Bylo by politování hodné nevyužít okurkovou sezonu pozdního léta k vlastnímu, domácímu naložení okurek a to ať již okurky získáme jakkoli (vlastním vypěstováním, darem od příbuzných či známých pěstitelů nebo prostě nákupem, třeba na trhu).
Okurku setou (Cucumis sativus) známe u nás ve dvou základních variantách, jako okurku polní a salátovou. A právě polní okurky (neroubované) hojně využíváme k nakládání a zavařování tak, abychom měli zásobu po celý rok. Zavařování neboli sterilování okurek na delší dobu (kde preferujeme raději menší plody) však není jediným možným zpracováním této zeleniny. Větší, přerostlejší okurky nakládačky (podle nářečí též okurek, oharek nebo ogurka), jakožto i větší odrůdy polních okurek (které se pěstují i ve sklenících) s oblibou nakládáme přírodním způsobem, při kterém vzniká tzv. mléčné kvašení. Na rozdíl od zavařování při vyšších teplotách, mléčné kvašení v zelenině zanechává důležité vitamíny a lépe prospívá trávení i imunitě.
Ano, tento způsob nakládání okurek všichni známe jako rychlokvašky, močáky, láčovky či kvašáky.
Technologie výroby nakládaných a zavařovaných okurek k delšímu skladování je zcela odlišná od zmíněného přírodního procesu kvašení. Zatímco do nálevu zavařovaček používáme dle svého receptu více konzervačních přísad (ocet, sůl, cukr či umělá sladidla) a žádné kvašení zde neprobíhá, výrova rychlokvašek je založena na zmíněném kvasném procesu při pokojové teplotě (podobně jako například při nakládání kysaného zelí). Základním spouštěčem kvasného procesu u zeleniny je sůl (ostatní potřebné látky má zelenina v sobě), naopak přítomnost octu kvašení zpomaluje nebo zcela vylučuje, proto ocet, potažmo ani cukr v chemické podobě do kvašáků nepatří! Chuť rychlokvašek si samozřejmě dle svého gusta můžeme přizpůsobit přidáním doplňkových surovin (révovými, dubovými, višňovými i jinými listy, kořením a bylinkami pro chuť, česnekem, křenem, feferonkami, chilli papričkami pro pikantnost nebo mrkví pro trochu přírodní sladkosti). A nejen to, kvasný proces okurek (to znamená svojí nedočkavost ke konzumování nebo naopak schopnost k delšímu skladování) můžeme velmi ovlivnit…