvalitní čokolády (ta je pro jeho výrobu naprosto stěžejní), můžeme si toto čokoládové pomyšlení doplněné meruňkovou marmeládou připravit doma. Nutno poznamenat, že ani při domácí výrobě vzhledem ke kvalitním surovinám (čokolády, másla, vajec, smetany, marmelády…) se nejedná o levnou záležitost, ale celý dort vyjde finančně jistě mnohem příznivěji, nežli jeden kousek ve vídeňském hotelu Sacher. Zabere však více času, ale pro začínající hospodyňky je to výzva, těm protřelejším stačí dát zmíněné kvalitní suroviny…

Recept, který vám předkládáme, není samozřejmě pravým originálem, ale zato je osvědčený (mohu to potvrdit). Zdobení, či doplňování jednotlivých kousků Sacher dortu, je zásadní. Pouze neslazenou, čerstvě vyšlehanou vysokoprocentní smetanou – šlehačkou!

Suroviny:

(na dortovou formu 22cm)

Na dortový korpus:

  • Hořká čokoláda
    (min. 70% kakaové hmoty) 130g
  • Máslo (pokojové teploty) 135g
    + na vymazání formy
  • Cukr moučkový 15
  • Vejce L (pokojové teploty) 6ks
  • Vanilkový extrakt 1 lžička
  • Cukr krupicový 110g
  • Mouka polohrubá 125g
    + na vysypání formy
  • Sůl 1 špetka
  • Meruňková marmeláda
    k naplnění korpusu 200g

 

Na čokoládovou polevu:

  • Hořká čokoláda
    (min. 70% kakaové hmoty) 50g
  • Smetana (min. 31%) 250g

Na zdobení:

  • Smetana (min. 31%) ke šlehání cca 100g
  • Čokoláda nastrouhaná

Postup:

Před vlastní přípravou zajistíme pokojovou teplotu másla a vajec.
Do misky nalámeme kvalitní hořkou čokoládu. Necháme ve vodní lázni rozehřát (mícháme).
Z vajec oddělíme žloutky od bílků.
Odvážíme potřebné množství všech surovin. Odváženou mouku prosejeme přes jemnější cedník, tím se provzdušní.
Troubu předehřejeme na 200 °C
Celou dortovou formu vymažeme máslem. Podle spodního dílu formy vystřihneme kruh pečícího papíru, který umístíme na vymazané dno sestavené formy a papír též máslem vymažeme. Formu s pečícím papírem vysypeme polohrubou moukou (přebytek mouky vyklepneme).
Z bílků ve vyšší misce tyčovým mixérem s metlou vyšleháme s přidáním špetky soli tuhý sníh (zhotovujeme těsně před nebo během šlehání másla).

Kuchyňský robot je pouze částečným pomocníkem při zhotovení těsta na korpus. Do robotové mísy vložíme máslo pokojové teploty a metlou vyšleháme dohladka (robot na nejvyšší stupeň). Postupně zašleháme moučkový cukr. Šleháme několik minut do lesklé konzistence. Dále přidáváme postupně žloutky, při čemž stěrkou stíráme stěny mísy. Nakonec pomalejším chodem robota přimícháme vanilkový extrakt, rozpuštěnou čokoládu a čtvrtinu bílkového sněhu. Mísu vyjmeme z robotu.
Dále ručně (vařečkou nebo stěrkou) lehounce vmícháme zbytek bílkového sněhu, pouze tak, aby bílky byly částečně viditelné.
Poté postupně vmícháme mouku. Dáváme pozor, aby směs zůstala lehká a bílkový sníh zcela nesplasknul.

Tuto směs na korpus vlijeme do připravené dortové formy, vršek stejnoměrně rozetřeme.
Vložíme do středu rozpálené trouby a pečeme cca 45 minut (správné upečení korpusu zkontrolujeme vpíchnutím dřevěné špejle, pokud lepí, pečeme ještě pár minut). Vyndáme z trouby, špejlí na několika místech propícháme (aby splasklo případné nafouknutí) a necháme zcela vychladnout.

Z vychladnutého korpusu sejmeme obruč dortové formy, otočíme a sejmeme spodní díl formy i s pečícím papírem. Máme tak z jedné strany dokonale rovnou plochu, z druhé strany, pokud je to třeba, korpus dlouhým nožem seřízneme (zarovnáme).
Korpus uprostřed horizontálně rozřízneme na dva díly. Spodní díl dobře potřeme meruňkovou marmeládou a oba díly slepíme spět k sobě. Tenkou vrstvou marmelády můžeme potřít i vršek a strany korpusu, ale není to nutné.

Zhotovíme čokoládovou polevu ze stejně kvalitní čokolády, jako jsme použili do korpusu.
Připravíme si nádoby na horkou lázeň (např. vhodný kastrol a do něho velikostně vhodnou nerezovou misku). Lze využít i hrnce s dvojitým dnem, tzv. pískáčku.
Do misky (pískáčku s vodou) nalámeme kvalitní čokoládu. Necháme ve vodní lázni rozehřát (mícháme). Do rozehřáté čokolády postupně, pomalu a za stálého míchání přiléváme smetanu. Docílíme tak hladké, krémovité konzistence polevy.

Teplou polevou okamžitě poléváme (roztíráme i po stranách) korpus sachru.
Ponecháme v chladu ztuhnout.

Sacher dort se ztuhlou čokoládovou polevou porcujeme dlouhým ostrým nožem (nahřátým teplou vodou a otřeným) na jednotlivé porce.
Tento zákusek je dosti sytý, stačí tak jedna dvanáctina z dortu na porci.
Jednotlivé porce zdobíme před podáváním (případně vedle na talířku doplňujeme) přírodní neslazenou a ničím neochucovanou šlehačkou a strouhnutím čokolády.

Vysokoprocentní smetanu ve vyšší úzké dóze šleháme metličkou tyčového mixéru při nižším výkonu do tuhé konzistence, pozor, nepřešlehat! Dobře vyšlehaná šlehačka z kvalitní smetany vydrží tuhá v lednici několik dní. Samotný Sacher dort je po několika dnech lepší, nežli čerstvě upečený…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané