S názvem „Rumcajs salát“ se při nákupu v lahůdkách setkáváme často. Není divu, zpracování měkkých uzenin na hranici trvanlivosti, umně dochucených do patřičné pikantnosti (která zakrývá jiné nedostatky), patřičná propagace a s tím spojená oblíbenost tohoto salátu jsou bohužel důvody pro výrobu tohoto salátu v potravinářském sektoru. A ani převážná většina prezentovaných, rádoby domácích receptů tomuto salátu příliž nepomáhá. To je vlastně výzva, jak představit tento salát v lepším světle.
U měkkých salámů jen těžko získáváme informace o jejich složení. Na špekáčky jsou již zákazníci více citliví a výrobci si dávají větší pozor na uváděná procenta masa v tomto výrobku. Jinými slovy, snadněji koupíme kvalitní špekáček, nežli třeba salám gothaj či junior. Proto v našem receptu dáváme přednost buřtům. I v domácím provedení nám tento salát, složený převážně z polotovarů, nabízí různé stupně kvality. Čím více použijeme domácí polotovary (najdete v kapitole „Domácí polotovary“), tím je salát kvalitnější (absolutně nepřípustné je použití průmyslově vyráběné majonézy, domácí nakládané okurky včetně láku posunou salát také do jiných dimenzí).
Originální variantu na „Rumcajs salát“, při které si sami určujeme chuť, především říznost (pikantnost, až ostrost) salátu představujeme v tomto receptu, jehož nedílnou součástí je základní tepelné opracování uzenin. Onu pikantnost si sami určujeme množstvím chilli papriček či feferonek, ale hlavně dalším domácím polotovarem „harissou“…